Mini Countryman

Mini’nin çok yönlü versiyonu, hem asfalt, hem de günlük yaşamda kullanım için artık daha da yetenekli.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Yeni Mini Countryman’in biraz arazi kabiliyeti olduğu bildiğimiz bir gerçek. Ancak bunun için önden çekişli değil “All4” adlı 4x4 sistemine sahip olması gerekiyor. Diğer taraftan bu, piyasadaki diğer 4x4’lerden daha yetenekli olduğu anlamına da gelmiyor.

Mini ailesinin asfalt dışına çıkabilen bu üyesinin yeni hali, eskisiyle neredeyse aynı görünüyor olabilir ama aslında nerdeyse tamamen yeni bir model: Daha geniş hacimli, daha pratik ve özellikle de çok daha büyük. Evet, trende uygun bir tasarıma sahip olan yeni Mini’nin uzunluğu 20 cm artarak 4.30 m seviyesine çıkmış. 1.82 m’lik genişlikteki artış ise 3 cm.

Uzamanın getirdiği en büyük artı, yol-

cuların artık binek otomobilleri aratmayan bir konforla yolculuk etmeleri. En azından konu iç genişlikler olduğunda... Parçalı arka koltuklar ileri-geri kaydırılabiliyor, sırtlık eğimleri ayarlanabiliyor ve (3 parça halinde) katlanabiliyor. Bu durumda bagaj hacmi 450 lt’den 1390 lt’ye yani gayet bonkör ve kullanışlı bir seviyeye çıkıyor. Sürücüyü, tipik bir Mini özelliği olan yuvarlak bir merkezi gösterge karşılıyor. Orta konsolun üst kısmın- daki yuvarlak panelin üzerinde ise büyük bir dokunmatik ekrana yer verilmiş. Çok sayıda küçük göz, rahat biniş- inişler ve yüksek oturma pozisyonu ise günlük kullanımı rahatlatan özellikler. Yüksek işçilik kalitesi ve yumuşak dolgulu plastik yüzeyler, markanın premium fiyat seviyesinin karşılığını rahatlıkla verebiliyor.

Sürüş izlenimlerimize konuk olan Cooper S All4, 8 ileri oranlı bir otomatik şanzımana ve 33 bin 850 Euro’luk (Almanya) başlangıç fiyatına sahip. Baz model olan Cooper’ın fiyatıysa 26.500 Euro’dan başlıyor. Test aracımız fiyat olarak BMW 220i Active Tourer (4x2) ile aynı seviyede. Bu durum garip gelebilir ama aslında durum tam tersi: Neticede ikisi de aynı otomobil.

Farklı ayarlarla Countryman, Mini’nin “gokart” hissini devam ettirmesini sağlıyor ve Mini de reklamlarında bunun altını çizmekten asla yorulmuyor. Diğer taraftan sürüşlerde, bunun tam olarak doğru olmadığını hissediyorsunuz: Tamam, sürüşü gayet kıvrak ve artık kesinlikle mini(k) bir otomobil değil ve bunu sürüşüyle de hissettiriyor. Tipik BMW mükemmeliyetçiliği ise kesinlikle çok etkileyici: Otomatik şanzıman her zaman en doğru dişliyi seçiyor, elektrik destekli direksiyon beklenen direktliği sunuyor, 2.0 lt’lik turbo motor (220i’deki gibi 192 HP gücünde) ise tüm devirlerde çok güçlü bir makine olduğunu hissettiriyor. “Mini Driving Modes” paketi satın alındığında (280 Euro) sürücü, spor, rahat ve çevreci modlar arasında seçim yapabiliyor ve sportif egzoz seslerinin keyfini sürebiliyor. Yeni Countryman’in elektronik sistemleri ise hatırı sayılır bir konfor artışı sağlıyor: Süspansiyon karakteri hala sert ama rahatsız edici bir sertlikte değil. Bu da onu her yönüyle olgunlaşmış ve uzun yola uygun bir seçenek haline getiriyor.

Yeni Countryman’de 2 benzinli (150/192 HP) ve 2 dizel (150/190 HP) motor seçeneği bulunuyor. Haziran ayında ise aileye 224 HP’lik sistem gücüne sahip bir plug-in hibrid ve 231 HP’lik John Cooper Works de katılacak.

1.5 ton ağırlığa sahip Golf ebatlarındaki Countryman, All4 paketiyle arazide de ilerleyebiliyor.

Tipik Mini kokpiti: Ergonomi ideal değil ama özgün. Büyük navigasyon ekranı yuvarlak bir çerçevenin içinde. Uzayan boyutlar arkada da rahat oturmanızı sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.