Geleceğin teknolojileri aklımızı alacak

Otomotiv teknolojilerindeki ilerleme baş döndürüyor. Belki de önümüzdeki 15 yılda, geçmiş yüzyılda yaşanandan daha fazla gelişme görebileceğiz.

Auto Show - - DOSYA -

Otomobillerdeki bizleri yakın zamanda hangi teknolojiler bekliyor? Elektrikli çağı gerçekten de geliyor mu? Otomobillerimiz kendi kendilerine gidebilecek mi? Akıllı zeka sayesinde evin yolunu öğrenecek, hatta biz ıslık çalınca yanımıza kadar gelip kapıları açacak mı? Belki de çok ütopik olmamak, bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz abartılı teknolojilere de fazla takılmamak gerekiyor. Ama şu bir gerçek ki 15 yıl sonra otomobiller bugünkülerden daha farklı görünecek, daha farklı da gidebilecek. Otonom teknolojisi otomobillere ilave kamera ve sensörlerin monte edilmesini zorunlu kılacak. Ayrıca yeni nesil elektrikli otomobiller de görmeye alışmalıyız, hatta tıpkı Tesla gibi, sadece elektrikli otomobil üzerine uzmanlaşacak olan yeni otomobil markaları ve yeni üreticiler de görebiliriz. Elektrikli araçlar sadece binek versiyonlarla sınırlı kalmayacak, şehir içinde dağıtım yapan ticari araçlarda ve özel hizmet araçlarında da bu teknolojiyi görebileceğiz.

Geçtiğimiz ay Las Vegas’ta düzenlenen CES 2017 Tüketici Elektroniği Fuarı, cep telefonları, mobil cihazlar, giyilebilir teknolojiler, audio-video ve yeni nesil TV’ler gibi yeni otomotiv teknolojilerinin de sergilendiği bir şova dönüştü. Bu yıl CES’te o kadar fazla otomotiv ve yan sanayi şirketi yer almıştı ki, birkaç gün sonra kapılarını açan Detroit Otomobil Fuarı’nın şovunun da bir bölümünü çalmayı başardı diyebiliriz. CES’te sergilenen otomotiv yenilikleri, yakın gelecekte otomobillerde yer alacak yeni teknolojilere de ışık tuttu. İşte geleceğin otomotiv teknolojilerinden birkaç örnek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.