Faraday Future FF91

Yeni ABD’li marka Faraday Future, LIDAR sensörü ile dikkat çeken ilk seri üretim aracı FF91’i tanıttı.

Auto Show - - GÜNCEL -

Tesla’nın başarısının ardından elektrikli otomobil pazarı sürekli yeniliklere sahne oluyor ve bu alana sürekli yeni rakipler giriyor. Faraday Future markası da işte böyle bir yenilik. Çinli elektronik ve medya içerik yayıncısı LeEco şirketinin bir iştiraki olan Faraday Future, Las Vegas’taki CES fuarında ilk seri üretim modeli olan FF91’i tanıttı. LeEco’nun kurucusu Çinli milyarder Jia Yueting, bu işe çok inanıyor ve otomobilin ABD topraklarında üretimi ve ultra modern bir fabrika kurulumu için Nevada’da büyük bir arazi satın aldı. Fuarda gösterilen FF91 ise büyük boy bir elektrikli SUV, tıpkı Tesla Model X gibi. Ama arada küçük bir fark var, FF91’de 783 kW ya da başka bir deyişle 1050 HP gücünde elektrik motoru yer alıyor ve aracı 0’dan 96 km/s hıza 2,39 sn’de ulaştırabiliyor, bu da FF91’i dünyanın en hızlı elektrikli otomobili haline getiriyor.

FF91’in en ilgi çekici özelliğiyse gizlendiği yuvadan yükselerek çıkan LIDAR sensörü. FF’e göre seri üretim bir otomobilde bu sensör ilk kez kullanılıyor. LIDAR, araç 2018 yılında piyasaya çıktığında otonom sürüş imkanı sunacak olan karmaşık bir sensör paketinin unsurlarından biri. LIDAR sistemleri radarlarla aynı şekilde çalışıyor. Ancak bu sistemde elektromanyetik dalgalar yerine, saniyede binlerce kez gönderilip çarptıkları objelerden yansıyan kızılötesi lazer ışınları kullanılıyor. Işık ışınlarının gidiş-dönüş sürelerinin hesaplanmasıyla bu sistem, çevrenin 3 boyutlu bir resmini çiziyor. Lazer tarayıcı 200 m’ye varan bir menzile sahip olsa da, sis ve yağmurdan etkileniyor.

Otomobil üreticileri ve teknoloji sağlayıcılarının büyük bir çoğunluğu (kısmi) otonom otomobillerinde kameralar, ra- darlar, ultrason ve LIDAR sistemlerinden oluşan sensör karışımları kullanıyor. Görünüşe göre pahalı bir sistem olan lazer tekniğini kullanmamayı tercih eden tek firma Tesla.

LIDAR sistemi FF91 otonom sürüşe geçtiğinde yuvasından yükseliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.