PORSCHE 911 GTS Bu 911 son boşluğu dolduruyor............

Eğer 911 ailesinde bir boşluk kaldıysa, o da GTS ile doldurulmuş olacak. GTS, 450 HP gücü ve etkili aerodinamik iyileştirmelerle dikkat çekiyor.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Tek hayvandan yedi post! Porsche için bu sözü rahatlıkla kullanabiliriz. Çünkü Alman spor otomobil markası, 911 modelinden, güçleri 370 HP (Carrera) ile 580 HP (Turbo S) arasında değişen 6 versiyona bir yenisini daha ekledi: 450 HP’lik GTS. Yeni versiyonun görevleri basit: Carrera S’den (420 HP) farklılaşmak isteyen ama mutlak sporcu GT3’ü (75 HP) biraz “fazla” bulanları kendisine çekmek.

Bunun için Porsche, GTS’te alkantara döşemelere, alüminyum dekorasyona, spor koltuklara ve arkadan itişli olmasına rağmen 4x4 versiyonların 1852 mm genişliğindeki karoserine yer vermiş. Bunun dışında GTS’te çok sayıda siyah karoser eklentisi, çıkışları ortada konumlandırılmış spor egzoz sistemi ve göbekten bijonlu 20 inçlik jantlara da yer verilmiş. Tüm değişiklikler daha ilk anda fark edilen “ben standart bir 911 değilim” mesajı veriyor. Asfalta daha yakın ön spoyler ve daha yüksek açılan arka spoyler daha fazla yere bastırma etkisi yaratıyor. Standart donanımdaki ayarlı amortisörler (spor süspansiyonlu coupede 10 mm alçaltılmış) ile birlikte bu yere bastırma etkisi, artan güç ve dinamizmi destekliyor.

20 inçlik siyah jantlar 911 GTS’e çok yakışıyor.

Performans değerleri bunun ne kadar etkili olduğunu kanıtlıyor. 3.0 lt’lik yeni turbo motor 450 HP güç ve 550 Nm tork üretiyor. Öncüsünün 3.8 lt’lik atmosferik motoru 430 HP güç ve sadece 440 Nm tork üretebiliyordu. Çift debriyajlı şanzımana sahip olan Carrera 4 GTS Coupe, yeni motoruyla 0-100 km/s hızlanmayı 3.6 sn’de gerçekleştiriyor. Carrera S (420 HP/500 Nm) bu disiplin- de 0.3 sn daha yavaş. GTS, maksimum hızda da hafif bir avantaja sahip. Arkadan itişli coupenin manuel şanzımanlı versiyonu 312 km/s’ye (Carrera S: 308 km/s) ulaşabiliyor. Ancak bu artışın bir de bedeli var. Çift debriyajlı şanzımana sahip Carrera S 100 km’de 7.7 lt tüketirken, eşdeğer bir GTS’de bu rakam 8.3 lt’ye çıkıyor.

Benzer bir durum bütçe yükü açısın- dan da geçerli. Gayet iyi bir donanım seviyesine sahip olan GTS’in Almanya fiyatı, donanım konusunda kendisi de gayet iddialı olan Carrera S’ten 13 bin 700 Euro daha pahalı. Durum böyle olunca insan, aradaki farklılaşmanın buna değip değmeyeceğini merak ediyor. Ancak her zaman olduğu gibi bunun kararını bizler değil, müşteriler verecektir.

Kokpitteki malzeme karışımı çok iyi. Ortadaki kronometre Sport Chrono paketine (GTS’de standart) dahil.

Farklılaştırılan görünümüyle dikkat çeken GTS, 450 HP güce sahip. Coupe versiyonda süspansiyon 10 mm alçaltılmış.

GTS en çok cabrio meraklılarını mutlu edecek: Daha sportif olmak için Turbo sahibi olmaya gerek kalmayacak.

Targa modeller her zaman 4 tekerlekten çekişli. Tavan barı sadece GTS’te siyah renkli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.