RENAULT CLIO

İnce makyaj

Auto Show - - IÇINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Renault’un 2012 yılında ortaya çıkardığı yeni tasarım dilinin ilk temsilcisi Clio IV olmuştu. Dört yıl sonra ise Clio’da makyaj zamanı gelmişti. Makyajda Clio’ya genel olarak ince dokunuşlar yapılmış. Başarılı bir tarza bürünen makyajlı Clio, Full LED gündüz farları, yeni ızgara ve ön tamponla karşımıza çıktı. Bir diğer önemli detayı ise markanın üst segmentinde kullanılan bazı malzemeler ile donatılmış olması idi.

İç mekan

Clio test aracımız GT Line olarak isimlendirilen üst donanım versiyonuydu ve sportif bir duruş sergiliyordu. Karoser boya rengini iç mekanda da devam ettiren tarzı bütünlüğü sağlamada başarılı olmuş. Vites kolunda, koltuklarda, havalandırma kanallarında kullanılan renk detayları kimliğini oturtmaya yardımcı olmuş. GT Line donanım paketine sahip model iç me- kanda daha çok anlaşılabilir olmuş. Dediğim gibi mavi çizgilerin yerleşimi farklılığını ortaya koyuyor. Dinamik bir duruşu iç mekanda da kolayca sunan Clio IV konfor açısından beğenimi kazandı. Oturma pozisyonunu kolayca bulduğum modelin arka sıra koltukları yeterli alana sahip değil.

İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi ve yerleşimi beğenimi kazandı. Kullanım açısından sürücüsüne hitap eden tarzını beğendiğimi açıkça söyleyebilirim. Alışkanlık gerektiren kumanda elemanlarına alıştıktan sonra ise rahat bir kullanım sergiliyor. Ön koltuklarda genişlikler yeterli sayılabilir, arka koltuklar ise oldukça dar.

Sürüş izlenimi

Test aracımızda 1.2 TCe benzinli motor (120 HP) ve EDC otomatik şanzıman yer alıyor. Küçük motora sahip olmasından dolayı performanslı bir sürüş beklemek doğru olmaz ancak yine de beklentileri karşılıyor. Arka kapı kollarının cam kenarında olması ise size ilk etapta yabancılık çektirebilir. Arka sıra koltukların yeterli diz mesafesi sunmamasından dolayı iniş ve binişlerde biraz sorun yaşadım. Yakışıklı bir duruşa sahip bu modeli şehir içinde, hız limitleri dahilinde kolayca ve rahatça kullanabilirsiniz. Bagaj hacmi ise emsalleri gibi yeterli bir alanı sunuyor. Vites kolu ve el freninin üzerindeki mavi dikiş izleri ise Clio’ya ayrı bir sportif hava katıyor. Bu tür ince detaylar iç mekanda GT Line donanımının farkını yansıtıyor. Orta konsoldaki klima kumandasının tarzı bence, genel tasarımla biraz daha uyumlu olarak şekillendirilmeliydi.

EDC otomatik şanzıman motorla uyumlu çalışıyor. Arka tasarımı yakışıklı duruyor. İç mekanda kullanılan detaylar dinamik görünüyor. Oturma pozisyonunu kolayca bulunuyor. Büyükçe logosu Clio’nun duruşuna güç katıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.