ELKTRONİK HIZ SINIRLANDIRICI Otomobillere mecburi fren ...............................................

Elektronik sınırlandırıcıyla hız sınırı ihlalleri imkansız olacak.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Görüş mükemmel, neredeyse hiç trafik yok, randevunuz yaklaşıyor... Böyle bir durumda biraz daha hızlı gitmeye izin olmalı, değil mi? Buna güvenip gaza basıyorsunuz ve sonuç tam bir hayal kırıklığı: Motor devirlenmek istemiyor, hız ibresi bir milimetre bile yükselmiyor.

Normalde hemen servise gitmenizi gerektirecek olan bu durum, yakın bir gelecekte tüm Avrupa yollarında yaşanan normal bir durum olabilir. Çünkü Avrupa Birliği, hız sınırlarını aşmayı imkansız hale getirecek yasal bir hız engelleme sistemi üzerinde çalışıyor. Avrupa Birliği Komisyonu’nun son bülteninde adı geçen ISA (Intelligent Speed Adaptation: Akıllı Hız Uyarlama) adlı sistem, trafik kazalarında ölenlerin sayısını yüzde 37 oranında düşürebilme potansiyeline sahip. Komisyonun planına göre ISA sistemi, 2020 yılına kadar belirlenecek yeni modellerde, 2022’den itibaren ise tüm yeni otomobillerde standart olacak.

Yeşiller Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki temsilcisi Michael Cramer: “Akıllı hız sınırlandırıcılar daha fazla güvenlik sağlamak için çok büyük bir potansiyele sahip. Çünkü çarpışma enerjisi, hızın dördüncü kuvveti oranında artıyor. Yani hızdaki her düşüş yaralanma riskinde çok büyük azalma getiriyor. Ayrıca hızdaki 1 km/s düşüş, yüzde 3 daha az kaza anlamına geliyor.”

Bu etkileyici rakamlara rağmen ISA büyük tartışmaların konusu olmaya devam ediyor. Alman Otomobil Kulübü de bu uygulamaya karşı çıkanlar arasında yer alıyor. Ford ise hız sınırlandırıcıyı sunan (Galaxy, S-Max ve Edge’de) ilk markalardan biri olacağını açıkladı. Ancak sistem, gaza biraz daha sert basılarak veya bir düğme ile tamamen devre dışı bırakılabilecek. Ford’un bu konudaki açıklaması ise şöyle: “Bize göre son söz teknolojinin değil, sürücünün olmalı”. Avrupa Parlamentosu milletvekili Cramer ise tam tersini düşünüyor: “Sürücülerin hız sınırlandırmalarını manuel olarak iptal edememeleri gerekiyor.” Avrupa Komisyonu da bu konuda henüz kararsız: ISA’nın dışında örneğin Ford’daki gibi devre dışı bırakılabilen sistemler ya da modern navigasyon sistemlerinin görsel ve akustik uyarıları da yasal sınırlandırma seçenekleri arasına alınabilir. Görsel ve akustik uyarı bir mecburiyet haline getirilirse, kazaların yüzde 8 oranında azalacağı düşünülüyor. Bu da tatminkar bir kazanç değil. 2020 yılına kadar AB ülkelerindeki trafik kazası ölümlerinin, baz yıl olarak alınan 2010’a (31.500) göre yüzde 50 azalacağı düşünülüyor. Ancak 2015’deki yüzde 17’lik düşüş (26.000), bunun gerçekleşmesinin düşük bir ihtimal olduğunu gösteriyor. Avrupa Birliği de hız sabitleyicinin daha etkili olduğu ama sürücüler tarafından fazla sevilmeyeceğinin farkında. Ancak komisyon, kademeli geçiş yöntemiyle bu sistemin zamanla kabul görebileceğini de düşünüyor.

“Sürücülerin hız sınırlandırmalarını manuel olarak iptal edememeleri gerekiyor.” Michael Cramer, AP Yeşiller Milletvekili

Hız sınırı ihlallerine son: Yakın bir gelecekte sürücüler, elektronik hız sınırlandırıcılarıyla dizginlenecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.