SONUÇ

HIRANT KASAPOĞLU ALMANYA

Auto Show - - İLK SÜRÜŞ -

larken Opel, aracın boyutlarını orta sınıftan orta üst sınıfa taşımaya, böylece Premium boyutları, Premium kalitesiyle ama erişilebilir fiyata sunmaya çalışacak. Daha önce yeni Astra’da da kullanılan Epsilon E2 platformunda geliştirilen yeni Insignia’nın boyu 55 mm artarak 4897 mm’ye ulaşmış, yani 5 metre sınırına sadece 10 cm kalmış. Öte yandan dingil mesafesi ise 92 mm uzamış ve 2829 mm’ye ulaşmış. Toplam genişlik 7 mm, ön ve arka iz açıklıkları 11 mm artmış. Arkada diz ve omuz mesafesi ise 25 mm genişlemiş. Toplam yükseklik ise 29 mm aşağıya çekilmiş, benzer şekilde sürüş yüksekliği de 30 mm alçaltılmış. Boyutlarda tüm bu geliştirmeler yapılırken, aracın ağırlığı bazı versiyonlarda 175 kg’a kadar hafifletilmiş.

Yani 2017’de, daha uzun, basık ve çok daha hafif bir Insignia ile karşı karşıya olacağız.

Yeni nesil motorlar

Opel Başmühendisi Dr. Matthias Alt, Insignia Grand Sport’ta sadece yeni nesil motorlara yer vereceklerini söylüyor. Benzinli motorlarda güçler 140 ile 250 HP arasında, dizel motorlarda ise 110 ile 170 HP arasında değişecek. Ayrıca arkada 5 kollu bağlantılı süspansiyon, elektro hidrolik kontrollü ve aktif tork dağılımına sahip yeni bir 4x4 sistemi, 8 ileri otomatik şanzıman ve Flex-Ride şasi de üst modellerde yer alacak. Dr. Alt, yeni 1.5 lt’lik turbo benzinli motoruna çok güveniyor. Bu alüminyumdan üretilen yeni motor 165 HP güç, 250 Nm tork üretiyor. Bu motor yeni bir 6 ileri oranlı manuel vitesle de kombine edilmiş. Ayrıca 2.0 lt, 250 HP’lik turbo benzinli motor da yeni bir ünite. Bu motorla birlikte yeni nesil 8 ileri oranlı otomatik şanzımana yer verilmiş.

Sürüş izlenimleri

Yeni Opel Insignia’nın elde üretilen prototiplerini Opel mühendisleriyle birlikte Almanya Fransa sınırındaki gizli rotalarda kullandık. Mevcut Insignia ile yeni modeli karşılaştırma fırsatı da bulduk. İç hacmin genişlemiş olması önemli bir avantaj getirmiş. Ayrıca iç mekandaki sade düğme konsepti ve kaliteli malzeme kullanımı Premium algısını artırmış. Otomobilde yapılan hafifletme özellikle 165 HP’lik 1.5 lt’lik benzin motorlu versiyona önemli bir canlılık getirmiş. 2.0 lt 250 HP’lik turbo benzinli versiyon ise yeni otomatik şanzıman ve yeni AWD siste- mi sayesinde güvenli ve konforlu bir kullanım sunuyor. Advanced Intellilux LED Matrix farları da gece sürüşlerinde denedik. Yeni sistemde 16 yerine 32 LED modülü ve 2 tane uzun hüzmeli projektör kullanılmış. Uzun hüzmeli farların aydınlatma mesafesi 400 metreye ulaşıyor. Artırılmış LED modülleri çevre görüşünde ve viraj dönüşlerinde daha etkili bir aydınlatma sağlıyor. Yenilenen Insignia, Grand Sport adını alacak. Yeni model hem büyüyecek, hem de diyet yapacak ve 175 kg’a kadar hafifleyecek. Opel, yeni Insignia ile tasarım anlamında, Audi A5, BMW 4 Gran Coupe tarzı 5 kapılı Premium modellerle rekabet etmek istiyor. 2017 ortasında pazara çıkacak olan modelde 5 kapılı hatchback ve station wagon karoserler yer alacak. Yeni motorlar arasında 1.5 lt turbo benzinli bir ünite de yer alıyor. Ayrıca yenilik listesinde yeni manuel ve otomatik şanzımanlar da var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.