Chevrolet Corvette Grand Sport

Gücü aynı ama ağırlığı daha az... Grand Sport burada gerçekten “büyük spor” anlamında.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Gücü aynı ama ağırlığı daha az... Grand Sport burada gerçekten “büyük spor” anlamında.

Grand Sport ile Corvette mühendisleri harika bir denge tutturmuşlar: Pist için yaratılmış gibi görünse de rahatça dizginlenebililen bir otomobil.

Grand Sport’a dönüşüm sırasında Z06’nın 8.9 cm daha geniş olan karoseri kullanılmış. Devasa ön kaputun altında ise baz Corvette’in LT1 adlı 6.2 lt’lik atmosferik V8’i görev yapıyor. Bu değişim daha az ağırlık (- 44 kg) getirirken, daha yüksek bir yol tutuşu da beraberinde getiriyor. 335/25 R 20 ebatlı devasa arka lastikler neredeyse kelimenin gerçek anlamıyla asfalta yapışıyor. Virajların tepe noktalarında (apex) doğru tepkiler veren otomobilin arka lastikleri ise ayakkabınıza yapışan inatçı bir sakız gibi tepki veriyor. Koltuklar ise vücudunuzu bir mengene gibi sabitliyor.

Lastikleri ısıttıktan sonra virajlara sürekli daha hızlı girip Corvette’in limitlerinin nerede olduğunu aramaya başlıyorum. Bu sırada 8 ileri vitesi direksiyondaki kollarla kontrol ediyor, başımı sağa sola savuran santrifüj kuvvetleriyle mücadele ediyorum. Grand Sport sürücüsüne 1.2 g’ye varan ivmeler uygulayabiliyor. Üzgünüm Porsche, ama GT3 RS dışındaki tüm 911’lerin bu otomobile karşı dikkatli olması gerekiyor. Ayrıca: Corvette, 182 bin Euro’luk fiyatıyla bir GT3 RS’in yarısından daha fazla bir bedel talep ediyor.

6000 d/d’de 466 HP güç üreten LT1 motor, V8’lerin tipik derinden gelen bas tonlu homurtularıyla çalışıyor. 4600 d/d’de ürettiği 630 Nm’lik tork ise boz ayıları aratmayan bir kuvvet. V8’in bu abartılı gücü, 7 ileri oranlı manuel bir şanzıman üzerinden arka tekerleklere aktarılıyor. Test aracımızda görev yapan 8 ileri otomatik şanzıman (opsiyonel) ile 0-100 km/s hızlanma süresi 4.1 sn, maksimum hız is 290 km/s.

Grand Sport’un asıl etkileyici özelli- ği ise abartılı gücü değil, gücün bire bir olarak asfalta aktarılabilmesi: Standart donanımdaki kilitli diferansiyel ve ayarlı amortisörler, Grand Sport’u gerçek bir çok yönlü yeteneğe dönüştürüyor. İster ağır tempoda bulvar gezintileri olsun, isterse asfaltı yakmak olsun, bu otomobil her şeyi yapabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.