Jaguar F-Pace

Bu ay Canon’la gerçekleştirdiğimiz sürüş izlenimi köşemize Jaguar’ın yeni SUV modeli F-Pace’i konuk ettik.

Auto Show - - CANON İLE SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Land Rover şasisi üzerine inşa edilen bu güçlü otomobil 2 litrelik bir dizel motor, 430 Nm maksimum tork ve 180 beygirlik güçle karşımıza çıktı. Rakipleriyle arasındaki farkı ortaya koyan en karakteristik detayı Balina Köpekbalığı’nı andıran bir radyatör ızgarasına sahip olması diyebilirim. Yan çizgileri, çamurluk havalandırmaları ve ayrıştırıcı stop lamba tasarımı ile de beğenimi kazandı. Kaslı yapısı, kaput eğimi ve uzunluğu sayesinde, üzerinde hiçbir yazı ya da logo olmasa bile “Bu bir Jaguar” dedirtecek kadar genlerine sadık bir tasarım ürünü olmuş. R-Sport; LED “J” kanatlı Xenon farlara, 19 inç boyutunda özel jantlara ve güneş korumalı camlara sahip. Bu haliyle aslında başlangıç seviyesinde olan donanımına rağmen, geçtiğim yollarda gözleri hep üstümde hissettim.

F-Type’da daha kolay ve güvenli bir sürüş için birçok sürüş asistanına yer verilmiş: Cruise Control, Şeritten Ayrılma Uyarısı, römorkun tehlikeli şekilde sallanması durumunda devreye giren Römork Denge Yardım Programı bunlardan bazıları. Jaguar Drive Control ise, sürüş modları arasında kolay geçiş sağlıyor. Tork Yönlendirme en keskin virajlarda bile kontrolün sizde olmasını, aracın izinden ayrılmamasını temin ediyor.

Jaguar F-PACE’in Dört Çeker (AWD) sisteminde yer alan akıllı güç aktarım dinamiği, isteğe bağlı çekiş özelliği de sunuyor. Bu sayede yakıt tüketimi de düşük tutulabiliyor.

İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi ise bir Jaguardan beklentileri karşılamıyor. Sürücü odaklı tasarımı ise yerinde olmakla beraber yardımcı asistanları kullanma konusunda biraz zorluk çekebilirsiniz. Karışık bir arayüze sahip. Opsiyon olarak sunulan 830 W güce sahip Meridian ses sistemi iç mekanda keyifli bir müzik ziyafeti yaşatıyor. Bu medya sistemi harici olarak Bluetooth bağlantısıyla telefonu tanıtarak, ayrıca USB, AUX gibi dışarıdan bağlantılarla da müzik dinleme imkanı sunuyor.

Sürüş izlenimi

Farklı yol şartlarında ve farklı zeminlerde kullandığım Jaguar F-Pace R-sport sadece şehir içi için tasarlanmış bir patron otomobili olmadığını kanıtlıyor. Asfalt zeminde sunduğu yüksek performans ve konforunu, farklı zeminlerde de devam ettirebiliyor. İzmit’e doğru yola çıkıp köy yollarında kullandığım bu otomobil iç mekandaki ferah yapısı ve güçlü motoruyla keyifli bir sürüş sergiledi. Otomobile dikkatlice bakanlar belki de “Bu otomobil bu yollarda kullanılır mı?” diye düşündüler. Ama bence, tam da amacına uygun ve her zeminde kullanılan bir SUV. Ele iyi oturan direksiyon yapısıyla yardımcı kumandaları kolayca kontrol edebildim. Yuvasından çıkan yuvarlak vites düğmesi ise Land Rover bazlı olduğunun en belirgin özelliği. Bagaj hacmi ise bu sınıftaki otomobillerde olması gerektiği gibi yeterli alanı sunuyor. Sürüş modları arasında Sport, Comfort, Eco ve kaygan zemin modları mevcut. Kullandığım zeminlerde bu modları ayrı ayrı denedim ve hepsinin farkını hissettim. Canon’la beraber gerçekleştirdiğimiz bu sürüşte hem otomobili test edip, hem de fotoğraf çektik. İç mekandaki kumanda elemanlarının karışık bir arayüze sahip olması ise beni biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Sürüşü keyif veriyor.

Geniş ve ferah iç mekana sahip.

Arka tasarımı agresif.

SONUÇ MURAT ÇAVDAR

Vites düğmesi Land Rover ile aynı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.