Porsche 911 GT Street R

Parlak bir renk, geniş kalçalar ve bolca kanat... Peki ama sürüşü de, görünümü gibi vahşi mi?

Auto Show - - TEST -

Ne macera ama! Hava sıcaklığı sıfırın biraz üzerinde, dondurucu bir rüzgar var ve donuyorum... Otomobil test pilotlarının yaşamı bazen gerçekten sert olabiliyor. Ama hep öyle kalmak zorunda değil. Neticede bugünkü konuğum beni iyice ısıtacaktır. O, beni sadece görünümüyle sarıp sarmalamakla kalmıyor, sesiyle de içimi ısıtıyor. Resmen dilim tutuluyor ve bunun sebebi hava değil.

Standart bir 911 Turbo S’in maksimum gücü 580 HP gibi makul (!) bir rakam. Techart GT Street R’da ise güç 720 HP’ye çıkarılmış. Bunun için mühendisler, iki standart turboyu çıkarıp motora iki adet daha büyük turbo sistemi uygulamışlar. Bunlara, yeniden programlanmış motor yönetimi, spor hava filtresi ve 920 Nm’lik torka uygun bir şanzıman yazılımı da eklenmiş. Seramik frenler, 4x4 sistemi, elektronik arka aks çapraz kilidi, 4 tekerlekten yönlendirme ve yana yatma engelleme sistemleriyse, iyileştirilecek bir şey olmadığı için aynen bırakılmış. Aerodina- mik iyileştirmeler yapılan geniş yapılı karoseri, aşırı geniş çamurlukları ve önde 265, arkada ise 325 mm tabanlı Michelin Cup2 lastikleriyle bu araç kesinlikle çok vahşi görünüyor.

Sıra, bu yeşil canavarın içine geçmekte... Vücudu tamamen sarmalayan yarış tipi koltuklar ve iç aynadan görebildiğim takla barları, artık işlerin iyice ciddileştiğini hatırlatıyor. Çift turbolu boxer motor kendi kendine hırıldıyor, ölçüm aygıtları hazır ve tüm hislerim maksimum hassasiyete ulaşmış durumda. Launch-Control sisteminin desteğiyle GT Street R, neredeyse hiç patinaj çekmeden ileri atılıyor. Burun kısmı havalanmak istermiş gibi hissettirirken, kalkışa motorun güçlü kükremeleri ve turboların ıslıkları eşlik ediyor. Hız ibresi sadece 2.5 sn sonra 100 rakamına ulaşıyor ve bu rakam 918 Spyder’dan (2.6 sn) bile daha iyi. 8.1 sn’lik 0-200 km/s hızlanma süresi de nefes kesici. Bu hızlanmanın hissettirdikleri, negatif ivmenin yanında çocuk oyuncağı gibi kalıyor: 100 km/s hızda fren mesafesi sadece 30.9 m! 911’lerin önden kayma eğilimi, GT Street R’ın sözlüğünde olmayan bir terim. Daha geniş tabanlı lastiklerle, iyileştirilen yürüyen aksamın birlikteliği kesinlikle çok etkili. Biraz daha yumuşak olan helezonlarsa aracın daha da kıvrak olmasını ve ideal çizginin mükemmel bir şekilde takip edilmesini sağlıyor. Bu otomobille aracın arkasını kontrollü bir şekilde savurmak da mümkün. Böylece sürücü, Techart’ı dikkatli gaz pedalı komutlarıyla arkasını savurarak da yönlendirebiliyor. Bu da sürüş keyfini daha da artırıyor. 400 bin Euro’luk (Almanya) fiyatıysa içimi ısıtmanın ötesine geçip yakmaya başlıyor.

720 HP 0–100 km/s 920 Nm 340 km/ on hız 2,5 sn 397.701 Euro

İkinci koltuk sırası, takla kafesi ve kask yuvaları tarafından işgal edilmiş.

Diz hizası işaretli direksiyon ele iyi oturuyor. Devir sayacı büyük ve ortada.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.