SONUÇ

STEFAN VOSWINKEL

Auto Show - - GÜNCEL -

Tüm bunlara, 10 farklı renk ile hoş bir ambiyans yaratan kapı içi ışıklı şeritler de eklenmiş. Renkli aydınlatma birçoklarına göre basit bir oyuncaktan öteye gitmeyecektir. Yeni multimedya sistemleri içinse aynı şeyi söyleyemeyiz. Kodiaq’dan da tanıdığımız bu sistemler güncel versiyona göre çok daha gelişmiş özelliklere sahip. En üst sistem olan Columbus, 9.2 inçlik (öncüsünde 8 inç) bir renkli ekrana sahip. Sistemin yeni ekran teknolojisi, görüntülerin çok daha kaliteli hissettirmesini ve Apple iPad’i hatırlatmasını sağlıyor. Yeni ekranların tümü hafif dokunuşlara bile tepki veriyor: Uzmanlar bu teknolojiye “kapasitif” adını veriyor. Yeni ekranlarla birlikte güncel modeldeki multimedya sisteminin şalterler ve ses seviyesinin kontrol edildiği çevirmeli düğmeler tamamen ortadan kaldırılmış.

Yeni Octavia’nın internet bağlantı hızı da iyileştirilmiş: Çok hızlı LTE bağlantı noktası var artık. Sunulacak yeni online hizmetleri ise Kodiaq’dan tanıyoruz: Google Earth ve Street View’un dışında sistem, eşzamanlı trafik bilgilendirme ve park yeri arama gibi fonksiyonlara da sahip. Bunun dışında, Apple CarPlay, Android Auto ve MirrorLink sayesinde her türlü akıllı telefon bağlantısı mümkün. Kişiselleştirilebilen akıllı anahtar ise, sürücünün ayar tercihlerini depolayabiliyor.

Makyajlı Octavia klasik disiplinlerde de iddiasını sürdürüyor. Örneğin araçta, 5 benzinli ve 4 dizel motor seçeneği bulunuyor. Bunlardan en küçüğü 84 HP, en güçlü dizel ise 184 HP güç üretirken, RS modeller (dizel 190 HP, benzinli TSI 230 HP) daha sonra aileye katılacak. 280 HP’lik daha güçlü bir modelin de çalışmaları devam ediyor. 1.8 lt’lik benzinli ve 2.0 lt’lik dizel motorlarda 4x4 seçeneği de sunulacak. Güncel versiyonda motorlarla ilgili herhangi bir şikayet yoktu ama sert süspansiyon ayarları eleştiri alıyordu. Bu nedenle makyajlı versiyonda, konforla sportiflik arasında daha iyi bir denge sunan DCC adlı adaptif süspansiyon seçeneği de sunulacak.

Sıra fiyatlarda... Makyajlı Octavia çok da uygun fiyatlı bir otomobil olmayacak. Skoda’dan henüz bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen, güncel fiyatlarda çok fazla bir artış olmasını beklemiyoruz. Başka bir deyişle: Almanya başlangıç rakamı 18 bin Euro’nun biraz altında olacaktır. Ne dersiniz, Mercedes yüzlü ve kapsamlı bir şekilde yenilenmiş bir otomobil için hiç de yüksek bir rakam değil, değil mi? Kesinlikle çok cesur! Bugüne kadar temiz ama fazla dikkat çekmeyen tasarımlarıyla tanınan Skoda, yeni Octavia’da bu konseptin bayağı dışına çıkmış. Makyajlı Octavia’nın tasarımı insanları, başka hiçbir VW Grubu modelinin yapmadığı kadar kutuplaştırıyor. Teknolojiler de tazeliklerini koruyor.

Bir kademe daha kaliteli: İç mekandaki değişiklikler daha yumuşak plastik yüzeyler ve 9.2 inçlik ekran ile sınırlı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.