SONUÇ

ÖZGEN BİLİR

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Küçük sınıfta daha az vergi ödeyeceğiniz küçük motorlu ama performanstan ödün vermeyecek bir araç arıyorsanız Peugeot 208 1.2 PureTech 110, dikkate almanız gereken seçeneklerin başında gelecektir. EAT6 adlı otomatik şanzıman ise kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir donanım. Yakışıklı tasarımı, özel renk seçenekleri ve konforlu yapısı ise 208’in diğer çekici avantajları olacaktır. “Mirror Link” ve “CarPlay” ile uyumlu Mirror Screen fonksiyonu ise, akıllı telefonunuzun bazı uygulamalarını dijital ekrandan takip ve kontrol etmenize imkan veriyor.

Güvenlik Paketi ile birlikte gelen geri görüş kamerası ve şehir içi otomatik fren sistemi (FARC) ise güvenliği destekleyen elektronik sistemler.

Euro 6 motorlar

Peugeot’nun yeni nesil PureTech motorlarının tümü Euro 6 standardını karşılıyor.

Konuğumuz olan 208’in 110 HP’lik 1.2 PureTech motoru, turbo sayesinde downsizing’in performanstan ödün verme anlamına geldiği önyargısı tamamen yıkıyor. Sadece 3 silindirli ve 1.2 lt hacimli olmasına rağmen bu makine, hem 110 HP’lik gücü hem de henüz 1500 d/d’de kullanıma hazır hale getirdiği 205 Nm’lik tork sayesinde beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Fabrika verilerine göre 4.5 lt/100 km olan tüketim değeri biraz fazla “iyimser” kalsa da, gerçek hayatta 6 litreli rakamlar elde etmek mümkün.

Sürüş izlenimleri

Süspansiyon ise “Fransızlar yumuşak otomobiller üretir” önyargısını ortadan kaldırıyor. Ancak konfordan herhangi bir ödün söz konusu değil. Sertliğin tek yan etkisi, kısa zemin darbelerinin vuruntu olarak iç mekana yansımasıyla sınırlı.

Yaptığımız uzun yol sürüşlerinde 208, tüm konfor ve performans beklentilerimizi karşıladı. Küçük direksiyonun verdiği fazladan kıvraklık hissinin de etkisiyle virajlı yollar da oldukça keyifliydi. Yol tutuş konusunda da tüm beklentileri karşılayan aracımız, karartılmış arka camları ve iki bölgeli güçlü otomatik klimasıyla sıcak günlerin sorun olmasını da engelledi.

Krom görünümlü ayna kaplamaları oldukça şık.

Direksiyonun konumu nedeniyle bazıları takipte zorlanabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.