PEUGEOT 3008 GRIP CONTROL

Maksimum güvenlik sağlıyor

Auto Show - - IÇINDEKILER -

2008 yılında piyasaya çıkan ilk nesil Peugeot 3008’de Grip Control teknolojisi vardı, 8 yıl sonra yenilenen 3008’de bu donanım niye yok diye soranlardansanız, hemen cevap verelim. Lansmandan birkaç ay sonra, yani Ocak 2017’den itibaren piyasaya verilen yeni 3008 serisinde Grip Control opsiyonu da sunulmaya başlandı. Bu seferki ismi Advanced Grip Control olarak değiştirilmiş çünkü sistemin işleyişi daha da iyileştirilmiş ve sisteme HADC isimli yeni bir yokuş iniş asistan teknolojisi de ilave edilmiş. Advanced Grip Control sisteminde yine 5 sürüş modu var; Normal, kar, kum, çamur ve ESP off.

Grip Control daha da geliştirilmiş

Advanced Grip Control teknolojisini, hem Fransa Alplerindeki karlı yollarda, hem de Tignes buz yarışı pistinde denedik. Test sürüşlerinde kış lastiği takılı bir 3008’i, 4 mevsim lastikleriyle donatılmış bir 3008 ve yaz lastikleriyle donatılmış, 4x4 çekiş sistemli bir 4008’le karşılaştırdık. İlk karşılaştırma egzersizini kalkış kategorisinde gerçekleştirdik. Kış lastikli 3008, yaz lastikli ve 4x4 çekişli 4008’i geride bırakmayı başardı. Viraj dönüşlerinde gaza basıldığında yaz lastikli 4x4 araç arkadan kayma eğilimi gösterip direksiyon hakimiyetini tekrar kazanmak için gaz kesme ihtiyacı hissettirirken, önden çekişli 3008, Advanced Grip Control sayesinde, tam gaz yapsanız bile virajı güvenle dönebiliyor. Advanced Grip Control bunu yaparken, virajlarda aşırı gaz vermenizin önüne geçerek aracın, kayma olmadan, kolay kontrol edilebilir bir tutumla virajı dönebilmesi için gerekli olan gazı veriyor. Ne çekişi düşürecek kadar gazı kesmiyor ne de kaymaya sebep olacak şekilde bir aşırı gaz vermiyor.

Peugeot mühendisleri, daha önceleri araçların altyapısında, Bosch tarafından

Kış sürüşleri testinde, 40 yaşındaki Peugeot 104 klasik yarış araçlarıyla buz üzerinde nostaljik sürüşler de yaptık.

geliştirilmiş çekiş sistemlerine yer verdiklerini ancak bu teknolojinin, BMW ve Mercedes gibi arkadan itişli araçlar için uygun olduğunu, bu nedenle önden çekişli araçlar için kendi teknolojilerini geliştirme kararı aldıklarını belirtiyorlar. Diğer çekiş kontrol sistemlerinde, tekerleklerde kayma başladığı anda, siz pedala bassanız bile, sistem gazı kesiyor. Bu ise, sürekli çekiş gücüne ihtiyaç duyduğunuz derin kar gibi koşullarda dezavantaj yaratıyor. Oysa Peugeot’nun Grip Control sistemi, tekerleklerin bir miktar patinaj yapıp karı kazımasına ve böylece tutunma ve çekişi sağlamalarına izin veriyor. Dört tekerlekteki hız sensörleri, fren basınç sensörleri ve yalpa açısını ölçmek için jiroskoplardan oluşan sistem, tüm bu bilgileri ECU’ya gönderiyor. ECU ise herbir tekerleğe ne kadar güç veya fren gönderilmesi gerektiğine karar veriyor. Sonuçta iki tekerden çekişli 3008, kar ve buz gibi koşullarda, neredeyse 4x4 araçların sunduğuna yakın bir sürüş performansı ve güvenlik hissi yaşatabiliyor.

HADC ile yokuşlarda ilave güvenlik

HADC (Hill Assist Desent Control) sistemi, kar, buz, çamurla kaplı kaygan zeminli yokuşlarda, yokuş aşağı inişlerde güvenli sürüş imkanı tanıyor. Test sürüş- lerimizde 2,5 km uzunluğunda, oldukça eğimli ve dar virajlı bir dağ yolunu HADC sistemini kullanarak kontrollü bir şekilde indik. HADC sistemi, vites kolunun önünde duran bir düğmeyle aktive ediliyor. Sistem iki farklı modda çalışabiliyor. Otomatik vitesli 3008’de yokuşu, vites D pozisyonundayken inmek isterseniz, belli bir hızda inerken frene basarak, yokuşu inmek istediğiniz hızı bu şekilde sabitleyebiliyorsunuz. Bundan sonrasını HADC sistemine bırakabilirsiniz, sistem sizi yokuşun sonuna dek bu hızda indirebilir, hızı azaltmak istediğinizdeyse tekrar frene müdahale etmeniz mümkün. Yokuşu daha düşük bir hızla, daha yavaş bir şekilde inmek istediğinizde ise ikinci bir alternatif daha bulunuyor. Bu durumda vitesi boşa (N) Neutral pozisyonuna alıyorsunuz ve HADC sistemi, önceden belirlenmiş olan, ortalama 4-5 km/s hızla yokuşu inmenize yardımcı oluyor. Bu tür yavaş inişleri siz de fren pedalını kullanarak yapabilirsiniz ama fren gücü ayarını elektronik sistem kadar hassas ve her tekerlek için ayrı ayrı yapamayacağınız için buzlu zeminlerde kaymalar görülebilir. Oysa HADC teknolojisi, ESP, ABS ve ESC sistemlerini kullanarak, gerekli olan tekerleklere gerekli güçleri uygulayarak daha hassas bir kontrol sağlayabiliyor. Off-Road için geliştirilmiş rakip araçlarda da HDC teknolojisi uzun yıllardır yer alıyor fakat Peugeot’nun teknolojisi, sizin belirlediğiniz hızları kullanmaya izin vermesiyle farklılaşıyor, yani uzun bir eğimi, 5 km/s hızla inmek zorunda değilsiniz, eğer koşullar uygunsa daha yüksek hızları kullanmanız mümkün olabiliyor. Peugeot, Grip Control sistemini daha da geliştirerek yeni 3008’e uyguladı. Üstelik şimdi HADC ile yokuş inişlerde de daha fazla güvenlik sunuyor. Bu aslında iyi de oldu çünkü Peugeot, 3008’i artık SUV olarak adlandırmaya başladı. Grip Control, bir 4x4 çekiş sisteminin yerini tutmasa da, kar ve buz gibi zeminlerde çekiş ve direksiyon kontrolu avantajı sağlıyor. 3008 SUV’da 4x4 çekiş sistemi için ise en az 2019’a kadar beklemek gerekiyor. Peugeot şu an, dizel HybRID4 sisteminin yerine, benzinli Plug-in Hybrid teknolojisi üzerinde çalışıyor. 2019’da gelecek olan bu model doğal olarak 4x4 olacaktır. Grip Control ise, önden çekişli araçlar için uygun fiyatlı bir çözüm.

HADC sistemi, kar ve buz gibi kaygan zeminli yokuş aşağı inişlerde araç dinamiklerine hükmederek hangi tekerleğe ne kadar fren gücü gönderileceğine karar veriyor, böylece ekstra güvenlik ve direksiyon kontrolu sağlıyor. Sistemin bir diğer avantajı ise yokuş iniş hızını sürücünün seçebilmesi.

SONUÇ HIRANT KASAPOĞLU FRANSA

Daha da geliştirilmiş olan Advanced Grip Control, kar moduna alındığında, kaygan zeminli virajlarda ESP’nin yaptığı gibi gazı kesmek yerine, tekerleğe gerektiği kadar motor torku göndererek çekiş gücünü korumayı amaçlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.