Kia Stinger

Kia Detroit’te yeni Stinger modelini sergiledi. Böyle bir Kia hiç olmamıştı: 100 km/s’ye 5 sn’de çıkan 370 HP’lik bir sedan.

Auto Show - - GÜNCEL -

Kia duygulara hitap ediyor! Koreli markanın artık iyice olgunlaştığı kesin. Ancak ucuz marka imajı çoktan geride kaldı. Aynı şey sıkıcı modeller için de geçerli: Kia, artık Soul gibi sempatik bir van ve Sportage gibi çok şık bir kompakt SUV da üretiyor. Bunun ne anlama geldiğinin en iyi göstergesi ise Stinger. Böyle bir otomobil Kia tarihinde hiç olmamıştı. Uzunluğu 4.83 m, genişliği 1.87 ve yüksekliği ise sadece 1.40 m. Aracın ön kısmında Kia’nın kaplan burnu olarak adlandırılan ızgarasının oldukça geniş ve ince bir versiyonuna, büyük hava girişlerine ve LED farlara yer verilmiş. Burun kısmını çok uzun motor kaputu takip ediyor. Yanlarda ise, çamurluğun ardındaki hava çıkış deliğinden başlayıp arka çamurluğa kadar uzanan girintili bölge yer alıyor. Stinger, 19 inçlik jantlar, coupeleri andıran alçak bir tavan çizgisi ve büyük bir bagaj kapağıyla tamamlanmış. Aşırı uzun tampon tekerlek mesafesi ve dörtlü egzoz çıkışları, arka kısımda hemen dikkat çeken ayrıntılar.

Bu şık ve dinamik tasarımın altında ise, Hyundai ve Kia Tasarım Şefi Peter Schreyer ve Avrupa Tasarım Şefi Gregory Guillaume’nin imzaları var.

Kia’nın 2011 Frankfurt Fuarı’nda sergilediği GT adlı konsept, Stinger’a çok benziyor. Schreyer bu konuda şunları söylüyor: “Frankfurt’ta GT ile ilgili birçok olumlu geri dönüş olmuştu. Durum böyle olunca seri üretim versiyonda, GT konseptine mümkün olduğunca sadık kalmaya çalıştık.”

Tasarımın uyandırdığı beklentileri sürüşte de karşılamak için Kia, performans otomobilleri konusunda uzman bir Alma- nı görevlendirmiş: Uzun yıllar boyunca BMW’nin M GmbH Bölümü’nde görev yapan, M3 ve M5 modellerinden sorumlu olan Albert Biermann.

Albert Biermann şu sıralar Hyundai/ Kia bünyesinde daha yüksek bir titre sahip ve özellikle otomobillerin ayarlarından sorumlu. Stinger’in birçok teknolojik altyapısı, Avrupa’da satılmayan (Hyundai’nin premium markası Genesis’e ait) lüks sedan G80’den alınmış. Uzunlamasına konumlandırılmış motorlar, arkadan itiş konsepti ile önde MacPherson, arkada ise çok bağlantılı sistemden oluşan süspansiyon da G80’den alınan unsurlar arasında. Stinger’da 4 tekerlekten çekiş (elektronik kontrollü Tork Vectoring sistemli Magna üretimi bir sistem) opsiyonu da bulunacak. Elektronik kontrollü ayarlı süspansiyon (ön ve arka amortisörler ba-

ğımsız olarak ayarlanabiliyor) ise Kia’da bir ilk. Stinger’da güç aktarımı görevini ise 8 ileri oranlı bir otomatik şanzıman (standart) üstleniyor.

Müşteriler turbo beslemeli iki motor arasında seçim yapabilecek. Bunlardan ilki olan 2.0 lt 255 HP’lik 4 silindirli motor, 353 Nm tork üretiyor ve aracı 6.0 sn’de 100 km/s’ye ulaştırıyor. 3.3 lt’lik V6 ise 370 HP güç ve 510 Nm tork üretiyor. V6 motorlu Stinger 0-100 km/s hızlanmayı 5.1 sn’de tamamlıyor.

Kia’nın test pistinde gerçekleştirdiğimiz sürüşler sırasında Stinger, çok yüksek çekiş gücü, başarılı dengesi ve şaşırtıcı direktlikteki direksiyonuyla hemen dikkat çekti. V6 motor derinden gelen güçlü ve hoş seslerle çalışırken, görevini çok iyi yapıyor. Stinger atak hissettirirken, sinirli bir his bırakmıyor.

Stinger’in güncel Kia modellerinden farklı ayarlara sahip olduğunu söyleyen Biermann sözlerine şöyle devam ediyor: “Daha yüksek hassasiyet, kontrol ve geri bildirim hedefliyorduk. Yani sürüşü de görünümü gibi olmalıydı.” Biermann’ı Guillaume tamamlıyor: “Gerçek bir Gran Turismo. Mühim olan hedefe ulaşmak

“Usta rejisör Fellini şöyle demişti: Bir vizyoner tek gerçek realisttir.” Başkan/Dizayn Şefi Peter Schreyer

değil, yolculuğun kendisi.”

İyi haberi sona sakladık: Stinger’ın üretimi bu yılın ikinci yarısında, satışları ise yıl sonunda başlayacak. Avrupa fiyatlarının 2.0 lt’lik versiyon için 40 bin Euro, 3.3 lt’lik versiyon içinse 55 bin Euro civarından başlayacağını öngörebiliriz. Durum böyle olunca Audi A5’in biraz huzursuz olması mümkün!

Bir Kia mı? Kesinlikle, tüm ailede buna benzer bir ızgara var. LED farlar ve büyük hava girişleri dikkat çekici.

Meslektaşımız Branke Stinger’ın kokpitinde: İç mekan geniş, detaylar şık, göstergeler hoş. Yandan bakıldığında büyüklüğünü algılayabilirsiniz: Uzunluğu 4.83 m. İyi iş çıkarmışlar: Tasarımcılar Gregory Guillaume (solda) ve Peter Schreyer.

Arka tasarım da şık ve heybetli. Dörtlü egzoz çıkışları gücüne gönderme yapıyor.

Arka tasarım da şık ve heybetli. Dörtlü egzoz çıkışları gücüne gönderme yapıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.