200 KM/S HIZDA AKÜLER HENÜZ 159 KM’DE BİTTİ

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

100 kWh! Tesla Model X P100D’de çok güçlü aküler var: BMW i3’ün 3 katı! Ancak bu akü için baz modelden 4 bin 400 Euro daha fazla para ödemek gerekiyor. Peki ama kapasite bu kadar fazla olunca yolda kalmaktan çekinmeye gerek kalıyor mu? Standart yakıt ölçüm testi parkuruna başlarken Tesla’nın göstergesinde menzil olarak 539 km rakamı yazıyordu. Kulağa gayet iyi geliyor, değil mi?

Ancak elektrikli otomobillerde hesabı farklı yapmak gerekiyor. Örneğin, karışık yol türlerini içeren 160 km’lik parkurun sonunda, göstergedeki rakam yarıya inmişti: 266 km. Bu düşüşte, parkurun 20 km’lik bölümünün tam gaz kullanımını (245 km/s’lik maksimum hızına gerçekten ulaştı) içermesinin etkisi büyüktü. Tamam, kimse elektrikli otomobilini böyle kullanmaz ama elektrikli otomobiller de diğerleriyle aynı kriterler eşliğinde değerlendirilmeli.

Tam gazla ilerlemeye başlamamızın üzerinden 15 dakika geçtiğinde hız göstergesi yanıp sönmeye başladı ve elektronik beyin maksimum hızı 197 km/s’ye düşürdü. Tüketim parkurunda Tesla, 34.0 kWh’lık elektrik tüketti. Bu da sedan Model S’ten 10.7 kWh fazlaydı. Test tüketimi ışığındaki menzilini ise sadece 295 km olarak (fab- rika verisi: 542 km) hesapladık. Bentley ise 530 km menzile (fabrika verisi: 650 km) ulaşabildi.

Peki ya Model X’in uzun yola uygunluğu nasıl? Bunun için yüksek hızlı ek bir test daha yaptık ve bu test koşullarının Tesla’nın pek hoşuna gitmediğini gördük: Eksi 1 derede hava sıcaklığı aküleri olumsuz etkilerken, sabah saat 4’teki trafik 200 km/s ile ilerlememize uygundu. Aynı hızda Bentley’in W12 motoru, 2600 d/d’lik konforlu bir devirle çalışıyor ve 100 km’de ortalama 20.7 lt yakıt tüketiyordu.

Aküleri tam doluyken Tesla, çok hızlı olabilirken bunu uzun süre koruyamıyor: 200 km/s ile katettiğimiz 103 km’nin sonunda maksimum hız 180 km/s’ye düşürüldü. Bu sırada ekranda 144 km menzil kaldığı yazıyordu. Ekranda beliren “düşük akü kapasitesi” yazısı, ya hızı düşürmenizi ya da bir sonraki şarj istasyonunu aramanızı gerektiriyor. Menzil testi için uyarıyı dikkate almadık ve araç 159 km’nin sonunda yolda kaldı. Bir sonraki şarj istasyonundan sadece 5 km önce!

Bu sürüş için navigasyona herhangi bir hedef girişi yapmadık. Giriş yaptığımız önceki testlerde ise Tesla, yol boyunca tasarruf önerileri yapmış ve bir sonraki süper hızlı şarj istasyonlarının (Almanya’da 58 adet var) yerlerini göstermişti. Bu istasyonlarda tamamen boşalmış bir akü, 1 saatin sonunda kapasitesinin yüzde 80’i oranında şarj oluyor ve 439 km menzil sunabiliyor.

TESLA Tesla, akünün bittiğini bu uyarıyla bildiriyor. Bu durumda konfor fonksiyonları kısıtlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.