PANORAMIK CAM TAVAN

Auto Show - - GEZİ -

Nissan X-Trail’de sunulan Panoramik Moonroof cam tavan sayesinde, zaten geniş olan 7 kişilik iç mekan, daha da ferah hale getirilmiş. Ayrıca açılabilen cam tavan sayesinde Kaçkarlar’da sonbahar manzarasının keyfini daha bir başka çıkartmak da mümkün.

Buna karşı çıkan yöre halkı da; yaylaların yollarının zaten var olduğunu, bu yolları iyileştirmek yerine, birbirlerine bağlanmalarının anlamsız olduğunu ve eğer bu yollar zirvede birbirlerine bağlanacak olursa güçlü sermayenin buralara büyük yatırım yapacağını ve kendilerinin buralardan zaten faydalandırılmayacağını bildiklerini söylüyorlar.

Aslına bakarsanız; yörede doğa turizminin gelişmesi, beton binalarıyla, asfalt yollarıyla üst üste yaşadıkları şehirlerden doğaya kaçan insanlar sayesinde başlamıştı. Unesco tarafından, dünyanın el değmemiş 200 doğal harikasından biri olarak kabul edilen bu dağlara gelenler, modern yaşam kaçkınlarıydı. Doğada bol yürüyüş yapıyorlar, tırmanıyorlar, tertemiz havada yayla evlerinde uyuyorlar ve tamamen doğal besleniyorlardı. İşte bu gelenler, kendileriyle birlikte daha önce buralardan göçmüş insanların; eğitimli, geçmişini iyi bilen gençlerini de getirdiler. Onlar; ebeveynlerinin yoksulluk yüzünden terk ettikleri bu dağlarda rehberlik ve pansiyonculuk yapmaya başladılar. Son derece iyi eğitimli bu gençler, dağlarının geleceğini korumak için sağlam bir sivil örgütlenme içine girdiler.

Hüser Yaylasına çıkış

Bariyerlerin hemen solundan Hüser Yaylası yoluna girdim. Günler önce yağan yağmurun yarattığı çamur içinde ağır ağır tırmanmaya başladım. Benden önce yola girmiş, burada adını veremeyeceğim iki tane 4X4 SUV, çamurla yaptıkları savaşı kaybetmiş geri dönüyorlardı. Bana “Boşuna gitme, yol çok kötü” dediklerinde “Eyvah!” diyerek;

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.