TOYOTA C-HR

Cesur ve güzel

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Radikal tasarımıyla beğenileri toplayan C-HR, Sensual Tech adı verilen iç mekan tasarımını bu otomobilde bir araya getirdi.

Konsept halindeyken fütüristik tasarımıyla, sergilendiği fuarlarda beğeni kazanan Toyota C-HR, seri üretime girerken konsept hali olabildiğince korunmuş. Elmas görünümü olarak adlandırılan bu tasarım, yollarda meraklı gözlerin odak noktası haline geliveriyor. Sürüşümüz sırasında beğenimizi her anlamda kazanan bu otomobilin en önemli detayı ise, konsept halinden fazla ödün verilmeden seri üretime geçilebilmesi. Otomotiv endüstrisinin diğer örneklerinde daha önceleri şu durumu çokça görmüştük; hayallerde çok başka, uçuk kaçık tasarımlar oluyor, ama iş üretime gelince kalıplaşmış detaylar ve ayakları yere basan bir tasarım hayata geçiyor. Bu biraz da satış öncelikli düşünüp cesur karar veremeyen ve işini garantiye almak ihtiyacı hisseden marka yönetimlerinden kaynaklanıyor.

Ancak Toyota, C-HR’nin seri üretim şeklinin tasarımı neredeyse konsept haliyle onaylayarak oldukça cesur bir adım attı. Şişkin çamurlukları, önden arkaya doğru yükselen omuz çizgisi, yan

gövdedeki gölge oyunları ve 2 tekerlek arasındaki marşpiye kaplamasıyla üst tarafı normal bir araç iken, yarısından aşağıya doğru kaslanıp güçlü yapısını ortaya koyuyor. Aslında birçok marka bu tür radikal çizgilere sahip bir otomobili üretmekte zorlanabilir. Ama Toyota’nın C-HR’ı üretme kararı alıp ve bu üretimi de Toyota’nın Sakarya’daki fabrikasında yapması bizim için ayrı bir gurur kaynağı. Tabi iyi otomobil yapmak iyi bir mühendislik ve AR-GE gerektiriyor. Toyota ise bu işi hakkıyla yapmış. Şehir içi sürüşleri için Milano, hızlı otoyol sürüşü için Almanya, virajlı yol sürüşleri için de İsviçre, Güney Fransa ve İngiltere’nin test yollarına çıkan Toyota C-HR’ın, direksiyon ve süspansiyon ayarları ise ürünün Baş Mühendisi Hiroyuki Koba tarafından Nürburgring pistinde test edilmiş.

C-HR, C segmenti yani kompakt sı- nıf için geliştirilmiş bir Crossover. Dış boyutlar neredeyse bir RAV4 ile aynı, toplam boy 4.36 m ile tam bir kompakt. Ama iç mekan genişliği o kadar fazla sayılmaz. Önde iyi, arkada yeterli bir hacim var ama karanlık yapı ve küçük camlar dolayısıyla özellikle arka koltuklar biraz kasvetli.

İç mekan etkileyici

Toyota, ‘Sensual Tech’ adını verdiği yeni iç mekan tasarım konseptiyle teknoloji, fonksiyonellik ve görsel şöleni C-HR modelinde bir araya getiriyor. Önde uzayan mavi ışık çizgisi, kapılardan devam ederek bir uyum içinde hoş bir atmosfer yaratıyor. Orta konsolun üst kısmında, sürücünün göz hizasında olacak şekilde yüksekte konumlandırılan 8 inçlik dokunmatik ekrana yer verilmiş. HMI (Human Machine Interface – İnsan Makine Arayüzü) navigasyon sisteminin gelişmiş versiyonu fonksiyonel yönüyle sürücüsünün hayatını kolaylaştırıyor.

Toyota C-HR’ın tam bir sürücü otomobili olduğunu söylemek mümkün. Tüm göstergeler sürücüye dönük olarak tasarlanmış. Hem sürüş keyfi, hem de sportif kullanım sunabiliyor, ayrıca koltuklar ve kokpitin yapısı da sportif kullanım tarzını destekler nitelikte.

Sürüş izlenimi

Meraklı mı meraklı, şımarık mı şımarık… Evet bu deyimler bu otomobil Motor: Sıralı 4, benzin, önde enlemesine; Motor hacmi: 1197 cc; Maks. güç: 116 HP5600 d/d; Maks. tork: 185 Nm-1500-4000 d/d; Maks. hız: 185 km/s; 0-100 km/s: 11,1 sn; Güç aktarımı: önden çekiş, Multidrive S CVT otomatik şanzıman; Yakıt deposu: 50 lt; U/G/Y: 4360/1795/1565 mm; Bagaj hacmi: 297 lt; Boş ağırlık: 1465 kg; Tüketim: 5.9 lt/100 km; CO : 134 gr/km

için çok uygun. Radikal tasarımıyla meraklı bir otomobil. Konsept halinden seri üretimine kadar yenilikleri içinde barındıran bir teknolojiye sahip. Görüntüsü ise şımarık bir şehirli otomobil gibi hissettiriyor. C-HR’nin direksiyonuna geçtiğimizde sürücü odaklı bir tasarım bizleri karşıladı. Aynı zamanda keyifli bir sürüş de sergiliyor. 8 inçlik dokun- matik ekranda kolay kullanıma sahip bir arayüzü bulunuyor. Ele iyi oturan bir direksiyon mevcut. Direksiyon üzerinde bulunan kumandalar ve gösterge panelinin takibi kolay. Gelelim arka sıra koltuklara. Dışarından bakılınca gayet güzel bir Coupe SUV görünümü sergiliyor bizlere. Önde oturanlar için mükemmel bir oturma ve görüş imkanı sağlayan kokpit, Coupe görünüşüyle geriye doğru daralan bir tavana dönüşüyor. Bu nedenle baş ve diz mesafesi ancak kısa boylu yolcular ya da çocuklara uygun bir hale geliyor.

Türkiye pazarında C-HR, 1,2 lt benzinli ve 1,8 lt hibrit motor versiyonlarına sahip. Test otomobilimiz ise 1,2 litrelik turbo benzinli motora sahip bir ver- siyondu. Turbo benzinli küçük motor 116 HP güç ve 185 Nm tork üretiyor. İyi çalışan bu motor, bu kombinasyonlarda yeterli performansı sunuyor. 5 kişilik olarak adlandırılan bu otomobilin bagaj hacmi ise 5 kişinin kullanabileceği genişliğe sahip değil, 297 lt’lik bagaj hacmi ancak kısa mesafeli yolculuklar veya ev alışverişi için yeterli olabilir ama geniş bir ailenin tatile çıkarken valizlerini buraya sığdırabilmeleri pek de mümkün görünmüyor. Dış gövdede kullanılan elmas tasarımına; kapı döşemelerinde, tavan döşemesinde, hoparlör kapaklarında ve analog göstergelerin ibresinde de yer verilmiş. Lake siyah veya saten gümüş detaylar kadar mavi aydınlatma da genel kalite algısını tamamlıyor.

Elmas görünümlü tasarım, meraklı gözlerin odak noktası.

Tasarım bütünlüğünü her açıdan görebiliyoruz.

Motor yeterli performansı sunuyor.

Gösterge takibi kolay.

Arka sıra koltuklarda diz mesafesi kısıtlı.

Ön sıra koltuklar yeterli mesafeyi sunuyor.

Bagaj hacmi yeterli değil.

Arka kapı kolçağı sıradanlığın dışında.

Tüm gösterge ve kumanda elemanları sürücüye dönük olarak tasarlanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.