Lamborghini Aventador S

Aventador S’deki en büyük yenilik olan 4 tekerlekten yönlendirme, sürüşü daha da keskinleştirecek.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Aventador S’deki en büyük yenilik olan 4 tekerlekten yönlendirme, sürüşü daha da keskinleştirecek.

Daha az daha iyidir... Lamborghini de böyle düşünmüş olacak ki, elden geçirdiği Aventador’da basit bir “S” harfi kullanmakla yetinmiş. Neticede bu süper sporcu, ismindeki ilaveden beklenenden çok daha fazlasını sunuyor. Çünkü 740 HP’lik güç ve 4 tekerlekten çekişin yanında, artık 4 tekerlekten yönlendirmeye de sahip.

Yeni yönlendirme sistemi araca bir baletin kıvraklığını ve çok daha canlı bir karakter kazandırıyor. Aradaki farkı anlamanın en iyi yöntemi ise S’i, slalom parkurunda bir LP 700-4 ile direkt karşılaştırmak olacaktır. Öncüsü hızlı yön değiştirmelerde direksiyon sert çevrildiğinde ön tekerlekleri üzerine kayıyor ve sürekli düzeltme manevraları gerektiriyordu. Yeni S’in, geometrisi değiştirilen dinamik direksiyonunda ise düzeltmeler için daha küçük direksiyon hareketleri yeterli oluyor. Ayrıca hem yönlendirmeler daha direkt, hem de önden kayma eğilimi daha az. Durum böyle olunca sürücü, aracı aslında olduğundan daha küçükmüş gibi hissediyor.

Bu başarının ardındaki reçete ise, düşük hızlarda arka tekerlekleri ön tekerleklerin direksiyon yönlendirme açısının aksi yönüne çeviren 4 tekerlekten yönlendirme sistemi. Bu yöntem aks mesafesinde 50 cm’lik sanal bir küçülme yaratıyor ve Aventador S’e benzersiz bir kıvraklık kazandırıyor. Bu sayede bu 335 bin Euro’luk araç, trafikte çok daha rahat bir kullanım sağlıyor.

Yüksek hızlarda ise işleyiş değişiyor: Artan hızla birlikte arka tekerlekler, öndekilerle aynı açıda dönüyor. Bu da aks mesafesinde 70 cm’lik sanal uzama sağlıyor. Böylece Aventador S hızlı virajlarda daha yüksek bir denge sergiliyor.

Makyajla birlikte V12’nün gücü 40 HP artmasına rağmen, Aventador S’in hızı artmamış: 0-100 km/s: 2.9 sn, maksimum hız: 350 km/s. Diğer taraftan 6.5 lt’lik motor, bir nebze daha canlı hissettiriyor ve yeni egzoz sisteminden daha dolgun sesler yayıyor.

Günlük kullanımı biraz daha rahatlatmak için mühendisler, sıralı şanzımanın otomatik moddaki vites değişimlerini biraz daha yumuşatmışlar. Böylece vites değişimlerindeki sarsıntılar azaltılmış. Corsa adlı modda tam gaz verildiğinde yaşanan ve karoserde vuruntu hissi yaratan sert vites değişimleri ise aynen korunmuş.

Lamborghini Aventador S

Motor: V12, ortada konumlandırılmış; Motor hacmi: 6498 cc; Maks. güç: 740 HP-8400 d/d; Maks. tork: 690 Nm5500 d/d; Maks. hız: 350 km/s; 0-100 km/s: 2.9 sn; Güç aktarımı: sürekli 4x4, 7 ileri otomatik şanzıman; U/G/Y: 4797/2030/1136 mm; Boş ağırlık: 1575 kg; Tüketim: 16.9 lt/100 km; CO : 394 gr/km

Yeni burun spoyleri ve 3 kademeli yükselen arka kanatla aerodinami iyileştirilmiş.

Atmosferik V12, Aventador S’de de yüksek devir istiyor. 8000 d/d ve üzeri mümkün!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.