“SANAL ÇARPIŞMA TESTLERI ARTIYOR”

Auto Show - - GÜVENLİK - Fraunhofer Enstitüsü, Sankt Augustin

Enstitünüz, bilgisayar çarpışma testi analiz yöntemleri geliştiriyor. Gerçek çarpışma testlerinin zamanı ne zaman bitecek?

Gerçek testler yapmak her zaman gerekecek. Matematiksel modeller sadece gerçek çarpışmalar kadar iyi sonuç verebilir. Ancak sanal kaza simülasyonlarındaki data miktarı ve karmaşıklık sürekli artmaya devam edecek. Sanal testler ne kadar gerçekçi? NCAP’in kesin tanımlamalı normları dikkate alındığında gerçek ve sanal çarpışma sonuçları arasındaki farklar kesinlikle çok düşük. Varsa zayıflıklar nerelerde? Örneğin şu soruya cevap verirken: Kompozitler çarpışma sırasında nasıl davranacak? Günümüz modern otomobillerinde kullanılan cam elyafıyla güçlendirilmiş plastik gibi unsurlardan bahsediyorum. Bunlar sac plakalara göre farklı kırılmalar gösterir. Bu nedenle sanal hesap modellemeleri çok daha iyi olmalı.

Otonom sürüşün geleceğin çarpışma testlerine etkisi ne olacak?

Deformasyon davranışlarının hesaplanması için pek etkisi olmayacak. Ancak havayastıkları daha erken patlar ya da kemer gergileri daha erken devreye girebilirse, bunun etkisi büyük olur.

Çarpışma testi mankenlerinin soyu tükenmeyecek yani?

Hayır, bu tür mankenler daha uzun süre var olacak. Ancak sürekli daha karmaşık olacaklar.

Duvara sanal çarpışma Bilgisayarlardaki çarpışma testleri sürekli iyileşiyor ve her geçen gün daha sık kullanılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.