Land Rover Discovery

Yeni Discovery’yi Land Rover “gelmiş geçmiş en iyi arazi aracı” iddiasıyla satmayı planlıyor. Durum böyle olunca biz de bunun ne kadar doğru olduğunu araştırmak, yani kendisini zorlu araziye çıkarmak zorundaydık.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

İngiliz markanın yüksek bir özgüvene sahip olduğu kesin. BMX X5, Audi Q7 veya Volvo XC90’dan hangisini örnek model olarak aldıklarını sorduğumuzda cevapları “hiçbiri” olmuştu! Neticede onların örnek modelleri, 28 yıldır üretilen Land Rover’dı. Tek yapmaları gerekense beşinci kuşağı daha da iyi bir araç haline getirmekti. Hepsi ağır iddialar, değil mi? Peki ama bunların ne kadarı gerçek? İşte bunu test etmeden yapamazdık!

Testlerimize tabi ki asfalt dışında başlamalıydık. Neticede Disco’nun iddiası bir SUV değil, gerçek bir arazi aracı olmak. Zorlu arazide sürücünün önce cesareti, sonra da yetenekleri bitiyor. Ancak bu kesinlikle sorun değil, çünkü devamını süper zeki elektronik sistemler üstleniyor: Derin kum, küçük otomobil boyutlarında zemin çöküntüleri, geniş yarıklar... Hiçbiri Disco için problem olmuyor.

Peki ya asfaltta durum nasıl? Aynı şekilde: Problem değil! Donanıma göre 480 kg’a kadar hafifleyen Discovery, virajları dikkate alınmayacak kadar küçük yana yatma eğilimiyle alıyor, sert direksiyon ise Land Rover’da bugüne kadar rastlamadığımız bir direktlik ve keskinlikle çalışıyor. Ancak burada, onun bir sporcu olmadığını da hatırlatmak gerekiyor: Neticede boş ağırlığı hala 2 ton civarında.

Diğer taraftan yeni Discovery, yüksek bir konfor da sunuyor. Genel olarak sert olan süspansiyon ayarları sayesinde öncüsünün aksine virajlarda fazla yana yatmıyor ve zemin bozukluklarını başarıyla emiyor. Rüzgar sesleri neredeyse hiç duyulmazken, testimize konuk olan 4 silindirli dizel motor da akustik olarak geri planda kalmayı başarıyor. Hem de kendisini sık sık zorlayıp yüksek devir çevirmesine neden olmamıza rağmen.

İki adet turbo sayesinde 2.0 lt’lik dizel motor her zaman yüksek performans sağlayabiliyor. Turbolardan küçük olanı kalkışlarda neredeyse hiç turbo boşluğu hissedilmemesini sağlarken, büyük turbo yüksek tork (500 Nm) üretmekten sorumlu. Land Rover’ın açıklamasına göre aracın 0-100 km/s hızlanma süresi 8.3 sn, maksimum hızıysa 207 km/s. Bu rakamlar günlük kullanım için kesinlikle yeterli. Yani 258 HP’lik büyük 6 silindirli motora hiç kimsenin gerçekten ihtiyacı olmayacaktır. Özellikle de küçük motorun hem fiyat hem de tüketim (6.3 lt/100 km ile 6 silindirli versiyondan 1 lt daha az tüketiyor) avantajı sunduğu düşünülünce... Tüketim rakamı gerçek bir 7 koltuklu arazi aracı için kesinlikle fazla değil. Evet, bunu gerçekten de denedik: Üçüncü koltuk sırasına yetişkinler bile sığabiliyor. Üçüncü sıradaki genişlikler rakibi Audi Q7’den çok daha fazla. Arkadaki koltuklar kullanılmadığında sunulan bagaj hacmi ise 2500 lt ile gerçekten bonkör bir rakam. Peki ama hiçbir zayıflığı yok mu? Evet, pek yok! Fiyat dışında tabi ki: Almanya başlangıç rakamı 50 bin 500 Euro. Testimize konuk olan 240 HP’lik dizel Sd4’te ise bu rakam 54 bin 400 Euro’ya çıkıyor. Yani BMW ve Audi’deki rakiplerinden çok da ucuz değil! Daha önce de söylediğimiz gibi: İngiliz marka yüksek bir özgüvene sahip.

Araziye çıkmayı sevenler için: 5. kuşak Discovery, modern bir SUV gibi görünse de onlardan çok daha yetenekli.

Fonksiyonel ve lüks... Kaba arazi araçlarına gönderme yaptığı tek konu arazi kabiliyeti.

kullanıyor. Maksimum bagaj hacmi 2500 lt.

Discovery bu tür geçişleri zorlanmadan yapabiliyor ve bu sırada gerçekten şık görünmeyi de başarıyor.

Tekerlekli soyunma odası: Meslektaşımız Voswinkel, Discovery’yi ayakkabı değişimi için

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.