RENAULT MEGANE III

Sıradanlığın çekiciliği

Auto Show - - IÇINDEKILER -

“Mühim olan farklı olmak.” Bu düstur yüksek satış rakamlarının gerçekleştiği kompakt sınıfta pek satmıyor. İkinci Megane kuşağında Renault, bu eski düstura inanmaya devam ediyordu: Ördek kuyruğunu hatırlatan bagaj kapağı çıkıntısıyla Megane kesinlikle benzersizdi, genel trafik manzarasında hemen fark diliyordu. Ancak düşük satış rakamlarıyla Megane II, tam tersini kanıtladı. Çünkü kompakt sınıf müşterilerinin çoğunluğunu fark edilmek, göze batmak istemeyen insanlar oluşturuyordu. Yani bu kitle deneysel tasarımlar aramıyor, basit bir karosere, biraz da donanım ve güvenliğe makul fiyatlara ulaşmak istiyordu. Tam da Megane III gibi... Piyasaya çıktığında Megane III, sınıfının en kaliteli ve bestseller modeli olan Golf’ten daha uygun fiyatlıydı. İkinci eldeyse fiyat avantajı daha da yüksek.

Bir yıl önce piyasaya çıkan yeni Megane ise fiyatların daha da gerilemesini sağladı: Piyasada 30 bin TL’nin biraz altından başlayan fiyatlarla bulmak mümkün.

Testimize konuk olan Megane, hem görsel hem de teknik olarak gayet iyi durumdaydı ve kilometre sayacında 66 bin rakamı okunuyordu. Güvenli sürüş özellikleriyle beğenimizi kazanan aracın 1.2 lt’lik benzinli motoru ise 115 HP’lik gücünü bir turbo yardımıyla ürettiğini hissettirmiyordu. Yorgun hissettiren ve isteksiz bir şekilde hızlanan bu Fransız, neyse ki hemen tüm durumlarda sessiz ve sakin kalmayı başarıyordu.

Sakinlik demişken: Fransız otomobil- leri için yüksek süspansiyon konforu, kahvaltıda yenen kuruvasan kadar normal bir şeydi. Ancak Renault, uzun bir süredir yumuşak ayarlardan uzaklaşmış durumda: Megane III, virajları sert bir şekilde alıyor ve süspansiyon da sadece en kaba zemin darbelerini emiyor. Fransız markanın en fazla önem verdiği konu güvenlik ve Megane da 5 yıldız ile NCAP çarpışma testlerinden gayet iyi bir skorla ayrıldı. TÜV istatistiklerinde ise Megane, ortalama bir karneye sahip: Ağır kusur oranlarında orta sıralarda yer alıyor.

Model çeşitliliğinde ise Megane’ın Golf’ten çekinmesine hiç gerek yok: Klasik 5 kapılı Hatchback’in yanında stil sahibi bir coupe, pratik bir seçenek olan station, açılır metal tavanlı bir cabrio, hatta sedan versiyonu da bulunuyor.

Koltuklar da süspansiyon gibi: Yumuşak yerine sert dolgulu. Malzeme kalitesi basit. Megane’daki tek sıra dışı şey merkezi dijital devir sayacı. Motor anahtar kartı ve bir düğmeyle çalıştırılıyor.

Tipik Fransız konforu mu? Hayır, süspansiyon sert, konfor seviyesi ortalamalarda.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.