SUZUKI BALENO 1.2 Sessiz ve sakin ...............................

Suzuki, Baleno modeliyle, küçük segmentte ekonomik bir şehir otomobili sunuyor. Baleno, sessiz ve sakin yapısıyla aile kullanımına da oldukça uygun bir çözüm. Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Suzuki’nin küçük sınıftaki yeni HB çözümü Baleno, B segmenti için sevimli bir alternatif. 4 m’nin altındaki toplam uzunluğu, derli toplu boyutları, 4.9 m’lik dönüş yarıçapıyla iyi manevra kabiliyeti onu şehir içinde kolay kullanılan, kolay da park edilebilen bir araca dönüştürmüş. CVT şanzıman alternatifi de şehir içindeki kullanımı kolaylaştıran bir diğer donanım.

Bu sevimli aracı ilk gördüğünüzde, boyutlarını algılamanız kolay olmuyor. Aslında B segmentine ait olsa bile, tasarıma bakarak onu bir kompakt model olarak algılamak mümkün. Ancak yeni bir model olmasına rağmen, tasarımı, biraz geride kalmış gibi görünüyor. Endüstrinin günümüzde kullandığı o uçuk kaçık çizgiler, sportif detaylar, gergin hatlar Baleno’da yok. Baleno daha çok, sakin ve dengeli bir anlayışın eseri. Tasarım için donuk diyenler olabilir ama bu otomobil, tarzın değil fonksiyonun öne çıktığı bir çözüm aslında. Ön tampon, küçük ızgara ve büyük farlarda fonksiyon ön planda. Arka tasarım ise gerçekten de donuk duruyor ve otomobil tasarım trendini 10 yıl geriden takip ediyormuş hissini veriyor. Büyük arka tampon nedeniyle bagaj eşiği biraz yüksekte kalıyor.

İç mekan sade ama kullanışlı

İç mekan tasarımı da dıştaki dinginliği devam ettiriyor. Yalın yapıdaki kokpit koyu renkli olarak tasarlanmış. Bu özelliğiyle, bazı rakipleri gibi bir moda ikonu veya bir tarz otomobili olmadığını hissettiriyor ama bu tercih, iç mekanın kolay kullanılabilmesine imkan tanıyor, kesinlikle karmaşık değil, tüm kumandalar olması gerektiği yerde. Sürüş anında radyoyu veya klimayı ayarlamak için, bir tabletin menüleri arasında dolaşıp dikkatin dağılması gibi durumlar bu otomobilde yok. Sade ama kullanışlı ve sürüş için ihtiyaç duyduğunuz herşeyi karşılıyor. Donanım olarak da B segmenti rakiplerinden daha fazlasını sunuyor ama bunu gösterişsiz ve renksiz bir şekilde, sessizce yapıyor. Örneğin ESP, Hill Holder, yol bilgisayarı, lastik basınç uyarısı, Bluetooth, USB ve 12V soketleri ilk akla gelen standart donanımlar arasında.

Suzuki Baleno B segmentinde bir araç olmasına rağmen iç mekan genişliği şaşırtıcı derecede iyi. Ön koltuklar da, arkalar da yeterli genişlikte. 2520 mm’lik dingil mesafesi de geniş iç mekana katkı sağlıyor, tampon tekerlek mesafeleri olabildiğince azaltılmış ve yaşam kabini ön plana çıkmış. Arkada biraz derinde oturuyorsunuz ve omuz mesafesi çok geniş değil ama arka koltukta 2 kişi

Suzuki Baleno, küçük sınıfta aile kullanımına da uygun ekonomik bir şehir otomobili.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.