VOLVO IRON KNIGHT, VOLVO S60 TC1 İsveç’in cehennem kaçkınları ...........................................

Dünyanın en hızlı kamyonu Volvo’ya ait: 2.400 HP’lik cehennemi güç, Porsche ve benzeri sporculardan daha iyi hızlanmalar sağlıyor. Bu canavarı, bir touring car yarış otomobiliyle bir araya getirdik.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Iron Knight, yani Demir Şövalye... Kulağa eski moda gelebilir: Eski bir kalenin açılır köprüsüne yönelmiş metal zırh içinde bir şövalye ve atı. Kulağa neredeyse romantik geliyor, değil mi?

Ancak buradaki durumun bununla uzaktan yakından alakası yok. Volvo Iron Knight, neredeyse sınırsız güce sahip bir metal dev. Bu modern makine birçok dünya rekorunun da sahibi. Örneğin kalkış yarışlarında: 1000 metrelik kalkış pistinde başka hiçbir kamyon ondan daha hızlı değil. Bu mesafe için sadece 21.29 sn’ye ihtiyaç duyan Iron Knight, 100 km/s’ye 4.5, 200 km/s’ye ise 9.6 sn’de ulaşıyor. Yani 0-200 km/s hızlanmada bir Porsche Turbo S’ten bile 0.3 sn daha iyi.

Ancak: Bu rekor disiplininde Volvo’nun şövalyesi, dümdüz bir pistte yarıştı. Yani aklımızda bir soru beliriyor: Acaba bu canavar virajlarda nasıl? Örneğin en ileri teknoloji ürünü hafif üretim teknikleriyle maksimum yol tutuş performansı için yaratılmış, yarış tipi lastiklerle donatılmış ve tahta gibi sert bir süspansiyona sahip safkan bir yarışçının karşısında neler yapabilir? Aslına bakılırsa Volvo programında böyle bir araç da var: WTCC’ye (World Touring Car Championship) katıldıkları bir yarışçı. S60 TC1 2016 adlı bu araç, 4 adet turbo ve 400 HP’lik gücüyle kesinlikle etkileyici bir yarışçı. Yola yapışan bir pist yarışçısı ve çok hızlı bir

Ağır sıklet, tüy sıklete karşı: Kamyon bir dünya rekortmeni, S60 ise WTCC zaferlerine sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.