ERBAKAN MALKOÇ

Konuşan otomobil geliyor

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Aracınızı kişiselleştirdiğiniz zaman o araç artık size aittir.

Türkiye’de araç dönüşüm sektörünü 1992 yılında başlatan Erbakan Malkoç, 2009 yılında, akıllı telefon ve tablet üzerinden otomobili uzaktan komuta etme teknolojisiyle, ABD’de, IMA IMPACT Teknoloji Zirvesi’nde “Dünya’da Otomobil Tasarımında Teknolojiyi En İyi Kullanan Firma” ödülünü kazanan bir isim. Malkoç, son yıllarda ise ağırlığı daha çok VIP araç dönüşümüne verdi.

Trend, kişiye özel VIP araçlar

Farklılaşan ve farklılaştıran otomobiller günümüzde ön planda. Araç, kişiye özel olabilmeli diyor Malkoç. Fakat kendisine teslim ettiğiniz araç için dönüşüm bu kadar kolay değil, sekiz ay sıra beklemek gerekiyor.

“Lüks araçlarda aradığını bulamayan Erbakan Malkoç’a gitsin” başlığıyla Almanya’nın en saygın dergilerinden Der Spiegel’e haber olan Erbakan Malkoç, geçtiğimiz yıl büyük bir iş antlaşması da yaptı: Mercedes-Benz’in VIP araçların dönüşümünde VanPartner’ı oldu.

İstanbul Avcılar’daki 10 bin metrekarelik alanda, 100’den fazla çalışanla Erbakan Malkoç, dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor.

Konuşan otoda sistem nasıl işleyecek?

Araç içi dizayndan çok daha fazlasını yapan Erbakan Malkoç, önce hayal ediyor, sonra bunu karakaleme yansıtıyor. Daha sonra da, bilgisayar ortamında 3D olarak boyutlandırılıyor. Üretim departmanlarında, aracın içinde kullanılan en küçük parçayı bile kalıplardan çıkarıp üretiyor. Yazılım tarafında ise aracın içerisindeki hareketli aksamların nasıl komuta edileceği saptanıyor.

2015 yılında yaptığı “V-Diamond” isimli hareketli aksamları ses kontrolüyle hareket edebilen ilk van tipi VIP aracıyla tüm dünyada büyük ses getirdi. Aracınıza, “Koltuğu yatır” dediğiniz an, koltuk yatıyor ya da televizyonu aç dediğiniz an televizyon açılıyor. Erbakan Malkoç, şu anda dünyanın ilk konuşan aracını dünyaya sunmaya hazırlanıyor. DizaynVip bünyesindeki 120 kişilik bir ekibin üzerinde çalıştığı “konuşan araba” yıl içerisinde tamamlanacak. Otomobilimiz bize güvenlik talimatlarını verecek, günlük iş planımızı aktaracak, günümüzün nasıl geçtiğini soracak, kahvemizi hazırlayacak, hakkımızda güncel bilgi verecek. Kısacası otomobillerimiz artık ruhuna kavuşacak.

Malkoç, geçen yıl Mercedes’in VIP araçlar dönüşümünde markanın VanPartner’i oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.