Jaguar F-Pace’i yoğun yağmurda fotoğrafladım

Auto Show - - CANON İLE SÜRÜŞ İZLENİMİ - Mert Gündoğdu / Canon Eurasia Ürün Uzmanı

Bu çekimimde, Canon’un geçtiğimiz ay piyasaya sunduğu Canon 80D’yi kullandım. Canon 80D, 24 megapiksellik APS-C sensörü, 45 adet netleme noktası, saniyede 7 kare çekim hızı ve üstün video performansıyla göz dolduran bir model. Otomobil gibi hızlı hareket objelerin çekimlerinde genellikle netlik sıkıntısı yaşanır. Canon 80D’de bulunan Dual Pixel CMOS AF III Teknolojisi ve 80D ile gelen 18-135mm Nano USM lens ile artık otomatik netleme hızı eski modellere oranla çok yükseldi. Canon 80D’de aynı zamanda Wi-Fi ve NFC bulunuyor. Bu teknolojiler sayesinde fotoğraf makinemizi, akılı telefon ya da tabletlerimizi kullanarak fotoğraf çekebiliyoruz. Fotoğraf makinemizin üstündeki bütün değerleri akıllı telefonlarımızdan değiştirebiliyoruz. Bunların yanı sıra çektiğiniz fotoğrafları cihazınıza yollayıp, sosyal medyaya hemen aktarabiliyorsunuz.

Çekim sırasında yoğun yağmur yağışı vardı. Bunun sayesinde yerlerde birikintiler oluşan alanlar vardı. Bir fotoğrafçı için bundan iyi bir fırsat olamaz. Murat arkadaşım direksiyonda, ben ise fotoğraf makinesinde, saniyede 7 kare fotoğraf çekim hızıyla yüksek hızlı seri çekim gerçekleştirdik. Tabii burada dikkat edilmesi gereken nokta ise fotoğraf makinesini ilk olarak, TV Enstantane öncelikli moda getirmeniz gerektiğidir. Sonrasında ise 1/100 veya 1/250 gibi anı durdurabileceğiniz bir enstantane değeri ile bu tarz çekimleri siz de yapabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim yağmur konusu bizlere bir konuda daha yardımcı oluyor ki, bu da yansıma. Bu sayede fotoğraflarımızda çok güzel bir derinlik elde ediyoruz. Özellikle parlak alanlarda ya da su birikintilerinin önünde yapılan çekimlerde bu yansımalar kadrajınızın çok daha güçlü gözükmesini sağlayacaktır.

İç çekime geçtiğimiz zaman ise, fotoğrafı çekmeden önce otomobilin iç temizliğini kontrol etmeli, direksiyon ve gözüken bütün aynaların düzgün şekilde konumlandırıldığından emin olduktan sonra başlayabilirsiniz. Ön camdan gözükecek olan manzara da yine iç çekimlerdeki en önemli konuların başlında geliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.