SIRA DIŞI ÇIFT

Tamamen normal mi? Alakası yok! Bu iki küçük Japon SUV’unun yegane hedefleri dikkat çekmek.

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA -

Klostrofobi... Doktorlar için bu, kapalı alan korkusudur ve kontrol dışı korku olduğu için bir hastalık olarak kabul edilir. Klostrofobi hastalarında kapalı alanda kısıtlı kalmaya bağlı sinir-panik durumları meydana gelir. Bizler psikiyatr değil otomobil test pilotları olsak da bir şeyi rahatça söyleyebiliriz: Bir Toyota C-HR ya da Nissan Juke’un içinde olmak kesinlikle terapi sağlamayacaktır. Bu iki crossover görsel olarak gayet şık veya sevimli olabilirler ama bozuk bir zeminde 100 km/s hızla ilerlerken arka koltuklarında oturuyorsanız, klostrofobi hissi yaşayabilirsiniz. Bizler yine de bunu denedik ve aşağıdaki sonuçlara ulaştık...

GENEL ÖZELLİKLER: CROSSOVERLARIN PASKALYA YUMURTALARI

C-HR kısaltmasını Toyota, Coupe High-Rider kelimelerinden türetmiş. Bu karmaşık terimi şu şekilde çevirmek mümkün: Alçak bir tavan çizgisine, 4 adet kapıya ve tavanın üst kısmında gizlenmiş arka kapı kollarına sahip, yükseltilmiş bir kompakt. 4.35 m’lik hatırı sayılır uzunluğuna rağmen iç mekana geçmek pek kolay değil. Arkada oturup çevreye bakınmak ise gayet ilginç bir deneyim: Eğer yan camlarında kafesler olsa CHR, harika bir hükümlü nakil aracı bile olabilirmiş.

Arkada sadece çocuklar rahat edebiliyor.

4.14 m ile Juke 21 cm daha kısa ama arka camları daha büyük. Bu da klostrofobi hissi oluşmaması için iyi bir durum. Ancak geri geri gitmek, geniş C sütunları nedeniyle, bu araçta oldukça zorlu. Ayrıca arka koltukta boyu 1.80 m’yi aşan bir yolcu varsa, arka görüşü daha da kısıtlayabiliyor.

Sıra kalite konusunda. İki aracın da ön koltuklarının yan destekleri gayet iyi ama omuz destekleri yetersiz. Bunun dışında C-HR, gayet iyi bir iç dekorasyona sahip. Örneğin kapılardaki desenli döşemeler çok şık, kokpit cool bir hava yayıyor ve devasa bir dokunmatik ekrana sahip. Sevgili Toyota, sizlerin bu kadar “genç ruhlu” olduğunu bilmiyorduk! 2010 yılından beri yollarda olduğundan Juke biraz daha “yaşlı” hissettiriyor: İç mekan tasarımı eskimiş gibi hissettiriyor, navigasyon ekranı çok küçük kalıyor. Ayrıca koltuk ısıtma sisteminin düğmeleri el freni kolu tarafından perdelenirken, iç mekan yüzeylerinde “ucuz görünümlü yüzeylerin, farklı ucuz görünümlü yüzeylerle buluşması” düsturuna yer verilmiş. Bir de o bagaj bölmesi yok mu! Bagaj zeminini kaplayan keçe, hamakları hatırlatıyor. Hazır arka kısımlardayken: C-HR’nin arka koltukları yatırıldığında oluşan yüksek basamak, 2017 model bir araç için kesinlikle sarı kart sebebi!

SÜRÜŞ ÖZELLİKLERİ: JUKE DAHA CANLI, C-HR DAHA İYİ DURUYOR

C-HR’de hibrid seçeneği de bulunuyor. Ancak bizler ilk olarak benzinli versiyonu test etmeye karar verdik.

Toyota C-HR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.