HONDA CIVIC RS En güçlü yerli sedan ..............................

Honda, bugüne kadar Türkiye’de üretilen en güçlü sedan modeli olan Civic RS’i pazara sundu. 182 HP’lik RS modeliyle birlikte Civic ailesi de en güçlü versiyonuna kavuşmuş oldu.

Auto Show - - IÇINDEKILER - Fotoğraflar: Doruk SEYMEN

Ülkemizde üretilen sedan modeller daha çok, pazarın taleplerine hitap eden, vergi sistemiyle de uyum sağlayan küçük motorlu seçeneklerden seçilirdi hep. Bugüne kadar GTi tadında, Anadol STC tarzında bir model üretme cesaretini pek görememiştik (1990’da Torbalı’daki Opel fabrikasında üretilen Vectra GT’yi ve 1994’te Bursa’da üretilen Fiat Tipo 16V’yi saymazsak). Honda ise 2016 sonunda pazara verdiği yeni Honda Civic’in çok daha güçlü modelini geçtiğimiz ay Şekerpınar fabrikasında üreterek yollara çıkarttı. Civic RS, 182 HP’lik gücüyle, Türkiye’de üretilmiş en güçlü otomobil olma unvanını da kazandı, üstelik de 1,5 lt’lik küçük bir benzinli motorla. Gövde tasarımı olarak standart Civic modeline çok yakın olan Civic RS, agresif ve dinamik detaylara sahip. Tampon altlarında ve profilde aerodinamik formlar ve RS logosu var. Zaten geçen yılın sonunda tanıtılan standart Civic de oldukça dinamik görünümlü bir sedandı. Ama RS, bu dinamikliğin üzerine daha fazla sportiflik ve güçlü motorunun performans özelliklerini de katıyor.

Küçük ama güçlü turbo motor

1,5 lt hacimli, turbolu benzinli VTEC motor, 6000 d/d’da 182 HP üretiyor. CVT otomatik vitesli olarak üretilen (7 ileri kademeli, direksiyonun ardındaki pedallarla vites değiştirilebiliyor) bu otomobilin 200 km/s’lik son hızı bu güç için çok yüksek değil gibi görünse de, bu hıza kesintisiz olarak tırmanma isteği yeterli. Öte yandan 125 HP’lik standart Civic’in son hızının da otomatik vitesli versiyonda 196 km/s olduğunu düşünürseniz, kazanılan ilave gücün son hızdan çok sürüş keyfine ve hızlanma değerlerine faydası olduğu görülüyor. 125 HP’lik versiyonda 0-100 km/s hızlanma süresi 11,6 sn iken, 1,5 Turbo VTEC’le donatılan 182 HP’lik versiyonda aynı değer 8,1 sn olarak açıklanıyor. Hızlanma kriterinde kazanılan 3,5 sn’lik avantaj güç artışını doğrular nitelikte.

Öte yandan 1,6 lt’ye göre daha küçük hacimli olan 1,5 lt’lik motor turbo kompresyonu sayesinde daha yüksek tork sunabiliyor. 125 HP’lik atmosferik versiyonda azami tork 152 Nm iken, RS versiyonunda maksimum tork 220 Nm’ye ulaşmış durumda. Sürüş keyfini artıran etken de bu olsa gerek.

Sürüş izlenimi

Yeni Honda Civic RS’i İstanbul civarındaki otoyollarda ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahı üzerindeki bağlantı yollarında ve Riva köyü civarlarındaki bozuk satıhlı yollarda kullandık. Yeni Civic RS, güçlü motorunun da etkisiyle, atak ve hızlı yapısıyla beğenimizi kazandı. Sürüş pozisyonu biraz alçak olarak ayarlanmış. Bu durum, yol tutuşla ilgili pozitif etki yaparken, çevre ve yol görüşünü ise olumsuz etkiliyor. Yol tutuş hem yüksek hızda stabilite konusunda, hem de süspansiyonun virajdaki tepkileri konusunda beğeni toplamasını bildi. Ayrıca aerodinamik yapı sayesinde yüksek hızı pek hissettirmiyor. Yakıt tüketimi ise turbolu ve güçlü bir benzinli motordan bekleneceği şekilde biraz yüksek. Yüksek hızlarda yaptığımız test sürüşlerimiz sırasında 9.3 lt/100 km’lik tüketim tespit ettik. Ama normal hızlarda tüketim 7-8 lt değerlerine iniyor. Üreticinin 6.0 lt/100 km verisini yakalamak için çok sakin kullanmak gerekir ki bu da bu otomobilin karakterine aykırı bir durum. Öte yandan iç mekan genişliği ve kokpit tasarımını da beğeniyle karşıladık.

Modern tasarımıyla trafikte hemen fark edilebilen Civic, RS modeliyle artık sportiflikte de iddialı.

Standart Civic ile aradaki farklar oldukça sınırlı.

Kokpit de karoseri kadar ilerici bir tasarıma sahip.

Büyük ekran kullanımı kolaylaştırıyor. Köşeli gösterge çerceveleri ilginç bir tasarım. 1.5 lt’lik motor 182 HP ile kompakt sınıfın en güçlüleri arasında yer alıyor.

Bagaj kapağındaki RS logosu bu hormonlu Civic’in gücü hakkında bilgi veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.