Kia Rio

Tamamen yenilenen Kia Rio modeli öncüsünden daha iyi görünüyor. Avrupa’yla aynı anda Türkiye pazarına gelen Kia Rio’nun satışına, Mart ayında başlanıyor.

Auto Show - - GÜNCEL -

Öncüsü 2011 yılında piyasaya çıkan Kia Rio’nun dördüncü nesli hazır. Rio’nun öncüsü de kötü görünümlü bir otomobil değildi ama Kia, tasarımda gerçekten büyük adımlarla gelişiyor. Bu da dördüncü neslin çok daha iyi bir görünüm sunmasını sağlamış. Kia’nın kaplan burnu olarak adlandırdığı ızgara tasarımının daha ince bir versiyonu, daha uzun bir motor kaputu, yanlardaki düz yüzeyler ve daha dik C sütunu kesinlikle etkileyici bir karışım olmuş.

Başarılı tasarım iç mekanda da devam ettirilmiş. Kokpit, görselliğin dışında dokunma hissiyle de kaliteli bir etki bırakıyor. Büyük ve temiz tasarımlı göstergeler rahat takip edilebiliyor, 7 inçlik büyük dokunmatik ekran (Android Auto ve Apple CarPlay) üzerinden birçok fonksiyon kontrol edilebiliyor ve problemsiz bir şekilde kullanılıyor.

Ön sırada genişlikler bonkör ve kol- tuklar rahat. Arka sıra ise sınıfın tipik özelliklerine sahip: İç mekan biraz daha kısıtlı. Ancak yetişkinler arka koltuklarda da rahat edebiliyor. Bagaj hacmi ise 288 lt’den 325 lt’ye genişlemiş.

Yeni Kia Rio’da 4 benzinli ve 2 dizel motor seçeneği bulunuyor. Sürüş izlenimlerine konuk olan araçta 1.0 lt’lik 3 silindirli bir motor görev yapıyordu. Direkt enjeksiyonlu modern turbo motor, kalkışlardaki kısa bir tutukluğun ardından canlı bir şekilde çalışmaya başlıyor, rahat devirleniyor, Kia’yı seri bir şekilde hızlandırıyor ve bu sırada sessiz kalmayı başarıyordu. Görünüşe göre Kia, ince ayarlara da büyük önem vermiş: Kullanım rahat ve kıvrak, direksiyon ve süspansiyon daha olgun bir karakter çiziyor. Tüm bunlara bir de 7 yıllık garanti ekleniyor!

Yeni Kia Rio’nun Almanya fiyatları 11 bin 700 Euro seviyesinden başlarken, 1.0 T-GDI (100 HP) motorlu test aracımızın başlangıç fiyatıysa 16 bin 900 Euro.

Kokpit tasarımı hoş, 7 inçlik ekrana sahip navigasyon paket opsiyonda. Arka genişlikler sınıf ortalamalarında olsa da 1.93 m’lik meslektaşımız gayet rahat oturabildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.