Hyundai i20 1.4 CRDi Elite

B segmentinin başarılı yerli oyuncusu Hyundai i20, dizel motor seçeneğine şimdi de yeni bir donanım ekleyerek, kullanıcısına Elite seçeneğini sunuyor.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

Tasarımı ile birçok uluslararası ödüle layık bulunan Hyundai i20, dizel motorla birlikte sunmaya başladığı Elite donanımıyla pazardaki yerini aldı. Otoparkımıza geldiği zaman hemen incelemeye aldığımız bu modelde dijital klima, geri görüş kamerası, otomatik kararan dikiz aynası ve yağmur sensörü gibi, bu sınıf için üst özellikleri içeren Smart paketinin yer aldığını gördük. Panoramik cam tavan seçeneğinin de Smart paketle bir arada sunulduğu i20 Elite 1.4 CRDi modelinin satış fiyatı 65.100 TL.

Daha önce Jump ve Style donanım seçeneğiyle karşımıza çıkan i20 1.4 CRDi dizel, bu yeni donanım seçeneğiyle beğenimizi kazandı. Her geçen gün dizel motorlu araçlara olan ilgi ülkemizde artıyor. B segmentinde ise dizel motor görmek ülkemiz şartları için cazip bir hal alıyor. Hyundai i20’nin 1.4 CRDi motoru 90 HP güç ve 240 Nm tork üretiyor. Yeterli konforu da sağlayan i20’de, dizel motorla birlikte 6 ileri oranlı manuel şanzıman yer alıyor. Manuel şanzımanın oranları iyi ayarlanmış, motorla uyum içerisinde ve seri bir şekilde çalışıyor.

İç mekan konforu

Küçük ebatlarına rağmen yeterli iç mekanı sunan i20, keyifli bir sürüş sergiliyor. Kaptan köşküne geçince boyutları bir yana bırakıp sürücü odaklı tasarımla karşı karşıya geliyorsunuz. Kullanımı kolay bir ara yüze sahip modelde, yardımcı asistanları kullanmak

ise dikkatleri dağıtmadan sağlanıyor. Gösterge takibi kolay yapılıyor. Gece şartlarında ise kullandığınız zaman mavi ambiyans gözünüzü alabilir, ortam aydınlatma düğmesiyle parlaklığı kısmanız gerekebilir.

Sürüş izlenimi

Bu tasarımla beğenimi kazanan i20 ilk çıktığı andan beri dikkatle takip ettiğim modeller arasında. Günümüz tasarım diline uygun olarak dizayn edilen bu modelin kendine özgü çizgileri farlardan başlayıp arkaya doğru ilerliyor. Bu da onun, durduğu zamanlarda bile her an gitmeye hazırmış gibi bir duruş sergilemesine yol açıyor. Far ve stop tasarımları da birbirleriyle uyumlu. Alçalan tavan ona şık ve dinamik bir görüntü katmış. C sütununda arka camla aynı hizada konumlandırılan siyah renkli kaplama ise akıcı hissin kesilmeden arkaya doğru gitmesini sağlıyor. Bu sayede profilden bakınca neredeyse coupeyi andıran bir görünüm dikkatleri çekiyor. Peki 1.4 litrelik motordan coupe tarzı bir performans beklenir mi? Evet beklenir. Çünkü tüm beklentileri, limitler dahilinde karşılıyor. 6 ileri oranlı manuel şanzıman ise iyi ayarlanmış vites oranları sayesinde, süratinizi aldığınız zaman motoru rahatlatıp sessiz bir sürüş yapmanıza büyük katkı sağlıyor. Açıkçası İstanbul trafiğinde boyutlarının küçük olmasından dolayı büyük rahatlık sağladı. Test otomobilinde de kullanılan renk ise sanırım birçok kişinin de tercihi haline geldi.

İç mekan özellikle kalite hissiyle beğeni topluyor.

Gösterge paneli basit ve işlevsel tasarımlı.

Önceden sadece Jump ve Style paketleriyle sunulan 1.4 CRDi’da artık Elite paketi de var.

i20, sınıfının en dinamik tasarımlı modellerinden biri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.