Volvo V90 Cross Country D5 AWD

Arazi paketi Volvo V90’ı, station konforundan ödün vermeden çok yönlü bir yeteneğe dönüştürüyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Reçete oldukça basit. Bir stationı al ve zeminden birkaç santimetre yükselt... Cross Country’niz, yani macera meraklısı çok yönlü otomobiliniz hazır! Bunun mucidi kim peki? Tabi ki Volvo! En azından Volvo öyle diyor! Bundan 20 yıl önce İsveçli üretici, ilk kez V70’i yerden yükseltmişti. Şimdiyse sıra V90’ın Cross Country versiyonunda: Zeminden yükseklik 65 mm artmış, elektronik offroad programıyla desteklenmiş ve karoserde arazi tipi görsel eklentiler kullanılmış. Tüm bunların maliyeti ise Cross Country Pro versiyonda 3 bin 700 Euro. Öncelikle bu değişimin konforda herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını söylememiz gerekiyor. Cross Country de, standart V90 gibi rahat ve konforlu bir sürüş sunuyor, karoseri salınım eğilimi göstermiyor ve buzlu Kuzey Avrupa yollarında zorlanmadan ilerliyor... Cross Country’ye dönüşürken süspansiyon sertliği yüzde 15 artmış, arka aksında daha ince bir çapraz stabilizatör ile daha büyük çaplı lastikler kullanılmış. Tamamen buzlu zeminlerin bile korkutuculuğunu kaybetmesi kesinlikle sakinleştirici bir özellik. Cross Country, asfalt dışında SUV ağabeyi XC 90 (22 cm ile zeminden yüksekliği sadece 1 cm daha fazla) kadar yetenekli.

Bu da bozuk kır veya orman yolları için yeterliden fazla. 40 km/s hıza kadar devrede kalan offroad programı, patinaja bir doz daha fazla izin verirken, gücü 4 tekerleğe daha erken dağıtıyor. Aracı biraz daha zorlamak isteyebilecekler için Volvo, alüminyum yağ karterini koruyan bir plaka opsiyonu da sunuyor.

Tüm Cross Country modelleri iyi ayar- lara sahip bir 8 ileri otomatik şanzımanla donatılıyor. Araca en iyi uyum sağlayan motor ise 235 HP’lik dizel ünite. Bunun dışında müşteriler, 190 HP’lik ikinci bir dizel ve iki benzinli (254/320 HP) motor arasında seçim yapabiliyor. Peki ya fiyatlar? Almanya başlangıç rakamı 56 bin 350 Euro. Yani Cross Country olmayan V90 4x4’lerden 2 bin Euro daha yüksek.

Volvo’nun lastik çizmeli büyük stationı: Arazi tipi eklentiler V90’a yakışıyor.

Küçük analog göstergeler ve büyük bir ekran... Marş düğmesi vites kolunun arkasında.

Sağlam bir zemin koruma plakası gibi görünmesine rağmen bir şov unsurundan fazlası değil.

65 mm yükseltilen süspansiyon sayesinde davlumbazlarda bayağı boşluk var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.