MERCEDES E COUPE

Dinamizm sevenler için

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Oluyormuş işte! Bu yılın ilk aylarında start alacak olan yeni E Coupe, platformunu artık, gerçekten de ismini aldığı E Serisi ile paylaşıyor. Bilindiği gibi güncel modelde C ve E serilerinin karışımı teknolojiler kullanılıyordu. Yenilenen platformla birlikte bu iki kapılı model artık 20 cm daha uzun ama 100 kg daha hafif. Peki ama bu hissediliyor mu?

Kesinlikle! Örneğin görsel olarak... Aracın geniş ve kaslı omuzlara, B sütunları olmayan çerçevesiz yan camlara, ince ve geniş stoplara sahip şık tasarımı İtalyan havası taşıyor. Sürüş dinamiklerinde de benzer bir durum geçerli: Sadece ön yolcu koltuğunda otursak da, bunu sürüş sırasında inceleme fırsatı da bulduk.

E 400 4Matic’in 333 HP güç üreten 3.0 lt’lik V6 motorunda eleştirilebilecek bir şey bulmak mümkün değil. Ayrıca bu motor, özellikle “Sport Plus” modda kesinlikle çok etkileyici. Vites değişimlerinde ve ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde egzoz sisteminden öfkeli sesler yayılıyor. Asistan sistemlerde ise Daimler mühendisleri, güvenliğe aşırı önem vermişler: En sportif sürüş mo- dunda bile araç, arkasını sadece küçük ve kontrollü bir şekilde savuruyor. Yani drift yapmak imkansız. Yeni E Coupe’de motorizasyona bağlı olarak arkadan itiş ve 4x4 aktarma seçenekleri sunulurken, giriş seviyesi hariç tüm modellerde 9 ileri otomatik şanzıman kullanılıyor.

Karakteristik (ve pahalı) 12.3 inçlik ekrana sahip kokpiti ise sedan versiyondan tanıyoruz. En dikkat çekici farklılıksa, jet motorlarını andıran fütüristik iç havalandırma üfleçleri. Yeni E Coupe’de çevirmeli-bastırmalı büyük merkezi kontrol düğmesinden vazgeçilip yeni tasarımlı

bir dokunmatik panel tercih edilebiliyor.

Audi A5 ve BMW 4 Serisi’nden daha yüksekte konumlandırılan yeni E Coupe, bundan böyle BMW 6 Serisi ve yeni Lexus LC ile rekabet edecek ama daha geniş bir iç mekan sunacak. Ön koltuklardaki genişlikler ve rahatlıklar eskiden olduğu gibi çok iyi. Ancak arkadaki iki adet tekli koltuk da bolca hareket rahatlığı sağlı- yor. Büyük cam yüzeyler iç mekandaki ferahlık hissini artırırken, 4 adet yan cam tamamen indirilebiliyor. Arka koltukların arasında bir kol dayanağı bulunmazken, iki bağımsız koltuğun arasındaki boşluk biraz daha kaliteli bir şekilde tasarlanabilirmiş. Bu, S Coupe ile saygı odaklı bir sınıf farklılığı yaratmak için bilinçli tercih edilmiş bir eksiklik olabilir. Ancak gü- venlik seviyesinde böyle bir farklılık yok: Aracı ve çevreyi sürekli kontrol altında tutup, gerektiğinde düzeltmeler yapan birçok dijital koruyucu asistan sistem E Coupe’de standart olarak sunuluyor. Otonom sürüş yolunda da önemli ilerlemeler olsa da, sürücünün direksiyonu bırakıp gazete okuyabileceği ya da televizyon izleyebileceği dönemler hala çok uzak.

E Coupe’nin aile yüzüne kavuşması kötü görünmese de C ve S Serisi bazlı kardeşlerine çok benzemesine neden olmuş. Uzun arka kısım sayesinde arka koltuklardaki genişlikler göründüğü kadar kısıtlı değil. Meslektaşımız, hafif makyajlı E Coupe’nin testinde ilk sürüş izlenimlerini derledi. E Serisi bazlı coupenin uzunluğu neredeyse 5 m ve bu uzun yapı ona çok yakışıyor. Havalandırma ızgaraları dışında kokpit, E Serisi’nin sedan ve station modelleriyle aynı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.