SSANGYONG’UN SUV’LARI AYNI PLATFORMA SAHİP

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

yolculuklarda yeterli desteği sunamıyor. Kadjar’ın da yumuşak dolgulu koltukları uzun yol için pek iyi değil ama en azından daha iyi şekillendirilmişler. İkinci sıra ise pek rahat değil: Koltuk minderleri kısa kalıyor ve başarılı iç mekan genişliklerine rağmen arkadaşlarınız sizinle birlikte seyahat etmeyi istemeyecektir. Tucson’a bakıldığında ise, tüm koltuklarda rahatça yolculuk edilebildiği görülüyor. Koltuk dolguları yumuşaklıkla vücudu desteklemek arasında iyi bir denge tutturuyor. Ayrıca en iyi sürüş pozisyonunu da Tucson sunuyor.

SsangYong mühendisleri diğer konularda da zamanı yakalayabilmiş değiller. Örneğin bağlanabilirlik bunun kanıtlarından biri. Bluetooth telefon bağlantısı tüm rakiplerde standart ama XLV’de telefonu bağlayabilmek için ilave bir PIN numarası gerekiyor ve bu kesinlikle eski bir teknoloji. Navigasyon konusunda en başarılı model Hyundai: Hem ekran grafikleri çok iyi hem de okunaklı. Ayrıca Renault’da da olduğu gibi eşzamanlı trafik bilgi sistemine sahip. XLV’de ise ne bir navigasyon ne de dijital radyo var. SsangYong’da ABS ve ESP’nin dışındaki modern asistan sistemleri de yok. Kadjar ve Tucson’da ise bunların en önemlilerini, opsiyonel de olsa, bulabiliyorsunuz.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ: SSANGYONG’UN KALKIŞLARI İYİ FRENLERİ VASAT

115 HP civarı güçlere sahip küçük dizeller ve önden çekiş... Gayet ağırbaşlı bir kombinasyon. 1431 kg’lık düşük sayılabilecek ağırlığı sayesinde 115 HP’lik güç, XLV’yi 11.4 sn’de 100 km/s’ye ulaştırabiliyor. Bu disiplinde ondan daha hızlısı yok. Ancak daha tutumlu olanlar var: XLV’nin 6.1 lt/100 km’lik yakıt tüketimi rakiplerinden neredeyse yarım litre daha fazla.

Neyse ki bu tüketimin karşılığını verebiliyor: 1500 d/d’de kullanıma sunulan XLV’de kendisinden 24 cm daha kısa olan Tivoli’nin (solda) platformu kullanılmış. Bunu ön tasarım da destekliyor. Aynı şey iç mekan için de geçerli: 2.60 m’lik aks mesafesi değişmediğinden XLV, Tivoli’den daha geniş değil. Tabi ki bagaj hariç: 737 mm’den 975 mm’ye çıkan tampon-tekerlek mesafesi sayesinde 720-1440 lt arasında (Tivoli: 423-1115 lt) bagaj hacmi sunabiliyor. 300 Nm’lik tork değeri de karşılaştırmanın en iyisi. Bu sayede XLV, altıncı vites hızlanmalarda önündeki kamyonu uzun oranlı şanzımana sahip Tucson’dan daha hızlı sollayabiliyor. Renault ise test aracını sadece (yumuşak çalışan ama çok da canlı olmayan) çift debriyajlı şanzımanla verebildi: Kickdown sayesinde esneklik değerleri gayet iyi ama SsangYong’dan daha hızlı değil. Hem de XLV’nin kemikli şanzımanının seriliği biraz tırpanlamasına rağmen.

Belki de bu o kadar da kötü değildir, çünkü fren sistemi görevini çok iyi yapamıyor. 100 km/s hızda XLV, tamamen durabilmek için asfalt üzerinde 39.5 metreye ihtiyaç duyuyor. Hem de gayet

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.