VW GOLF Çok da yeni görünmüyor...................................

Yeni motorlar ve hareket kontrollü bir navigasyon... Makyajlanan VW Golf’ü deneme şansı bulduk.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Golf her zaman Golf’tür ve kalacaktır... Doğru, ama bu sözün içinde sanki biraz değişimsizlik de var. VW’nin açıklamasına göre bestseller model “güncellendi” ama örneğin 85 HP’lik benzinli motora sahip versiyonda gerçekte neler değişti ki? Müzik sistemi standart! LED stoplar da öyle... Ayrıca önceki 4 silindirli motor yerini 1.0 lt 85 HP’lik bir 3 silindirli motora (Almanya fiyatı: 17.850 Euro) bıraktı. Ne yazık ki bu değişim, iyileştirme yerine ödün verme gibi hissettiriyor. Gerçekten de, “güncellenen” Golf pek de yeni değil.

Küçük güncellemelerin hepsini bizlere gösterebilmek için VW, test aracını bizlere Highline donanım paketiyle teslim etti. Ancak artık çamurlukların içine daha fazla giriş yapan LED stoplara rağmen araç, 2012’de tanıtılan öncüsüyle neredeyse aynı görünüyor. Biraz “hey, bak burası yeni” türünden mesajlar kötü olmazdı. Ayrıca bu Golf’ün büyük model yenilemede de fazla değişmeyeceği söylentileri de en azından Golf’ün kendisi kadar eski.

İç mekanda daha fazla görsel farklılık hissediliyor. Örneğin orta konsol: Ekranlar en az birer beden büyümüş! 6.5 inçlik standart ekranın dışında, 9.2 inçlik (Discovery Pro: 2.385 Euro) bir opsiyon daha var. Büyük ekran özellikle harika çözünürlüğüyle dikkat çekerken, artık çevirmeli düğmeler bulunmuyor. Bunun yerine fonksiyonlar, artı ve eksi düğmeleri ya da direksiyondaki bir düğmeyle kontrol ediliyor. Discovery Pro paketine dahil olan sezgisel kumanda ise, el ile yapılan süpürme hareketleriyle sınırlı. Ancak sistem sadece radyo ve mönü say-

fasında çalışırken, bazen hiç çalışmayabiliyor. Sonuç olarak bu sistem, teknoloji tutkunları için eğlenceli bir oyuncaktan öteye geçemiyor. Aynı durum, gösterge panelinin yerini alan 12.3 inçlik ekran (665 Euro) için de geçerli.

Golf’ün asıl güçlü olduğu özelliklerde ise herhangi bir değişiklik yok: İç mekan geniş, oturma ve yol konforu yüksek, ergonomi başarılı, direksiyon ve süspansiyon birbiriyle uyumlu… Ayrıca tüm bunlar çok geniş bir model yelpazesiyle sunuluyor: 5 kapı, station, Alltrack, GTI... Makyajlı Sportsvan ise sonbaharda (Frankfurt Fuarı’nda) tanıtılacak. Karoserin altındaki değişimlerse daha kapsamlı. Hatta sevilen benzinli motor günümüz modası hacim diyeti yerine büyümeyi tercih etmiş. Ancak hacmin 1.4 lt’den 1.5 lt’ye çıktığı (150 HP) kullanımda pek hissedilmiyor.

Aynı şey 7 ileri orana sahip yeni DSG şanzımanın kullanımı için de geçerli: Genelde başarılı olan çalışma karakteri, kalkışlarda devam eden sarsıntılar ve arada bir rastlanan kararsız vites büyütme ve küçültmeler tarafından gölgeleniyor. Yani daha fazla vites olmasına rağmen vites değişim konforu daha iyi değil. GTI motor ise hala ilgi çekici bir makine: Gücü 220 HP’den 230 HP’ye çıkan motor, ilk etapta 6 ileri DSG’ye sahip olacak. Performance adlı 245 HP’lik versiyonda ise 7 ileri DSG görev yapacak. Emektar 1.4 TSI, ilk etapta 125 HP’lik gücüyle seçenekler arasında kalmaya devam ederken, yaz aylarında aileye tasarruflu BlueMotion versiyon (1.5 lt, 130 HP) katılacak. Partikül filtresi ve azotoksit emisyonlarını azaltan SCR katalizatöre sahip TDI’lar (115-150 HP) içinse 2018 yılını beklemek gerekecek. Tasarım gibi fiyatlardaki değişim de fazla olmayacak: Modele bağlı olarak 200’er Euro civarında artacak. Bir Golf, bu konuda da her zaman bir Golf olmaya devam ediyor...

Fark edebildiniz mi? Evet, karşınızda makyajlı Golf! Değişiklikler çok kısıtlı tutulmuş.

Yeni Golf Variant: LED stoplar standart, bagaj hacmi ve TDI motorlarda değişim yok.

Yeni Golf GTI: Egzozlar biraz daha büyük, 230 HP’lik motorla keyif garantili.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.