Mercedes AMG E 63 S 4Matic+

E Serisi’nde AMG, 612 HP ve drift modu kullandı. Şimdi saldırı zamanı!

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Bir Portekiz otoyolunda 120 km/s ile yavaş yavaş (!) geziniyoruz. Distronic sisteminin radarı sayesinde öndeki araçla mesafeyi sabit tutuyoruz, E 63 S’de standart olan devasa ekran ise şu anda 8 silindirin 4’ünün çalıştığını söylüyor. Ardından otoyoldan çıktığımızda asfalt kalitesi azalmasına rağmen, yeni tasarlanan spor süspansiyon zemin bozukluklarını neredeyse ütülüyor. Bir saniye! E 63 S’in E ailesinin en sert çocuğu olması gerekmiyor muydu?

Neyse, şimdi sıra Autódromo do Algarve adlı piste girmekte... Dynamic-Select düğmesiyle Race modunu seçip vitese takıyor ve gaza basıyoruz. Mamma mia! Bu aynı otomobil mi gerçekten? Virajları inanılmaz bir rahatlık ve cehennemi hızlarla almaya başlıyor. Hem de neredeyse 2 tonluk yüksek ağırlığına rağmen! Bu sırada karoser neredeyse hiç sallanmıyor, hareket etmiyor. Sürüş hissi ise aşırı hassas ve güvenli. 612 HP ve 850 Nm’nin birlikteliğiyle araç, hızlı çekimde ilerliyormuş gibi hissettiriyor. Örneğin 100 km/s’ye ulaşmak için 3.4 sn yeterli. Maksimum hız ise opsiyonel AMG Driver’s Package ile 300 km/s.

Gücün üretim karakteriyse bu dünyadan değilmiş gibi hissettiriyor. Her türlü gaz komutu en alt devirlerde bile inanılmaz ivmelere dönüşüyor ve bunu yaparken en küçük bir zorlanma hissi bile oluşmuyor. Her tam gaz komutunaysa lüks bir makam otomobiliyle mutlak bir HP canavarının arasında yer alan sesler eşlik ediyor.

Magna ile birlikte geliştirilen 4 tekerlekten çekiş sistemi 4Matic+ maksimum tutunma kabiliyeti sunarken, Race modu seçilip ESP kapatıldığında, Drift fonksiyonu da sunuyor. Bu durumda gücün tamamı arka aksa akıyor ve E 63 S’i saf bir arkadan itişliye dönüştürüyor. Drift atmak içinse sürücünün yanlamayı düşünmesi bile yeterli. Bu araç kesinlikle bir canavar! Hemen bir molaya ihtiyacımız var. Bu nedenle otoyola çıkıp yavaş yavaş (!) ilerleyerek eve dönüyoruz.

etkileyen 612 HP anlamına geliyor. Meslektaşımız Ralf Kund yolculuk sonunda E 63 S AMG’den inmek istemedi.

V8’in hacmi sadece 4.0 lt ama çift turbo sayesinde 850 Nm’lik tork rakamına ulaşabiliyor. E 63 S ibaresi, insanı gerçekten derinden

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.