JAGUAR I-PACE

Hiç ses çıkarmadan 500 km

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Kesinlikle çekici bir buruna sahip! Güçlü, heybetli ve neredeyse F-Pace’deki kadar büyük. Jaguar Tasarım Şefi Ian Callum, markasının yeterince tanınmadığını söylüyor ve ekliyor: “Bu nedenle modellerimizin daha ilk bakışta bir Jaguar olarak algılanması bizim için çok önemli”... Los Angeles’ta sergilenen I-Pace adlı konsept de marka için çok önemli. 2018’de piyasaya çıkması planlanan bu elektrikli SUV, Tesla Model X ve Mercedes EQC (2019) ile rekabet edecek.

Sahip oldukları alüminyum platform stratejisine çok güvense de İngiliz marka, F-Pace’den sadece çift çapraz sevk çubuklu ön süspansiyonu almış. Bu tercih maliyetleri düşürmüş ama elektrikli SUV’un benzinli kardeşiyle aynı derecede büyük bir dönüş çapına sahip olmasına da neden olmuş. Platformun 11.5 cm artırılarak 2.99 m’ye çıkarılan aks mesa- fesiyse çok geniş bacak mesafeleri, ferah iç mekan genişlikleri ve 530 lt’lik büyük bir bagaj sunmasını sağlıyor.

Çok bağlantılı yeni arka süspansiyon ise ikinci elektromotorun konulabileceği bir alan yaratıyor. Zemindeki akü paketi, her biri 12 hücreye sahip 36 modülden oluşuyor. Akülerin ağırlığıysa 600 kg. Soğutma sistemi ve elektromotorların toplam ağırlığıysa 280 kg. Durum böyle olunca I-Pace’in 2100 kg’lık ağırlığı, F-Pace’ten 300 kg daha fazla.

Aracın elektrikli güç sistemini bağımsız beslenen ve kendi CVT şanzımanlarına sahip iki elektromotor oluşturuyor. İki motor 23 inçlik jantlara sahip (ne yazık ki bu halleriyle seri üretime geçmeleri imkansız olan) lastiklere toplamda 400 HP güç ve 700 Nm tork gönderiyor. Tek ileri vitesli şanzıman gücü başarıyla dağıtsa da, Torque Vectoring System hala fren müdahaleleriyle çalışıyor.

Proje sorumlusu Ian Hoban Jaguar tarafından geliştirilen 90 kWh kapasiteye sahip aküye çok güveniyor: “Aracımızın menzili 500 km. Ancak kağıt üzerinde değil, gerçek kullanımda.” 4 saniye civarındaki 0-100 km/s hızlanma süresi ise I-Pace’in, güçlü kardeşi F-Type R ile rekabet edebilecek kadar hızlı olduğunu gösteriyor. Maksimum hız ise, aküleri korumak için, limitlendirilmiş durumda.

Dev tavan spoyleri ve köşeli arka tasarım biraz alışkanlık süresi gerektirse de,

kokpit hem elit hem de fonksiyonel bir görünüme sahip: İki ekran, bir dokunmatik panel... İleri ve geri vitesi seçen düğmeyse krom kaplı bir elektrik şalteri gibi görünüyor. Magna-Steyr tarafından Graz’da üretilecek olan I-Pace için planlanan yıllık üretim 20 bin ile 50 bin adet arasında. Diğer versiyonlarla (300 HP’lik giriş modeli, 500 HP’lik R model ve uzun şasili bir model) bu rakamlar çok daha ilerilere taşınabilir.

“I-Pace, elektrikli olmasına rağmen ödün vermeyi gerektirmiyor. Hatta çok cool ve kendine güvenen bir görünüme sahip.” Jaguar Tasarım Şefi Ian Callum

I-Pace 2018 yılında 75 bin Euro’dan başlayacak fiyatlarla yola çıkacak ve Mercedes EQC, Audi e-tron ve Tesla Model X ile rekabet edecek.

Elektrikli SUV’un burnu, F-Pace’e göre 20 cm daha uzun.

Torpido gözü çekmeceli bir yüzey. Kapı döşemelerinde keçe kullanılmış. Neticede o bir konsept!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.