Ferrari 812 Superfast

Ferrari, yeni süpersport otomobili 812 Superfast’i, 9-19 Mart tarihlerinde düzenlenen 87. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı'nda tanıtıyor.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Ferrari, yeni süpersport otomobili 812 Superfast’i, 9-19 Mart tarihlerinde düzenlenen 87. Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtıyor.

Ferrari 812 Superfast, marka tarihindeki en güçlü ve en hızlı model ünvanını taşıyor ve 12 silindirli motoru ile 1947’de başlayan “Şahlanan At” fenomenini, otomobil dünyasında yeni bir yere taşımaya hazırlanıyor.

Ferrari, 812 modeli için yepyeni bir V12 motor tasarlamış. Aracın ön-orta kısmına yerleştirilen 6.5 lt’lik V12, 788 HP gücünde. 7000 devirde 718 Nm tork üreten yeni İtalyan, 3 bin 500 devirde seyrederken, bu gücünün % 80’ini hazırda bekletiyor. Yani her devir aralığında sürekli hızlanan, alt devirlerde canlılığını koruyan bir sürüş sunuyor.

Ferrari, bu performans verilerini ulaşmak için, daha önce hiçbir performans aracında kullanılmamış 350 barlık direkt enjeksiyon sistemi ve F1 motorlarından alınmış geometrik hava giriş sistemini kullanmış. Çift kavramalı şanzıman daha hızlı vites geçişleri sunarken, gaz tepkilerini de keskinleştiriyor.

Araç, son teknoloji sürüş asistanları ile donatılmış. Ferrari’nin yeni teknolojisi EPS (Elektric Power Steering) ile aracın direksiyon tepkileri geliştirilirken, patentli Side Slip Control sistemi sayesinde motor gücü kontrollü ama performansından ödün vermeyecek bir şekilde ayarlanabiliyor. Yine ilk defa kullanılan PCV (Virtual Short Wheelbase) sistemi aracın dönüşlerde daha çevik ve daha tepkili olmasına yardımcı oluyor.

Dış tasarımı göze hitap ettiği kadar, yüksek performans taleplerini de karşılıyor. Arka kısım, efsanevi 1969 model 365 GTB4’ten esinlenilen yüksek bir arka kısma sahip. Kısa ve küt bir arka tasarıma sahip olan 812 Superfast, geniş arka çamurlukları ile V12 motorun agresif ve iddialı karakterini yansıtıyor. Tam LED aydınlatma sistemi, büyük hava kanalları ve şişkin ön kaputu nedeniyle 812, ön tasarımda kaslı bir izlenim sergiliyor.

Ayrıca Ferrari, Rosso Settanta adını verdiği yeni bir renk seçeneğini 812 için özel olarak hazırlamış. Bu renk, Ferrari tarihinin güçlü V12 araçlarının ruhunu taşıyor.

812 Superfast, iç mekanda ise ön tarafta yer alan V12 motor ve güçlü dış tasarımın etkilerini, olabilecek maksimum konforla birleştirecek şekilde tasarlanmış. Ferrari’nin karakteristik çok düğmeli direksiyonunu ve bilgisayarlı ön panelini görebildiğimiz 812 Superfast, sürücüsüne bir süpersport otomobil kokpitinde olduğunu hissettiriyor.

Ali Mert GİRAY

İç mekan kalitesiyle bir Formula 1 otomobilinin lüks ve iki kişilik halini hatırlatıyor.

Büyük V12’ler ölmedi: Yeni süper Ferrari’de 6.5 lt 788 HP’lik bir V12 görev yapıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.