SUZUKI IGNIS Sonunda yeni bir cool Suzuki!.30 SKODA OCTAVIA Kalbi yenilendi......................................

Skoda’nın en çok satan modeli olan ve bu nedenle Çek markanın kalbi olarak değerlendirilen Octavia makyajlandı. Dış görüntüsü ve iç mekanı yenilenen makyajlı Octavialar bu ay Türkiye’ye geliyor.

Auto Show - - IÇINDEKILER - SONUÇ HIRANT KASAPOĞLU / PORTEKİZ

Çek Skoda’nın global satışlarının yüzde 40’ını oluşturan Octavia modeli makyajlandı. 3 nesilde toplam 5 milyon adet üretilen Octavia’nın makyajlanmış modeli bu ay içerisinde Türkiye pazarına gelecek. Kompakt sınıfta yer alan ama hem iç mekan ve bagaj genişliğiyle, hem de sunduğu özellikleriyle bir üst segmente de hitap eden Octavia, belki de bu nedenle böyle büyük bir satış başarısına ulaşmış durumda.

Tasarımı daha dinamik

Makyajlanan Octavia’da ilk göze çarpan yenilik ön tasarımda. Çift parçalı gibi görünen ama aslında tek parçadan oluşan ve kalın bir çıtayla bölünen ön farlar yeni Octavia’yı önceki modellerden ayrıştırıyor. Benzer şekilde radyatör ızgarası, ön tampon ve hava girişleri de makyajlanan donanımlar arasında. Arka tampon ve stop grubu da tazelenmiş.

İç mekanda ise multimedya ekranı ve gösterge panelinde yenilikler yapılmış. Yeni infotainment sisteminde tüm versiyonlarda ekranlar büyümüş, en büyük versiyonda ekran boyu 9,2 inçe kadar ulaşmış. Ayrıca bu yeni nesil ekranlar sensörlü ve kapasitif tuşlarla donatılmış, artık ses düğmesi bulunmuyor. Ses şiddeti direksiyondaki düğmeden ayarlanabiliyor.

Octavia’da 3 benzinli (1.0, 1.2 ve 1.4 TSI), 2 de dizel (1.6 ve 2.0 TDI) motor yer alıyor. Motor güçleri 115 ile 184 HP arasında değişiyor. 7 ileri oranlı DSG otomatik veya 6 ileri oranlı manuel şanzımanlar bu motorlara eşlik ediyor.

Sedan ve Combi versiyonları bulunan Octavia’nın iç mekan genişliği kompakt sınıfın sınırlarını zorluyor. Octavia’nın yenilenmesinin bir parçası olarak, Octavia ailesinin dış boyutlarında da değişimler yaşandı. Octavia’nın sedan versiyonunun boyu 11 mm daha uzayarak 4.670 mm’ye, Combi versiyonu da 8 mm uzatılarak 4.667 mm’ye yükseltildi.

Bu toplam uzunluk, iç mekanda hem önde, hem de arkada iyi bir baş mesafesi sunulmasına imkan tanıyor. Tabii 2686 mm’lik dingil mesafesinin de iç mekan genişliğinde pozitif etkisi var.

Tıpkı iç mekan hacmi gibi, bagaj hacmi de kompakt sınıftan çok, bir üst sınıfa ateş ediyor. Sedanın bagaj kapasitesi 568 lt olurken, bu miktar Combi versiyonunda 588 lt’yi buluyor. Ayrıca her iki aracın arka koltuklarının yatırılmasıyla bu alan, sedan versiyonda 1.558, Combi’deyse 1.718 lt’ye ulaşabiliyor. Sedan versiyonda bagaj kapağının geniş açılmasıyla yüklemeler de oldukça rahat olarak yapılabiliyor.

Sürüş izlenimleri

Makyajlı Skoda Octavia’yı Portekiz’in Porto şehrinde kullanma imkanı bulduk. Test sürüşleri sırasında 1.6 TDI (115 HP) dizel motorlu Combi versiyonu, manuel şanzımanla denedik. Ayrıca en güçlü dizel olan 2.0 TDI (184 HP) motorlu Sedan versiyonu da 4x4 çekiş sistemi ve DSG şanzımanla kullandık. Kullanım sırasında Octavia, kompakt bir otomobilden çok, D segmentte yer alan orta-üst segmentte bir model kullanıyormuş izlenimi bırakıyor. Uzun dingil mesafesi, 20-30 mm kadar artırılmış olan tekerlek iz açıklıkları ve başarılı süspansiyon geometrisi yüksek hız stabilitesine olumlu katkı yapıyor. Ayrıca gövde rijitliği ve direksiyon stabilitesi de iyi. İç mekandaki malzeme kalitesi de oldukça artırılmış. Ses izolasyonu konusunda ise hala geliştirilmesi gereken noktalar var. Kompakt sınıfın beğenilen modeli Octavia önemli bir makyaj operasyonuyla gençleşti. Aracın özellikle ön tasarımı daha dinamik hale getirilmiş, iki parçalı yeni farlar Full LED’lerle desteklenmiş. Ayrıca iç mekanda da daha kaliteli malzemeler kullanılmış, 10 renkli ambiyans ışığı, çift USB ve 220 Volt girişleri gibi yenilikler yapılmış ayrıca yeni, büyük ekran teknolojilerine de geçiş yapılmış. Octavia genel olarak kullanışlı, geniş iç mekana sahip, pratik bir otomobil. Motor ve şanzıman çeşitliliği, ayrıca Combi gövde versiyonunun bulunması onu neredeyse eksiksiz bir yapıya büründürüyor.

Arkada çift USB ve 220 Volt priz var.

Sedan versiyonun uzunluğu 11 mm aratarak 4.67 m olmuş. 568 lt’lik bagaj çok büyük.

Makyajın yarattığı en önemli değişiklik 4 farlı ön tasarım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.