BMW 5 Serisi

Yeni BMW 5 Serisi, günümüzün en ilerici otomobili olma iddiasında ve bunu eski erdemlerden ödün vermeden yapmayı hedefliyor. Bunu kontrol etme fırsatı bulduk.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Yeni BMW 5 Serisi, günümüzün en ilerici otomobili olma iddiasında ve bunu eski erdemlerden ödün vermeden yapmayı hedefliyor. Bunu kontrol etme fırsatı bulduk.

Sevgili BMW hayranları... Gün, yeniden cesur olma günüdür... Ancak hayır, yeni 5 Serisi 3 silindirli motora ve önden çekişe sahip 2 Serisi Active Tourer gibi markanın köklü geleneklerinden radikal bir şekilde kopmuyor, ama sürüşü sürücünün elinden alıyor. En azından sürücü bunu istediği zamanlarda... Evet, yeni 5 Serisi, otonom sürüş konusunda Almanların zirvesinde yer almayı ve global otomobil endüstrisinde de söz sahibi olmayı planlıyor.

Bize göre bunu gayet iyi başarıyor da. Direksiyonun solundaki küçük bir düğmeye bastığınızda kontrolü aracın bilgisayarı eline alıyor. Gaz ve fren komutlarını bizzat veren bilgisayar, aracı hızlı otoyol virajlarında da bizzat kontrol edebiliyor. Bunu yaparken gösterdiği başarı ise, birkaç kilometre içinde en fanatik güç bağımlısını bile ikna edebilecek kadar yüksek. Bu yeni BMW hız limitlerini algılayarak sürücüsünün ceza almasını da engelliyor. Tek sorunsa, (teknik olarak mümkün olsa da) yönetim otomobildeyken sürücünün e-maillerini ya da sitelerdeki haberleri okuyamıyor olması: Birçok rakibinde olduğu gibi bilgisayar, kokpitteki bir gösterge ile sürücüsünü, ellerini direksiyonda tutması yönünde (anlık durumlara bağlı olarak 10 sn içinde) uyarıyor.

Yenilenmesiyle birlikte 5 Serisi, yaklaşık 100 kg hafifletilmiş. Bu da sadece tüketimi düşürmekle kalmıyor, sürüş keyfini de artırıyor. Neticede hızlı viraj sürüşlerinde her gramın önemi büyük. 4x4 versiyonlardaki dört tekerlekten yönlendirme de bu otomobil için bir ilk. 530d xDrive’daki bu kombinasyon o kadar başarılı çalışıyor ve virajları o kadar rahat dönmesini sağlıyor ki insan, 3 Serisi’nden 31 cm daha uzun olduğunu unutuveriyor. Bugüne kadar hiçbir üst sınıf sedanın yeni 5 Serisi kadar sportif olmadığı hakkında iddiaya bile girebiliriz. Bunun dışında yeni 5 Serisi, “Komfort” modunda en az ağabeyi kadar konforlu olmayı da başarıyor. Böylece en uzun otoyol yolculukları bile yorucu olmuyor.

Test aracımızın 6 silindirli motoru, fabrika verilerine göre, tüm bunları 5.0 lt/100 km’lik bir tüketim değeriyle gerçekleştirebiliyor. Ancak bu tabi ki teorik

bir değer, çünkü test sürüşlerinde bizim gördüğümüz rakam 8 lt civarındaydı. Aslına bakılırsa bu rakam da çok düşük sayılabilir. Özellikle de sunduğu performans ve dinamizm değerlerine bakıldığında... 265 HP’lik güç ve 620 Nm’lik tork, spor otomobilleri aratmayan bir performans sağlıyor.

Diğer taraftan yeni 5 Serisi’nin bir zayıflığı daha var: Almanya fiyat listesi 45 bin 200 Euro’dan başlıyor. Test aracımız içinse 56 bin 900 Euro’yu gözden çıkarmak gerekiyor. Türkiye’ye ise Mart ayı içinde 520d ve 530i modelleriyle gelecek.

Meslektaşımız Stefan Voswinkel yeni 5 Serisi’nin direksiyonunda: Modern kokpit manzarasına devasa bir ekran hakim. iDrive düğmesi ve büyük vites kolu sürücünün sağ tarafında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.