AĞIRLIĞI AŞIRI ARTIRAN GÜNAH: SUV’LAR

Auto Show - - ARAŞTIRMA -

SUV kullanmayı sevdiğimiz kesin. Yüksek oturma pozisyonunun sağladığı iyi görüş ve bunun getirdiği güvenlik hissi... Dünyada SUV’lara geçiş yapan insanların sayısı hızla artıyor.

Üreticiler de bu trende tepkisiz kalmıyor. Örneğin VW, SUV benzeri yüksek araç sayısını 2’den 19’a çıkaracağını açıkladı.

Almanya pazarındaki en güçlü trendlerse

kompakt ve küçük SUV’lar. VW Tiguan, Audi Q2 ya da Opel Mokka gibi modeller, yüksekte oturma ayrıcalığını makul fiyatlar ve şehirlere uygun boyutlarla harmanlıyor. Ancak BMI tablosu, SUV trendinin zengin şişmanlığını da beraberinde getirdiğini gösteriyor. Örneğin Tiguan, eşdeğer motora sahip bir Golf’ten 17 cm daha yüksek ve 260 kg daha ağır. BMI rakamlarıyla anlatmak istersek: SUV’da 20.3 olan rakam, kompakt kardeşinde sadece 13.9!

Bunun nedeni ise uzun bacaklı gövdelerin birçok dezavantaja sahip olması. Örneğin yükselen yapı daha fazla sac kullanımı, artan ağırlık ise daha fazla güç, daha büyük lastikler, daha güçlü frenler, daha karmaşık egzoz temizleme sistemleri ve daha birçok şey gerektiriyor. Yani mutlak bir kısır döngü!

Bu unsurlara 4x4 sistemlerini henüz eklemedik bile. Safkan arazi araçlarının bir mirası olan 4x4, günümüz SUV’larında kış günlerinde fazladan çekiş kabiliyeti sağlamak ve römork çekmeye yardımcı olmak için kullanılıyor. Üreticiler ise bir miti sürekli canlı tutmaya çalışıyor: Bir SUV, 4x4 olmadan eksiksiz ve safkan olamaz. Bunun sebebi ise tabi ki fazladan kar etmek. Ancak 4x4 sistemlerinin getirdiği fazladan 50 kg’lık ağırlık ve sistemin yapısal olarak getirdiği güç kayıpları ve fazladan tüketim göz ardı edili- yor. Ancak müşteriler son zamanlarda durumun farkına vardı: Kompakt SUV’larda önden çekişli versiyonların satışları sürekli artıyor.

Büyük SUV’larda ise 4x4 sistemleri, yüksek motor güçlerini patinaja düşmeden rahatça yere aktarmalarını sağladığı için, neredeyse standart. Bu tür araçların yüksek ağırlık merkezleri, her türlü sürüş şartında (hızlanmalar, virajlar, fren) fiziksel dezavantajlar getiriyor. 4x4 sistemleriyse aktarma momentlerini dengeli dağıtarak avantaj sağlıyor. Tüm bunlara, çoğunluğunda, özellikle de büyük motorlu versiyonlarda standart olan otomatik şanzımanlar ekleniyor. Rahatlıkla 2 ton sınırını aşsalar da, 6 silindirliler ligindeki SUV’ların satış oranları, lüks sedanlara karşı sürekli güçleniyor.

Audi Q7, 5 m sınırını aşarken, Bentley Bentayga ile birlikte ilk kez bir benzinli V12 kullanıyor. Büyük iyidir! İngiliz markaya göre bu dev SUV, Bentley’in en fazla satan modeli olacak.

Orta Doğu ve Uzak Doğu’da prestij objeleri olarak büyük rağbet gören bu büyük SUV’lar, bu sınıfın en büyük açmazının mutlak temsilcileri: Ağırlık artışı. 3.0 lt’lik dizel motora ve 4x4 sistemine sahip BMW X5’in BMI rakamı 35.9. 530d’de (aynı motor, arkadan itiş, neredeyse aynı teknolojiler) ise bu rakam 23.5!

Devasa boyutlar üst sınıf SUV’larda bir statü sembolü olsa da, burada da ağırlık açmazından kurtulmak mümkün. 4x4’e gerçekten gerek var mı? Müşteriler dizellerdeki güç artışı yarışını desteklemek zorunda mı? Daha hafif üretilebilecek, daha az teknolojiye ihtiyaç duyacak, daha küçük lastiklerle yetinebilecek ve daha akılcı iç mekan çözümleriyle ağırlık tasarrufu yapabilecek araçlar daha mantıklı değil mi? Üreticiler buna yanaşmadığı sürece bir süre daha beklemek akılcı bir çözüm olabilir. Çünkü bir modelin yaşı ilerledikçe, daha tutumlu, iki tekerlekten çekişli ve daha mantıklı donanımlara sahip versiyonların piyasaya çıkma şansı artıyor.

Tüm bunlara, krallara layık yüksek oturma pozisyonunun her zaman daha fazla kullanışlılık getirmediği gerçeğini de ekleyebiliriz. Çünkü yapılan testler, van veya station gibi araçların trafikte kapladıkları alana göre daha fazla hacim sunduklarını ve böylece ağırlık artışını önlemede bir çözüm olabileceklerini gösteriyor.

Büyük lüks SUV’lar kilo alma eğilimini zirveye taşıyor.

Golf’ten Tiguan’a... SUV sınıfına geçiş yapmak şu sıralar çok moda. Ancak bunun sonuçları ağır, çünkü SUV’lar ağır bir araç türü. Ancak fazla ödün vermeden bundan kaçınmak da mümkün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.