FIAT 500X 1.6 MULTIJET DCT Sevimli bir Crossover.......................................................

Fiat'ın sevimli 500 Serisi'nin şirin tasarım öğelerini devam ettiren taşıyan kompakt crossover 500X, şimdi dizel otomatik versiyonuyla sahnede. Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Bir zamanlar Torino’daki Lingotto fabrikasından çıkan Topolino’yla Fiat, savaş sonrası İtalyan yeni dalgasına katkıda bulunmuştu. Fiat bu efsaneyi 50 yıl sonra 500 modeliyle hayata döndürdü ama bu kez “Cinquecento” Torino’da değil, Polonya’daki Tchy fabrikasının bantlarından iniyordu.

500 Serisi’nin sevimli tasarım detaylarını ise daha sonra, Sırbistan’da üretilen 500L ve Living modellerinde gördük. Bu modeller her ne kadar sevimli 500’den çok çok daha büyük olsalar da, onun gibi sıradışı bir tasarıma sahip olmayı başardılar. 500 Serisi’nde sırada ise bir Crossover vardı. 500X ismi verilen model, Jeep Renegade ile aynı platform üzerinde yükseliyor.

Dizel otomatikle beklentilere cevap veriyor

Türkiye pazarına 2015 yılı sonlarında gelen 500X, yakın zaman önce ise dizel otomatik bir motor şanzıman kombinasyonuna kavuştu. 1.6 lt hacimli, 120 HP’lik Multijet dizel motoruyla, yeni nesil, çift kavramalı DCT otomatik şanzımanın birlikteliğiyle sunulan 500X Mjet DCT, pazarın beklentilerine uygun bir çözüm sunmuş da oldu. Bu yeni versiyon pazara Cross ve Cross Plus donanım seviyeleriyle verildi.

Fiat, 500X’de kullandığı tasarım dilini, efsanevi 500’ün detaylarından almış. Sevimli görünen yüz ifadesi yuvarlak

Fiat 500X artık yoğun ilgi gören dizel otomatik kombinasyonunu da sunuyor.

farlar ve çizgi şeklindeki kromlu logodan ve bunun altındaki radyatör ızgarası açıklıklarından oluşuyor. Otomobilin profil ve arka tasarımında da aynı felsefe devam ediyor. Yerden yüksek yapısı ve hatları gözönüne alındığında bu 500X’in, Mini Countryman’in tasarımına öykünmediğini söylemek haksızlık olur. Ancak her iki aracın kendilerine özgü tarzları olduğunu da belirtmek gerekiyor. 500X iç mekanda da bizi çok şaşırtmıyor, 500L modeliyle benzeşen detaylar göze çarpıyor. Kalın direksiyon simidi, sertlikleri iyi ayarlanmış koltuklar, Uconnect bilgi/eğlence sistemi, tüm bu detaylar, 500 ailesinde ortak olarak yer verilen unsurlar. Koltuk genişlikleri ve baş mesafeleri, önde ve arkada iyi düzeyde. Ön koltuk yan yükseltileri ise yeterli değil. 350 lt hacmindeki bagaj ise bir ailenin kısa yolculukları veya hafta sonu alışverişi için yeterli.

Dizel motor güçlü ve tutumlu

500X’in dizel otomatik olarak adlandırılan bu versiyonunda, 120 HP güç üreten, 1.6 lt’lik Multijet motora yer verilmiş. Bu dizel motor maksimum torku olan 320 Nm’ye ise 1750 d/d’da üretiyor. Bunlar 1320 kg ağırlığındaki kompakt bir araç için kesinlikle yeterli, zaten performans rakamları da bunu doğruluyor; 0-100 km/s 10 sn’nin biraz üstünde, son sürat ise 186 km/s. Tüm bu performans değerleri güzel ama 500X, bir hantallık hissettiriyor yine de. Ama spor sürüş modu seçildiğinde bu hantallık daha az hissediliyor. Kalın simitli direksiyon biraz ağır kalıyor, dizel motor rölantide ve soğukken biraz gürültülü oluyor, çift kavramalı şanzımanın vites geçiş hızları biraz yavaş, ayrıca manevralarda da bazı küçük görüş sorunları var. Bunlar dışında ise sürüş hissi ve yol tutuş sorunsuz.

500X ürün ailesinin büyük kısmı önden çekişli. Dört tekerlekten çekiş sistemi sadece 170 HP’lik 1,4 MultiAir benzinli motorlu versiyonda yer alıyor. Bizim test ettiğimiz önden çekişli modelde ise, vites kolunun arkasında yer alan bir düğmeyle kontrol edilen, sürüş modu ayarı vardı. Bu düğmeyle Spor, Normal veya Kış gibi sürüş modları seçilebiliyor. Kış sürüş modu kaygan zeminlerde, çekiş kontolunu artırıyor.

350 lt’lik bagaj çekirdek aileler için yeterli.

Farlar sevimli tasarımı destekleyen bir detay. Klasik göstergeler derin yuvaların içine yerleştirilmiş. Gri rengin hakimiyetindeki kokpitte de sevimli. Arka tasarımda da kromlu detaylara ağırlık verilmiş. Ekran boyutu bazıları için küçük kalabilir.

Tasarımın tamamına yuvarlak hatlar hakim.

Koltuklar iyi şekillendirilmiş. Sürüş pozisyonu rahat.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.