Küçük Fransızlar gelsin

C3 oyuna renk getirdi. Peki ama Citroen’in bu yeni karakter oyuncusu, Renault Clio ve Peugeot 208 karşısında neler yapabilecek?

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

Bu küçük Citroen bembeyaz ışıldıyor, kırmızı bir şapka takıyor ve siyah şeritlerle çevrili. Böyle renklere sahip bir otomobil için sadece iki yorum olabilir: A) Hayır, gri daha iyi olurdu. B) Çekici, ona uygun bir kıyafet bulmam lazım! Bugün B cevabını verenlere yani açık fikirli insanlara yöneliyoruz. Ayrıca bunların damarlarında Fransız kanı akması da şart değil.

Bugün seçenekler, eski güzel zaman- lardaki kadar zengin. Neticede Renault R5 veya Peugeot 205 gibi otomobiller bir zamanlar Almanlara ilginç kozlarla meydan okumuşlardı: Çekicilik, farklılık, sporcu ruh… Onlar, zamanlarının 4 tekerlekli şık parfüm şişeleriydi. Benzer bir yeteneğe yeni C3 de sahip. Örneğin bombeli yüksek ön kaputu ve yanlarındaki havayastıklarıyla (Airbumps) “ben farklıyım” mesajları gönderiyor. Farklı göründüğü kesin, şık olduğunu da söyle-

Küçük otomobiller renkli de olabiliyor.

yebiliriz... Peki ama C3, kendi vatandaşları karşısında neler yapabilecek? Neticede Peugeot 208 de Renault Clio da birer Kül Kedisi değil.

Tam 4 metrelik boyuyla C3, “şehir otomobili” tanımına tam olarak uyuyor. Peki ama ufacık park alanlarıyla yetinebilen bu ufaklıkların görüşleri neden bu kadar kısıtlı oluyor? Tamam, geniş C sütunlarının yarattığı rahatsızlık arka park sensörleri ile giderilebilir. Ancak arka koltuklardaki iç mekanın kısıtlılığı ve karşılaştırmanın en küçük bagajı (maksimum 922 lt) için yapılacak bir şey yok.

Şehirli ufaklıklar güçlü benzinli motorlarıyla karşı karşıya: Clio’da (sağda) 118 HP; Citroen C3 (solda) ve Peugeot 208’de 110’ar HP.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.