İMDAT! OTOMOBILLERIMIZ ALIYOR! SÜREKLI KILO

Otomobillerin her kuşakta büyümeleri ve ağırlaşmaları neredeyse doğa kanunları kadar geçerli. Ancak artık limitlere ulaştık gibi görünüyor. Bakalım bunu engellemenin yolları var mı?

Auto Show - - ARAŞTIRMA -

Büyüme! Kulağa hoş geliyor! Büyüyen ekonomi iyidir. Çocuklarınızın büyümesi hoşunuza gider. Şu sıralar otomobillerin sürekli büyümesine de alışmış durumdayız. Güncel bir modelin halefi birer tık daha büyük, daha güvenli, daha güçlü ve daha lüks olur. Bu tür ilerlemeler kimin hoşuna gitmez ki?

Ancak otomobillerimiz yavaş yavaş sınırlarına yani mantık ya da akılcılık sınırlarına ulaşmaya başladılar: Yeni modeller sadece büyümekle kalmıyor, tüketimleri artıyor ve görüş özellikleri sürekli kötüleşiyor. Büyüme fiyatlarda da durdurulamıyor. Bunun nedeni ise yeni teknolojilerin araçlarımızı sürekli daha akıllı ve yetkili servisler dışında tamir ettirilemez hale getirmesi. Yani usta devri artık kapanmak üzere. Sonuç olarak: İmdat, otomobillerimiz sürekli kilo alıyor!

Otomobillerin nasıl büyüyüp ağırlaştıklarını görebilmek için yeni bir yöntem geliştirdik: BMI, yani Body-Mass-Index. Basit bir sayıdan oluşan bu indekse bakarak bir otomobilin, çok büyük ya da çok ağır olup olmadığını görebiliyoruz. Bu indeksi, takip eden sayfalardaki sınıflara göre değerlendirme yapmanın dışında, tüm pazara uyarlamak mümkün.

Bunun en iyi örneği: Otomobil dünyasının altın orta noktası olarak kabul edilen ve anavatanında onlarca yıldır en fazla satılan model olan VW Golf’ün BMI rakamı bundan 20 yıl önce 11.9’du. Dört metre uzunluk ve 1 tonluk ağırlık... Bunlar günümüz standartlarına göre ideal rakamlar. Ancak güncel Golf’ün BMI’ı ise 13.9 ve bu rakama son kuşakta gerçekleştirilen radikal diyet sonrasında inilebildi.

Peki ama büyüme ve ağırlaşma tutkusunun nedenleri neler? Neticede bunlar

Büyüme ilerleme gibi hissettiriyor. Peki ama gerçekten öyle mi?

hem park alanlarımıza maloluyor, hem de trafiğin tıkanmasına neden oluyor. Bunun nedenini bulabilmek için geçtiğimiz birkaç 10 yıllık dönemi inceledik ve ayrıntılarını takip eden sayfalarımızda görebileceğiniz 4 ana nedene ulaştık.

Bunlardan ilki, araçlarımızın sürekli daha güvenli hale gelmeleri. Neticede araçlarda kullanılan havayastıkları, darbe emici deformasyon bölgeleri, çarpışma sensörleri gibi unsurlar fazladan ağırlık olarak geri dönüyor. Tamam, güvenlik teknolojilerinin dijitalize edilmesi daha küçük yapıtaşları tasarlanmasına imkan veriyor, ama Euro-NCAP’ten alacağınız 5 yıldız paketi hala çok ağır.

İkinci nedense otomobillerin sürekli güçlenmesi: Yeni otomobillerin güç ortalaması 1995’ten bu yana 95’ten 140 HP’ye çıkmış durumda. Daha güçlü motorlar daha büyük fren sistemleri, daha geniş akslar ve (üçüncü sebebimiz olan) daha karmaşık egzoz gazı temizleme sistemleri gerektiriyor. Sertleşen çevre normları, günümüzde otomobillerimizi neredeyse küçük birer kimya fabrikasına dönüştürüyor ve bu fabrikalar da sürekli büyüyor.

Aslına bakılırsa ağırlık artışındaki en büyük etken bizleriz. Çünkü otomobillerimizde sürekli daha fazla lüks donanım istiyoruz ya da daha büyük, daha ağır ve daha çok tüketen bir tür olan SUV’lara yöneliyoruz. Sizin de göreceğiniz gibi SUV’ların BMI’ları kesinlikle çok yüksek.

Ancak hala bazı çözümler bulabiliriz. Araçlarımızın kilo alma eğilimleri tedavi edilebilir. Önemli şeylerden vazgeçmemize gerek olmadan bir şeyler yapabiliriz. Yazımızın son bölümünde bizzat alabileceğiniz birkaç önlemle araçlarınızın BMI’larını düşürmeniz mümkün. Hatta SUV’larda bile!

Eski Fiat 500, güncel 500X’in yanında: Aralarında neredeyse 40 yıl ve 1.000 kg var

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.