Hyundai i30, Opel Astra

Başka hiçbir üretici Hyundai kadar hızlı öğrenemiyor. Kompakt modeli i30’un üçüncü kuşağıyla Koreli markanın şimdiki hedefiyse Astra.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Başka hiçbir üretici Hyundai kadar hızlı öğrenemiyor. Kompakt modeli i30’un üçüncü kuşağıyla Koreli markanın şimdiki hedefiyse Astra.

Yıl 1984... Opel’in Kadett D modeli yerini kısa bir süre önce E’ye bırakmış... Hyundai’ın parkında ise sadece Pony var. O zamanlar hiç kimsenin aklına Hyundai’ın günün birinde Opel’e rakip olabileceği, bu mücadelenin bir derbi olacağı gelmiyordu.

İşte o günler geldi. Yeni Hyundai i30, kısa sayılabilecek bir süre önce yenilenen Opel Astra’ya meydan okuyor ve ikisi de Rüsselsheim’da geliştirilmiş otomobiller. Rakiplerden biri Çek Cumhuriyeti’nde (Hyundai) diğeri ise İngiltere’de (Opel) üretiliyor. Bizler de bu ikiliyi karşı karşıya getiriyor ve bir cevap arıyoruz: Hyundai artık Astra’yı geride bırakabilecek mi?

GENEL ÖZELLİKLER: HYUNDAI BİR GOLF ROLÜ DE YAPABİLİR

Birkaç ufak süs, biraz köşe, biraz kenar... Bir önceki i30’da Hyundai’ın tek hedefi ne pahasına olursa olsun dikkat çekmekti. Ama bu durum artık sona erdi! Çünkü kompakt Korelinin üçüncü kuşağı, zamandan bağımsız ve geniş kitlelere hitap edebilecek bir tasarıma sahip. Büyük ızgara biraz Audi’yi hatırlatırken, i30’a kesinlikle çok yakışıyor. 4.34 m’lik uzunluğu Astra’dan 3 cm daha kısa olsa da i30, daha büyük bir bagaj sunuyor: Çift katlı zemin sayesinde 395 lt, koltuklar yatırıldığında ise 1301 lt yüklemek mümkün. Astra’daki rakamlar ise 370 lt ile 1210 lt arasında.

İç mekanları ise dörder kişilik: Ruhsatlarında 5 koltuklu yazsa da, 4 yetişkinden fazlasıyla yolculuk yapmak neredeyse mümkün değil. Yeni Hyundai konforlu ve kaliteli döşenmiş bir iç mekana sahip. Plastik yüzeyler yumuşak dolgulu, kokpit rahat takip edilebiliyor ve ergonomi gayet iyi. Ancak sürüş pozisyonu benim için biraz yüksek kalıyor ve koltukların yan destekleri biraz zayıf. Bu da Astra için ilk puan avantajını getiriyor: Hem ön hem de arka koltuklarda oturma pozisyonları daha alçak. Test aracımızda bunlara Astra’daki ergonomik koltuk opsiyonu da eklenmiş: Yan destekleri çok iyi ve baldır destekleri de uzatılabiliyor.

Bunun dışında, daha geniş kapı açıklığı sayesinde arkaya geçiş Astra’da daha rahat.

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ: ASTRA SPORTİF, HYUNDAI KONFORLU

Sıra, virajlı yollarda ilerlemeye geldi. Burada bir durum hemen dikkatimizi çekiyor: Biri (Astra) bu tür yolları severken, diğeri (i30) sadece ilerliyor. Başka bir deyişle: Astra daha direkt bir karaktere, daha sert bir süspansiyona ve daha alçak bir sürüş pozisyonuna sahip. Dinamizmi sevenler Astra’yı da sevecektir. Ancak favoriniz stresten uzak rahat yolculuklarsa, aradığınızı i30’da bulabilirsiniz. Bu Koreli neredeyse tamamen konfor odaklı: Hem zemin bozukluklarını daha iyi “ütülüyor” hem de dizel motorunun çalışma karakteri Astra’daki kadar inişli çıkışlı değil.

Motorlar arasındaki farklılıkları ilk olarak dışarıdan gözlemlemiştik: Astra’nın motoru tipik dizel tıkırtılarıyla homurdanırken, i30’un motoru geri planda kalıyor. İkisi de 1.6 lt hacimden 136 HP güç alsa da, karakterleri kesinlikle çok farklı. 320 Nm ile Astra, daha fazla (i30: 6 ileri manuel şanzımanda 280 Nm) çekiş sunuyor. Teste konuk olan i30’da 7 ileri oranlı çift debriyajlı şanzıman görev yapıyordu. Bu da hem manuel şanzımanlı versiyona göre 20 Nm daha fazla tork, hem de yüzümüzde daha fazla gülümseme anlamına geliyor. Hyundai’nin DSG’si hızlı çalışıyor, vitesleri yumuşak değiştiriyor ve kalkışlarda da sorun yaşatmıyor. Opel’de olmayan bu yüksek Almanya opsiyon bedeli ise 1900 Euro. Astra’da sadece tork konvertörlü klasik bir otomatik şanzıman opsiyonu (1295 Euro) sunuluyor.

MALİYETLER: HYUNDAI ARTIK BİR KELEPİR DEĞİL

Manuel şanzımanlı versiyonların fiyatları birbirine yakın. Almanya başlangıç rakamları Hyundai’de 24.750 Euro, Astra’da ise 23.200 Euro. Ancak baz versiyonlar oldukça çıplak donanımlara sahipler. Bu nedenle Astra’da en makul seçim “Edition” paketi (25.000 Euro) olacaktır: 16 inç jantlar, arka park sensörleri, klima ve (Apple CarPlay ve Android Auto destekleyen) akıllı telefon entegrasyonu. Büyük ekranlı navigasyonun 840 Euro’luk fiyatı gayet makulken, OnStar adlı asistan servis içinse 490 Euro talep ediliyor. 16 inçlik jantlar, arka park sensörleri, klima ve radyo, Hyundai’nin de fiyatına dahil. Geri görüş kamerası ve müzik sisteminin dokunmatik ekranını içeren dijital paket içinse Hyundai 750 Euro talep ediyor. 8 inçlik dokunmatik ekran, canlı hizmetler, eşzamanlı trafik durumu bilgisi ve geri görüş kamerasını içeren paketin fiyatı ise 1300 Euro. Sonuç olarak bu ikilinin fiyat olarak da birbirine gerçekten çok yakın olduklarını söyleyebiliriz.

Hemşeriler: Yeni Hyundai i30 da Opel Astra da Rüsselsheim/ Almanya’da geliştirildi. Hyundai i30 tamamen konfor odaklı ayarlara sahip.

i30 (solda) ve Astra gayet şık iki otomobil. Hyundai görsel olarak Golf’e oldukça yakın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.