Fiat Egea SW 1.4 T-Jet

Fiat’ın 2014’ten beri ürettiği ilk kompakt modeli Egea, şimdi de SW formatıyla yollarda. Fiat Egea SW büyük ve uygun fiyatlı, peki ama ne kadar iyi?

Auto Show - - TEST -

Tipo? Böyle bir şey vardı sanki... Evet, 1988-95 yılları arasında üretilen kompakt bir Fiat’ın adıydı! Şimdi İtalyan firma, eski başarılarını devam ettirmek için bu ismi yeniden hayata döndürdü. Türkiye’de üretilen bu model Avrupa pazarlarında Tipo ismiyle satılırken, Türkiye’de Egea ismiyle pazarlanıyor.

Makul fiyatlar (station versiyonun başlangıç fiyatı 69.400 TL) ve makul bir model çeşitliliği... Peki ya arazi versiyonları veya sportif bir GTI? Yok! Örneğin test aracımız 1.4 T-Jet (120 HP) bile ailenin en üst benzinli seçeneği. Bu model Türkiye’de Lounge donanım seviyesiyle, 79.400 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Diğer taraftan ise Egea, basit tarzıyla beğeni topluyor. Gerçekten de bu araçta ilk dikkatinizi çeken yüksek fonksiyonellik oluyor. Örneğin depo kapağı Ford’da da olduğu gibi ikili değil, tekli: Kaportadaki kapağı aç ve yakıt pompasını yerine koy! Kapılar büyük ve geniş açı- lıyor, binişler de oldukça rahat. Durum böyle olunca kim SUV ister ki? Oturma pozisyonu iri yapılı sürücülerin bile rahat etmelerini sağlarken, arka koltuklardaki genişlikler sınıfının seviyesinde. Özellikle büyük çocuklara sahip aileler, ikinci koltuk sırasında yeterli dirsek mesafeleri olmasına sevinecektir. Ayrıca bu sırada yetişkinler de rahat edebiliyor. Standart bagaj hacmi 550 lt olan Egea SW’nin arka koltukları yatırıldığında bu rakam 1650 lt’ye yükseliyor. Bu rakamlar uzun tatil

yolculukları için bile geçerli.

Ne yazık ki düz bir yükleme zemini elde edebilmek için önce arka koltuk minderlerinin dik konuma getirilmesi gerekiyor. Bu işlem günümüzün birçok otomobilinde daha basit. Diğer taraftan yükseklik ayarlı bagaj zemini tüm Egea modellerinde standart.

Şasi pek de yeni olmamasına rağmen, sürüş sırasında gayet başarılı sonuçlara imza atıyor. Sert süspansiyonun arada bir sallantılara neden olmasıysa sadece, çoğunlukla yalnız seyahat edenleri biraz rahatsız edebilir. Diğer taraftan, 17 inçlik opsiyonel jantların da bunda biraz rolü olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Genel olarak ise Egea’nın, bozuk zeminli yollarda da gayet konforlu olduğunu söyleyebiliriz.

Motor, ağırbaşlı ve fazla göze batmayan bir karaktere sahip. Çekiş gücü yüksek olan motor günlük kullanımdaki tüm talepleri karşılayabiliyor. Diğer taraftan bu 1.4 lt’lik makine, çok çabuk gürültülü hale gelebiliyor ve 7.9 lt’lik tüketimiyle (otoyolda 11 lt civarında) tutumlu da olamıyor. Neyse ki frenler oldukça güçlü ve dayanıklılar. Ayrıca ısındıklarında fren mesafeleri uzamıyor.

Diğer taraftan Egea, İtalyanların o tutkulu tarzını sunamıyor. Ayrıca 6 ileri manuel şanzımanın vites geçişleri daha hassas olabilir, hafif direksiyon ise daha fazla geri bildirim yapabilirdi. City-Stop (şehir içi otonom fren sistemi) ve mesafe takip radarı (ekstra) güvenliği ve rahatlığı desteklerken, 7 inçlik ekran tavsiye edeceğimiz üst donanım seviyesi Lounge’da standart. Ekranda navigasyon fonksiyonunun olmasını isteyenlerinse, Lounge-Tech (opsiyon) paketini tercih etmeleri gerekiyor. Baz fiyatın makullüğü dikkate alındığında bu paketin alınması da makul bir seçim olacaktır.

Fiat Egea bu kez kendisini kapsamlı testimizde kanıtlamak zorunda.

Geniş bagaja 26 su kasası sığıyor. Asimetrik katlanır arka koltuklarda kayak deliği bulunmuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.