TOFAŞ AR-GE DEPARTMANI Ar-Ge ile global başarıya.......

1971 yılında, Bursa'da üretime ‘start’ veren Tofaş, 2016'da, yılda 384 bin adetlik üretime ulaşmış bir tesis. 80 ülkeye ihracat yapan Tofaş bünyesinde geniş bir ar-ge departmanı da yer alıyor.

Auto Show - - IÇINDEKILER -

Türkiye’nin hem binek otomobil, hem de hafif ticari araç üreten tek fabrikası olan Tofaş, bugün Fiat Linea ve Fiat Egea model ailesinin yanı sıra hafif ticari araç üre- timinde Minicargo ve yeni Doblo projesi kapsamında, 7 ayrı marka için üretim yapıyor. Üretilen araçlar ise 80 ülkeye ihraç ediliyor. Bu denli geniş bir yelpazeye hitap eden bir üretim tesisinde bir Ar-Ge bölümünün bulunmaması ise kaçınılmaz. Tofaş bünyesindeki Ar-Ge tesislerini ziyaret ettik.

Tofaş Ar-Ge tarihçesi

Tofaş Ar-Ge, 1994 yılında üretimdeki modellere problem çözme desteği verme ve ürün devreye alma misyonu ile kurulmuş. İlerleyen zamanda yetkinliklerini geliştirerek üründe değişiklik yapma, ürün tasarımı ile ilgili hafif yüz yenileme çalışmaları ve ürün geliştirme aşamasında üretime nispeten daha yakın olan prototipleme çalışmalarıyla yetkinliğini ilerletmiş. 2000’li yılların ikinci yarısında yeni ürün geliştirme alanındaki yetkinlikleri artırmaya yönelik çok önemli yatırımlar yapılmış.

Tofaş Ar-Ge departmanı, bugün 700 kişilik bir ekiple yönetiliyor ve Fiat Chrysler Automobiles’ın Avrupa Bölgesi’nde en büyük 2 Ar-Ge merkezinden biri. FCA içinde küresel ürün geliştirme ortağı olarak faaliyet gösteriyor.

Yaklaşık 7 bin metrekarelik ofis alanı ve 11 bin metrekarelik laboratuvar alanı bulunan Ar-Ge Merkezi, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirmeye göre yine son iki yılda Türkiye’nin en başarılı Ar-Ge merkezi

olmuş. Robotik ve insan odaklı otomasyon çalışmalarını sürdüren Tofaş Ar-Ge’de şu an giyilebilir teknoloji, arttırılmış gerçeklik gözlükleri, dijital eldivenler, ses sistemlerini dahil eden çalışmalar sürüyor. Son olarak da bunların ortasında yer alan insanla robot etkileşimi işbirliği sistemleri üzerine çalışmalar da var.

Ar-Ge istasyonları

Ar-Ge laboratuvarında, 4 poster adı verilen, Türkiye’nin tek klimatik oda içerisine yerleştirilmiş yol simülatörü bulunuyor. Bu sayede, bir aracın tüm ömrü boyunca yaşayacağı yorulma ve dayanıklılık kaynaklı problemleri henüz tasarım aşamasındayken laboratuvar ortamında tespit edip çözüm geliştirilebiliyor. Milano ve Michigan’da bulunan özel test pistlerinden yol sinyalleri toplayarak Banko Testleri biriminde bulunan yol simülatörü üzerine yerleştirilen araçlara uygulanıyor. Bu sayede 250.000 km’lik ömrün yaratacağı hasar etkisini 3 hafta içinde görmek mümkün. Yol simülatörü, özel bir klimatik oda içerisine yerleştirildiğinden sıcaklık değeri kademeli olarak -40°C ve +90°C arasında ayarlanabiliyor. Kabin içinde bulunan özel lamba ve püskürtme sistemleri ile yağmur ve güneş simülasyonları da yapılabiliyor

Sessiz Oda

Tofaş Ar-Ge Merkezi’nde 2009 yılında faaliyete geçen sessiz odada durağan halde ses seviyesi 17 dB(A). Bu laboratuvar, Avrupa genelinde otomotiv testleri için kullanılan en sessiz yarı-yankısız odalardan biri konumunda. Otomotiv akustiği için özel olarak tasarlanmış, 250 metrekare genişliğindeki yankısız odada kalp atışlarını bile duymak mümkün. Sessiz odanın duvarlarında 2 metre kalınlığında izolasyon bulunuyor. Bu izolasyon ile hem içerideki sesin yansıması, hem de dışarıdan içeriye ses geçişi engelleniyor. İç mekanda duvarlarda yer alan izolasyon tabakası şekil olarak sesleri dış dünyaya yönlendirecek şekilde tasarlandığından, yüzeylerden yansıyan sesler dışarı doğru yönlenerek tamamen yutuluyor. Burada genel olarak daha sessiz, daha konforlu araçlar sunabilmek üzere aracın kabin içi gürültü seviyesi, motor sesi, emme / egzoz sesi, izolatörlerin ses yutum performansları, aracın pek çok bölgesinde titreşim seviyelerini ölçülebiliyor.

TOFAŞ’ın Ar-Ge bölümünde bugün 700 kişi görev yapıyor.

Tofaş’ın Ar-Ge merkezindeki önemli bölümlerinden biri “Sessiz Oda” olarak adlandırılan ses ölçüm laboratuvarı.

Bir diğer laboratuvarda ise yol simülatörü yer alıyor. Bu simülatörde iklim koşulları ve bozuk yol şartları simüle edilerek, aracın 250.000 km boyunca yaşayacağı yıpranma 3 haftalık süre içinde ölçülebiliyor. Gövde atölyesinde toplam 3 ana hat var. Flex Line sistemi sayesinde bir hatta birden fazla model birleştirmek mümkün olabilmiş. Egea model müdürü Hakan Türkmen, Tofaş Ar-Ge Merkezi’nin FCA’nın Avrupa’daki iki büyük Ar-Ge merkezinden biri olduğunu açıklıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.