AUDI Q7

Daha hafif ve daha zarif

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Alman Premium markalarından Audi, BMW ve Mercedes’in ardından 2005 yılında büyük SUV segmentine adım attı. Audi’nin daha sonra genişleyen ve bugün 4 modele ulaşan Q Serisi’nin ilk modeli olan Q7, platform kardeşleri Porsche Cayenne ve Volkswagen Touareg’le birlikte, Slovakya’daki Volkswagen fabrikasında üretildi. İlk nesil Q7’de 3.0 lt benzinliden, hibrit teknolojisine ve 6.0 lt’lik V12 dizele dek çok çeşitli motorlar kullanıldı. Bu model 7 koltuklu yapısı ve heybetli gövdesiyle SUV meraklılarının beğenisini kazandı. 2010 yılında yapılan makyajda ise araca, LED far yapısı ve üçüncü nesil MMI sistemi getirildi.

Audi, ilk Q7’den 10 yıl sonra, ikinci nesle geçişte tamamen farklı bir platform kullanmaya karar verdi. Daha kompakt bir görünüm ve şehir içinde kolay kullanım özellikleri için aracın dış boyutlarında küçültmeler yapıldı. Örneğin dingil mesafesi 8 mm kısaltıldı, toplam boy ise 33 mm azaldı. Buna rağmen yeni A7’nin boyu hala 5 m’nin üzerinde. Öte yandan genişlik de 16 mm daraltıldı. Tüm bu değişimler yeni Q7’ye, dış tasarımda daha derli toplu bir SUV görünümü kazandırıyor. Boyutlarda yapılan diyetin yanı sıra tasarımın da daha ince, daha zarif çizgileri, küçülmüş algısını destekliyor. Oysa dış boyutlarıyla Q7 hala tam boy SUV segmentinin iyi bir temsilcisi; 5 m’yi aşan boy, 2 m’ye yaklaşan genişlik ve 1.74 m’lik yükseklik tasarımın heybetini göstermek için yeterli olacaktır sanırız.

Boyutlarda bir miktar tasarruf yapılmasının yanında, aracın ağırlığında da çok daha ciddi bir değişim sözkonusu. Modellere göre farklılık gösterse de, yeni Q7’de 325 kg’a varan bir ağırlık tasarrufuna gidilmiş. Hafif malzemelerin ve alüminyum parçaların kullanılması ağırlıkta önemli bir diyeti de beraberinde getirmiş. Q7’nin boş ağırlığı artık benzinli versiyonda 2 tonun altına düşebiliyor. Yeni nesilde elde edilen hafiflemenin yanı sıra, ilk kez 2.0 lt hacimli, küçük bir motor da kullanılabilir olmuş. İlk nesilde en küçük motorun 3.0 lt hacimli olduğunu hatırlayalım.

Daha zarif formlar, önde yeni, kromlu ızgara, LED farlar, arkada LED stoplarla destekleniyor. İç mekanda ise kokpit de zarif bir zevkin eseri olarak öne çıkıyor. Kokpitin ortasındaki yuvasından çıkan 8,3 inçlik merkezi ekranda navigasyondan araç ayarlarına kadar neredeyse tüm sistemlere kumanda etmek mümkün. Direksiyonun ardındaki, 12,3 inç boyutundaki sanal kokpit isimli ekrana

ise yine navigasyon haritasını yüklemek ya da tamamen sade göstergelerle yol almak da mümkün. Ayrıca MMI’da navigasyona adres verisi veya farklı bir hedef ya da İÇN girmek için vitesin önündeki touchpad’den de yararlanabilirsiniz. 5 koltuklu Q7 versiyonlarında, tüm koltuklar gerekli konforu fazlasıyla sunabilecek kapasitede. Hatta arka koltuklarda genişlikler bir makam aracı havasında. Sürücü için görüş açıları ve de elektronik sürüş asistanlarının kumandaları kısa bir alışkanlık süresi gerektiriyor, ama sonrasında bu iri o- tomobile hakim olmak daha kolay hale geliyor. Tıpkı iç mekan genişlikleri gibi, 890 lt’lik bagaj hacmi için de cömert tanımlaması yapılabilir. Audi, Q7 modelini Türkiye pazarına iki temel motorla ithal ediyor. Bunlardan ilki, daha ekonomik olan, 252 HP’lik, 2.0 TFSI, 4 silindirli benzinli ünite. Daha büyük olan ise 3.0 lt TDI dizel motor. 272 HP gücünde olan dizel motor 600 Nm’ye ulaşan tork verisiyle farkını ortaya koyuyor ve sürücüsüne kullanım keyfi vaat ediyor. Bizim test sürüşlerimize ise 2.0 TFSI benzinli motorlu Q7 konuk oldu. 4 silindirli bu motor 5.000 d/d’de 252 HP güç üretiyor, 370 Nm’lik maksimum torka ise 1.700 d/d’den itibaren ulaşılıyor, bu maksimum tork 4.500 d/d’e kadar sabit olarak sürücünün emrine sunuluyor. Bu da uzun bir devir bandında bu torktan yararlanma imkanı sunulduğu anlamına geliyor. 8 ileri vitesli Tiptronic şanzımanla kombine edilen güç ünitesi, 370 Nm’lik tork sayesinde keyifli ve kesintisiz bir performans sunabiliyor, 2 tonluk aracı 6,9 sn’de 100 km/s’e hızlandırabiliyor. Son hız olan 233 km/s de yüksek bir SUV için fazlasıyla yeterli. Fabrika verilerine göre ortalama tüketim 7,8 lt/100 km ama siz 10 lt’den çok daha fazlasını tüketmeyi göze almalısınız. Bu büyük araçta ihtiyaç duyulan menzili sunmak için 75 lt’lik bir yakıt deposu tasarlanmış. Performanslı kullanımda bu depo 500-600 km’lik bir menzil sunabilecektir.

Boyutları önceki nesle göre küçülse de hala devasa duruyor.

Devasa altıgen ızgara çok etkileyici.

MMI’ın dokunmatik yüzeyi vitesin önünde.

Premium etkisi her yere hakim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.