10 DİYET ÖNERİSİ

Tüm otomobillerin ağırlıkları artsa da halen bazı önlemler almak mümkün. Bunun için biraz akılcı davranmak ve birkaç konuya dikkat etmek yeterli olacaktır.

Auto Show - - ARAŞTIRMA -

1 AKILCI YOL: BİR ALT SINIF

Güncel Polo’nun BMI rakamı, bir Golf III’ünkiyle aynı ama hem modern, hem tutumlu, hem de güvenli bir otomobil. Ayrıca Golf’e göre daha az sac kullanılarak üretilmiş. Eminiz bir alt sınıf da taleplerinizi karşılayacaktır.

2 AĞIRLIĞA DİKKAT EDİN

Mazda 2’nin boş ağırlığı 1045 kg’dan başlarken, Corsa’da bu rakam 1120 kg. Bu sınıfta 100 kg önemli bir kriterdir. Sadece buna dikkat ederek ağırlıktan tasarruf edebilirsiniz.

3 4X4 YERINE ÖNDEN ÇEKİŞ

Kışın fazladan güç aktarımı sağlayan 4x4 sistemleri ne yazık tüm yıl boyunca bizimle beraberler. Yani yıl boyunca en azından 50 kg fazladan ağırlık taşıyorsunuz. Ayrıca 4x2 sistemler birçok durumda tamamen yeterlidir. Neticede araçlarda birçok güç aktarım asistanı bulunuyor.

4 ELEKTRİKLİ YARDIMCI SİSTEMLERDEN VAZGEÇİN

Her elektromotor, bakır sargıları ve elektromıknatıslarıyla fazladan ağırlık getirir. Ancak koltuğun doğru pozisyonunu manuel olarak bulabilir, bagaj kapaklarını veya kapıları bizzat açıp kapatabilirsiniz. Ağırlığı artıran bu tür yüklerden kurtulmak kadar basit bir tasarruf yöntemi yoktur.

5 HP’LERDE FRENE BASIN: MOTOR GÜCÜNÜ AZALTIN

Daha küçük hacimli bir motor, daha hafif bir motor bloğu anlamına gelir. Aşırı beslemesi olmayan motorlar ise, intercooler ve tabi ki turbo gibi ağır donanımlara ihtiyaç duymaz. Burada en doğru tercih atmosferik benzinli motorlar olacaktır.

6 SUV’LARDAN İNİN, YA DA ONLARA HİÇ GEÇİŞ YAPMAYIN

SUV’lar ağırlığı çok artıran ama kullanışlılık kazançları çok fazla olmayan bir türdür. Station ya da vanlar daha düşük BMI rakamlarına sahiptir ve en az SUV’lar kadar iç hacim sunarlar. SUV gerçekten şart mı? Cevabınız evetse, ağırlık artışı makul seviyelerde kalmalı. Bir VW Golf’ten daha büyük olmayan Opel Mokka gibi birçok seçenek var. Mazda CX-3’teki alçak tavan da etkili bir tasarruf unsuru olabilir.

7 DİZELLER AĞIR; BENZİNLİ MOTORLAR HAFİFTİR

Bir dizel motor, araç sahibi yeterince fazla yol yapmadığında yani yol-tüketim kazanç dengesine dikkat etmediğinde, gereksiz bir lükse dönü- şür. Böyle durumlarda daha hafif olan benzinli motorlar uzun dönemde daha karlı olacaktır.

8 LASTİKLERİ BİR BEDEN KÜÇÜK SEÇİN

Büyük lastik-jant kombinasyonu maliyetleri (satın alma ve tüketim) artırır. Küçük jantlar ve ince tabanlı lastikler hem daha uygun fiyatlı, hem daha tutumlu hem de daha konforludur.

9 GEREKSİZ LÜKS DONANIMLARDAN UZAK DURUN

Cam hafifmiş gibi görünse de aslında çok ağır bir maddedir. Ses izolasyonlu çift katlı camlar ya da panoramik cam tavanlar çok yüksek fazladan ağırlık getirir. Panoramik tavanlar iç mekanı daha fazla ısıtacağından yaz günlerinde klima kullanımını (ve tüketimi) artıracaktır.

10 YAKIT DAHİL HER FAZLA KİLODAN KURTULUN

Lastiğiniz en son ne zaman patladı? Uzun zaman önce, değil mi? Bu nedenle büyük bir yedek lastik yerine bir tamir kiti (artık birçok üreticide standart) kullanabilirsiniz. Az yol yapanlar için: Tam yerine yarım dolu bir depo (en az 200 km menzil sağlar) 15-20 kg civarında tasarruf sağlayacaktır.

Tam yerine yarım depo ile ilerlemek de fazladan tasarruf sağlar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.