FUARA DOĞRU

Auto Show - - EDİTÖR - Yayın Yönetmeni hkasapoglu@doganburda.com

Cenevre Otomobil Fuarı’nın arefesinde, otomotiv sektörünün en çok konuştuğu konulardan biri belki de, fuarda sergilenecek yeniliklerden çok, GM’in Opel markasını satmak için Fransız PSA’yla görüşmeler yürüttüğü haberi oldu. GM daha önce de, 2008 yılındaki küresel krizde Opel’den vazgeçebileceğinin sinyallerini vermişti. Ama o dönemde Alman hükümetinin devreye girip Opel’e destek vermesiyle, GM bu kararından vazgeçmek durumunda kalmıştı. 10 yıl önceki küresel krizde okkanın altına Saab gitmişti. Peki şimdi sıra Opel’de miydi?

GM’in Opel’i gözden çıkartma sebeplerinden birinin, artık Avrupa pazarlarından tamamen çekilecek olması olarak gösteriliyor. Bu anlaşılabilir bir neden, belki artık GM küresel bir oyuncu olmak yerine sadece Kuzey Amerika pazarına odaklanmayı istiyor olabilir. Öte yandan markanın Latin Amerika, Okyanusya ve Çin pazarında da etkin olduğunu unutmayalım. Acaba oradaki marka yatırımlarını da yavaş yavaş Yeni Kıta’ya toplayacak mı? Bence bunu yapmak için mantıklı bir nedeni yok.

Bir zamanların bu dünya otomotiv devinin, şimdi Opel’i devretmek istemesindeki ikinci neden ise Opel’in uzun süreden beri kar edememesi. Bu karsızlığın nedeni, yönetimsel sebepler mi yoksa etkili kaynak yönetimi yapılamaması mıdır, bilemiyoruz ama son yıllarda K.T. Neumann yönetimindeki Opel, Avrupa pazarındaki payını sürekli olarak artırdı ve pazara sunduğu başarılı modellerle satışlarını artırmayı başardı. Bu pazar başarısında, yeni motor teknolojilerine ve yeni platformlara yapılan yatırımların da payı var. Öte yandan başka yanlış yönetimsel yatırım kararlarının, markayı karsızlığa sürüklemiş olması ihtimali de var. Ya da pazar payını artırmayı karlılığa tercih eden bir yönetim anlayışı da bunda etkili olmuş olabilir. Sebep her ne olursa olsun, Opel bundan sonra sırtında bir GM kamburu olmadan dolaşacak. Çünkü GM, son yıllarda Opel’e faydadan çok zarar veriyordu. Bir önceki nesil Astra ve Insignia platformlarının, GM’in ABD pazarındaki başka markaları altında üretilebilmeleri için, ABD güvenlik normlarını karşılamak uğruna gereğinden fazla ağır üretildiler. Bu ise Opel’e, kendi pazarında yani Avrupa’daki rekabette önemli dezavantaj yarattı. Ayrıca GM, bu platformların Ar-Ge maliyetlerini yani yatırım kalemlerini Opel’in gider hanesine yazarken, Opel’in karsızlığına da katkıda bulunuyordu. Benzer bir durum Saab’ın da başına gelmiş, GM kendi halindeki İsveçli üreticiyi satın almış fakat işler umduğu gibi gitmeyince markayı tarihin yaprakları arasına gömmüştü. Otomotiv tarihinde ABD’li 3 büyüklerin daha önce de birçok markayı acımasızca yok ettiklerini biliyoruz.

Neyse ki Opel’de durum daha farklı, PSA kanatları altında bile olsa Opel, kendi karakterini koruyarak Avrupa pazarının önemli markalarından biri olmaya devam edecek ve PSA içinde de dominant bir role sahip olacak. Opel Cenevre Fuarı’nda yeni Insignia modelini sergileyecek. Fuarın ardından da bu yeni model Avrupa ve Türkiye pazarlarında yollara çıkacak. Opel’in kısa dönemli hedeflerinde, son kullanıcıları etkileyecek bir değişiklik olmayacak. Ama yeni Ampera-e modeli planları rafa kalkabilir çünkü bu modelin temeli Amerikan bazlı Chevrolet Bolt idi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.