OPEL MOKKA X

Kış şartlarında X faktörü

Auto Show - - IÇINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Opel’in B SUV sınıfındaki modeli Mokka X, test garajımızdaki yerini aldı. Mokka X, Opel’in “X” takısını alan ilk modeli. Mokka X ile başlayan bu trendi, yıl içerisinde Crossland X ve Grandland X modelleri de takip edecek. Opel’in “X” Serisi, Crossoverla normal gövde yapısı arasında bir geçişi simgeliyor ve Opel bu araçları, “Cesur ve Maceracı” sloganıyla tanıtıyor. Mokka X’in ne kadar maceracı olabileceğini görebilmek için, onu çetin kış koşullarında denedik.

Test otomobilimiz 1.4 lt benzinli (152 HP) motora, otomatik vitese ve AWD çekiş sistemine sahip, Excellence donanım seviyesindeki bir modeldi. Zaten hem otomatik vitesin, hem de 4x4 sisteminin bir arada sunulduğu yegane Mokka X modeli de bu. Önceki modelinden farklı olarak yeni geliştirmeler eklenen modelde, ön ızgarada kanat şekilli tasarıma, çift kanat şeklindeki LED gündüz farlarına, sağlam bir duruşu sergileyen geniş ön tamponlara yer verilirken, profil yapısında ise özgün çizgiler kullanılmaya devam edilmiş.

İç mekanda ise Astra modelinden esinlenerek dizayn edilen yatay gösterge paneli takibi kolaylaştırıyor. Bana uzunca bir süre yol arkadaşlığı yapan Mokka X gece sürüşünde, geliştirdiği sürüşe duyarlı Full LED ön farlarıyla, diğer halojen farlara göre %30 daha parlak bir görüntü sağlıyor. Uzun far asistanını da içeren sistem, sürüş hızı ve direksiyon açısı gibi etkenlerle bütünleşerek sürüş güvenliğine adapte oluyor. Opel mühendislerinin geliştirdiği AFL LED farlar parlak ışığıyla gecenin zifiri karanlığını mümkün olan en üst seviyelerde aydınlatıyor. Bunların yanı sıra güvenlik açısından “Opel Eye” kamera sistemi, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekleyip güvenli sürüşe olanak tanıyor. Opsiyon olarak sunulan akıllı 4x4 sistemi ile yol tutuşu daha güvenli hale geliyor, özellikle de kaygan zeminli ortamlarda. Fotoğraf çekimleri için gittiğimiz karla kaplı Kartepe yollarında, 4x4 sisteminin sunduğu güvenliği en üst seviyelerde yaşadım. Akıllı 4x4 sistemi, kaygan veya donmuş bir zeminde yol aldığınız zaman otomatik olarak aktif hale geliyor. Normal zeminde ise motorun ürettiği torku anlık ihtiyaca göre tekerlekler arasında paylaştırıyor.

Dijitalleşmeye devam

Mokka X’te yer verilen IntelliLink sistemi, Apple Carplay veya Android Auto uygulamaları sayesinde akıllı telefonla-

rınızın otomobille bağlantısını kurup, telefon ekranını otomobilin ekranına yansıtabiliyorsunuz. Bu küçük SUV’da AGR sertifikalı ergonomik koltuklar, anahtarsız giriş ve çalıştırma gibi teknolojileri de bulabilirsiniz. AGR sertifikalı koltuklar uzun süreli sürüşler ve arazi sürüşlerinde konforu ön planda tutuyor. Direksiyonda bulunan kumanda tuşlarının işlevinden söz etmek gerekirse, karışık olmayan bir yapıya sahip olması beğenimi kazandı. Sürücü odaklı tasarımı ise kolay bir kullanım sunuyor. Opel tarzına alışıksanız kumanda elemanlarını kullanmakta herhangi bir güçlük çekmezsiniz. Kendi adıma söylemek gerekirse, yol boyunca iç mekanda can sıkıntısına neden olan bir sorun yaşamadım.

Sürüş izlenimi

Test garajımızı ziyaret eden Mokka X ile ilk buluşmamızda, bu aracı Kartepe gibi şartların zirveye çıkarak zorlaştığı bir ortamda çekmemiz gerektiğini kararlaştırdık. Kartepe’de yaptığımız çekimler esnasında Mokka X’i hem on-road, hem off-road, hem de karlı yollarda kullanma imkanım oldu. Akıllı 4x4 çekiş sistemi başarılı bir performans sergiledi. İniş ve çıkışlarda sorunsuz bir sürüş yaşattı. Ama bu tarz durumlarda göstergede çıkan uyarılara harfiyen uymak gerekiyor. Sistem size, nasıl gideceğiniz konusunda bilgi veriyor. Aksi takdirde kontrolü size bırakıyor. Dikkatleri üzerine toplayan tasarımının yanı sıra çarpıcı rengiyle de cazibe yaratıyor. 1.4 lt, 152 HP benzinli motorla ve 6 ileri oranlı otomatik vitesle donatılmış olan Mokka X’in performansı ise yeterli seviyede. Ön ve arka sıra koltuklar yeterli mesafeyi sunuyor. Bagaj hacmi ise aracın boyutlarına göre yeterli bir alanı sunuyor.

X faktörü...

Yakıt tüketimi konusunda tutumlu olmasını beklerdim.

Güçlü görünen bir arka tasarıma sahip.

LED farlar ön görüntüsüne estetik katıyor.

İç mekan ferah bir yaşam alanı sunuyor.

Göstergeler kolay takip ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.