Deha mı yoksa delilik mi?

Uç noktalarda iki araç karşı karşıya: 2.5 tonluk bir elektrikli otomobil ve 6.0 lt motorlu dev bir lüks SUV... Büyük motor mu, ileri teknolojinin çekiciliği mi galip gelecek? Bu kez sınırları iyice esnettik.

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

İkisi de birer şov yıldızı... İkisi de birer ilgi mıknatısı... Bu ikili sahneye çıktığında, otomobil dünyasının iki uç noktasını görüyorsunuz. Tesla Model X ve Bentley Bentayga bu şovu son olarak, Las Vegas’ta görücüye çıktıklarında yapmıştı. Las Vegas’ta birçok yenilik sergilenmişti, ancak bunların ne zaman piyasaya çıkacakları, hatta piyasaya çıkıp çıkmayacakları bile belli değil. Tesla ve Bentley ise şimdiden yollarda. Onlar birer konsept değil, kapsamlı karşılaştırmamıza konuk edebildiğimiz piyasa modelleri. İlk olarak bu ikili için; “Görünümleri ve teknik verileri ışığında otomobil tarihinin önemli parçaları” diyebiliriz.

Çok mu abarttık acaba? Hayır! Örneğin Tesla, ilk 7 koltuklu lüks elektrikli araç, tüm zemini akülerle dolu, çok hızlı ve kanat kapılarına kadar her şeyiyle farklı bir model. Peki ya Bentley? Benzinli bir W12 motora sahip dev bir SUV: 608 HP, aşırı tüketen, çok pahalı ve dünya görüşünüze bağlı olarak bir tabu ya da rüya otomobil... İkilinin konseptleri kesinlikle çok farklı. Bir tarafta elektrikli otomobil, diğer tarafta dev bir içten yanmalı motor...

Diğer taraftan ikisi de stil sahibi araçlar. Bir tarafta bir zamanların gerçek Amerikan arazi araçlarını hatırlatan, sürücü koltuğundayken trafikteki araçların yarısından fazlasına tepeden baktığınız metal dağı Bentayga var. Tesla ise stil olarak herhangi bir kategoriye sokulamayacak bir araç. Bu nedir şimdi? Van? Cruiser?Alçak bir burun, coupe formlu yüksek bir tavan, bu ikisinin arasında yer alan büyük bir kambur, 7 koltuk ve müsrif bir lüks. İç mekan rahat ama Bentley’deki kadar ferah değil. Vasat görüş özellikleri nedeniyle Avrupa standardındaki dar otoparklar zorlayıcı olabilir. Kapı açma düğmelerinden, kullanım kılavuzuna kadar akla gelebilecek her şeyi üzerinde barındıran dik konumlu 17 inçlik ekran da sıra dışı. Bu konsept sadece alışkanlık gerektirmiyor, bazen kullanımı zorlayıcı da olabilir.

Tesla’daki “elektriklendirme” kardeşi Model S’ten daha kapsamlı. İki sıradaki koltuklar, arkadaki kanat kapılar, bagaj kapağı... Her şey elektrikli sistemlerle açılıyor, hareket ediyor ya da ayarlanıyor. “Falcon Wings” (şahin kanatları) adı verilen kanat kapıların problemsiz olmadıklarını da hatırlatmamız gerekiyor: Sensörleri açılmaları kısıtlamasına rağmen, tüm engelleri göremiyor. Kapıları açmak da oldukça uzun sürüyor. İkinci sıradaki koltuklar ise sadece ileri-geri hareket edebiliyor, katlanma kabiliyetleri de sınırlı. Bentley’in masaj fonksiyonlu tahtları bu konuda çok daha başarılı.

İngilizler lüksü, şık kromajlı yüzeyler, 8 farklı ahşap dekorasyon seçeneği ve yün zemin halıları ile taçlandırıyor. Halılar o kadar lüks görünüyor ki insan, araca binerken ayakkabılarını çıkarmak isteyebiliyor. Bu kokpitte her fonksiyon kendi düğmesine sahip. Klasik tasarımlı göstergelerle Bentley eski ekolün nostaljik etkisini kullanıyor. İsteğe bağlı olarak bagaj bölmesinde, iki adet küçük katlanır koltuk alınabiliyor. Bentley yolcuları bagaj kapağını açarak bu koltuklara oturabilir, yağmur altında saat 5 çayını yudumlayıp piknik havasında manzaranın tadını çıkarabilir.

Sıra 12 silindirli motoru çalıştırmakta... Marşa basıldığında aracın burun kısmı kısa bir süre sallanıyor, sonrasında ise ortalığa mutlak bir sükunet hakim oluyor. İki adet turbo ile aşırı beslenen bu 6.0 lt’lik dev makine, 900 Nm’lik torkuyla kamyon dizellerini aratmazken, bir diplomat kadar nazik olabiliyor. Bu özellik onu daha da benzersiz kılıyor. Büyük dizellere sahip SUV’lar uğuldanır, güçlü V8’lere sahip olanlarsa öfkeli güç patlamaları yaratırken, Bentley’in W12’si her zaman sakin kalıyor. Hem de 2.5 tonluk ağırlığı 4.2 sn’de 100 km/s’ye ışınlarken bile.

Bu dev gardırobun ulaşabildiği 301 km/s’lik maksimum hız, etkileyici bir reklam sloganı olmanın dışında bir mesaj daha veriyor: Bentayga zevk sınırlarını zorlarken, Bentley hissini SUV dünyasının zirvesine de taşıyor. Bentayga’nın karoserinin altında çok sayıda ilerici teknoloji de görev yapıyor: 48 Volt’luk elektrik sistemiyle çalışan elektrikli salınım önleme, yükseklik ayarlı havalı süspansiyon, römork çekme kontrolü, her türlü yol şartına uygun seçilebilir sürüş programları... Mühendislerin burada yarattıkları eser saygıyı hak ediyor. Geniş tabanlı lastikler ağır arazide ilerlemeyi engellerken, süspansiyon sportiflikle

TESLA MODEL X 611 HP 0-100 km/s: 3.6 sn 2.516 kg 156.700 Euro

BENTLEY BENTAYGA 608 HP 0-100 km/s: 4.2 sn 2.473 kg 208.488 Euro

Kaliteli derinin kokusunu ve lüks kulüp atmosferi etkisini fotoğrafla anlatmak mümkün değil.

Sabit güvenlik duvarı bagaj hacmini kısıtlıyor. Arkadaki oturma konforu krallara layık. 11 SANDIK

Etkileyicilik mi saçmalık mı? 12 silindir her türlü hacim diyetinden uzak ve 15 lt’den daha az tüketmek çok zor. Arkadaki manzara banklarına Bentley “Event Seat” adını vermiş. Silueti, insanları kutuplaştırabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.